eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Korupcja w sądownictwie na świecie

Korupcja w sądownictwie na świecie

2007-05-29 00:37

Przeczytaj także: Korupcja w Polsce 2007

Przejrzystość
  1. Przejrzystość organizacji. Organy sądowe muszą publikować roczne sprawozdania ze swojej działalności i wydatków oraz dokładnie informować opinię publiczną o zasadach, na jakich funkcjonują oraz są zarządzane.
  2. Przejrzystość prac. Opinia publiczna musi mieć dostęp do rzetelnych informacji dotyczących przepisów prawnych, proponowanych zmian w ustawodawstwie, orzeczeń sądowych, wakatów na stanowiska sędziego, zasad rekrutacji, procedur wyboru sędziów oraz uzasadnień mianowania sędziów.
  3. Przejrzystość ścigania sądowego. Prowadzone przez prokuraturę postępowanie sądowe musi być jawne (z wyjątkiem określonych sytuacji, np. dotyczących dzieci). Prokuratura musi ujawnić powody swojej decyzji oraz opracować ogólnie dostępne wytyczne poddawania sankcjom karnym, którymi będą się kierować osoby podejmujące decyzje w postępowaniu.
  4. Ujawnianie majątku sędziów. Sędziowie powinni regularnie ujawniać stan swojego majątku szczególnie, jeżeli zobowiązani są do tego również inni urzędnicy państwowi.
  5. Ujawnianie konfliktów interesów. Sędziowie zobowiązani są natychmiast informować o zaistniałym konflikcie interesów i zrezygnować z prowadzenia sprawy, jeżeli są (lub zdają się być) uprzedzeni czy stronniczy w stosunku do jednej ze stron, jeżeli wcześniej byli zaangażowani w sprawę jako prawnicy bądź istotni świadkowie lub, jeżeli odpowiedni wyrok mógłby przynieść im korzyści finansowe.
  6. Dostępność informacji o przysługujących w sądzie prawach. Instytucja sądu gwarantuje porady prawne dotyczące rodzaju oraz zakresu praw oraz procedur, z jakich strony mogą korzystać przed postępowaniem, w jego trakcie oraz po jego zakończeniu.
  7. Wolność słowa. Dziennikarze muszą mieć prawo do zgodnego z prawdą komentowania procesów sądowych oraz do donoszenia o podejrzewanych lub faktycznych zachowaniach korupcyjnych bądź stronniczości sądu. Przepisy prawne, które zakazują zniesławiania sędziów lub zezwalają im na domaganie się odszkodowania za pomówienie zniechęcają media do wykrywania przestępstw i donoszenia o nich i powinny być zmienione.
  8. Jakość komentarzy. Dziennikarze i edytorzy powinni być lepiej przeszkoleni na temat relacjonowania prac sądu i podawania kwestii prawnych do wiadomości publicznej w bardziej zrozumiały sposób. Powinno się zachęcać pracowników naukowych do komentowania wyroków sądu w czasopismach prawniczych, jak również w innych mediach.
  9. Zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego, prowadzenie przez nie badań,
    sprawowanie kontroli oraz informowanie.
    Organizacje społeczne mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia kwestii związanych z korupcją w sądownictwie poprzez monitorowanie zasięgu korupcji oraz wykrywanie potencjalnych czynników korupcjogennych, takich jak opóźnienia czy jakość orzekanych wyroków.
  10. Uczciwość donatorów. Programy reform sądownictwa powinny dotyczyć problemu korupcji w sądownictwie. Darczyńcy powinni wiedzieć, jak diagnozować oraz oceniać procesy sądowe i ich wydajność, jak również współpracować z innymi krajami.

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: