eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Budżet domowy 2006

Budżet domowy 2006

2007-06-29 00:15

Przeczytaj także: Budżet domowy 2006


Wydatki

W 2006 r. poziom przeciętnych miesięcznych nominalnych wydatków w gospodarstwach domowych ogółem wyniósł około 745 zł w przeliczeniu na osobę, w tym na towary i usługi konsumpcyjne – około 713 zł. Zróżnicowanie przeciętnych miesięcznych wydatków pomiędzy poszczególnymi grupami społeczno-ekonomicznymi, było relatywnie duże, podobnie jak w 2005 r. Poziom wydatków wyższy od przeciętnego osiągnęły gospodarstwa pracujących na rachunek własny (o 28,3%), emerytów (o 14,6%) oraz pracowników na stanowiskach nierobotniczych (o 32,9%), a poziom niższy – rolników (o 23,0%) oraz rencistów (o 11,4%), pracowników ogółem (o 1,7%), a zwłaszcza pracowników na stanowiskach robotniczych (o 25,9%).

W gospodarstwach ogółem realne wydatki na towary i usługi konsumpcyjne w 2006 r. były wyższe niż przed rokiem (o 6,8%). Realny wzrost wydatków na towary i usługi konsumpcyjne odnotowano we wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych. Największy wzrost odnotowano w gospodarstwach rolników (o 8,4%) oraz pracujących na własny rachunek (o 8,3%), zaś najniższy wzrost w gospodarstwach domowych emerytów (o 3,5%).

Różnice w strukturze wydatków gospodarstw domowych między 2006 a 2005 rokiem w zakresie większości grup towarów i usług konsumpcyjnych nie przekroczyły 0,3 pkt. procentowego, z wyjątkiem wzrostu udziału wydatków na nośniki energii (o 0,6 pkt. procentowego) oraz spadku wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe (o 1,0 pkt procentowy).

W większym stopniu zarysowały się różnice w udziale wydatków na kluczowe, z punktu widzenia warunków życia, grupy potrzeb w odniesieniu do poszczególnych grup społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych.

Udział wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe obniżył się we wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych. Największe różnice pomiędzy rokiem 2006 a 2005 zanotowano w gospodarstwach domowych rencistów (o 1,4 pkt. procentowego) oraz gospodarstwach pracujących na własny rachunek i gospodarstwach rolników (odpowiednio o 1,0 i 0,9 pkt. procentowego). We wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych poza gospodarstwami rolników spadł również udział wydatków na transport (zwłaszcza w gospodarstwach pracujących na własny rachunek – o 0,5 pkt. procentowego).

We wszystkich grupach gospodarstw domowych wzrósł natomiast udział wydatków na nośniki energii w wydatkach ogółem, zwłaszcza w gospodarstwach rencistów i emerytów – odpowiednio o 1,2 i 0,8 pkt. procentowego, a nieco mniej w pozostałych grupach społeczno-ekonomicznych. Większy był także udział wydatków na rekreację i kulturę, głównie w gospodarstwach rencistów (o 0,5 pkt. procentowego), na odzież i obuwie – zwłaszcza w gospodarstwach rolników i pracujących na rachunek własny (o 0,4 pkt. procentowego) oraz wydatków na transport w gospodarstwach rolników (o 1,3 pkt. procentowego).

Sytuacja dochodowa gospodarstw domowych jest czynnikiem wyraźnie różnicującym poziom i strukturę wydatków. Wyraża się to m.in. większym obciążeniem budżetów rodzin najuboższych wydatkami na zaspokojenie podstawowych potrzeb, tj. wydatkami na żywność i napoje bezalkoholowe oraz na stałe opłaty mieszkaniowe (opłaty na rzecz właścicieli, zaopatrywanie w wodę i inne usługi związane z zamieszkiwaniem oraz nośniki energii). W 2006 r. w budżetach 20% osób o najniższych dochodach w gospodarstwach domowych ogółem wydatki te stanowiły łącznie 56,7%, w gospodarstwach pracowników – 56,5%, a w gospodarstwach emerytów i rencistów – 58,6%.
Przeczytaj także: Budżet domowy 2012 Budżet domowy 2012

poprzednia  

1 2 3 4 ... 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: