eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kaspersky: cyberprzestępczość i bezpieczeństwo IT

Kaspersky: cyberprzestępczość i bezpieczeństwo IT

2007-01-29 00:03

Kaspersky: cyberprzestępczość i bezpieczeństwo IT

Rys. 1: Wzrost liczby złośliwych programów. Źródło: Kaspersky Lab © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował artykuł: "Wirtualny konflikt - kto będzie triumfował?", w którym Yury Mashevsky, analityk wirusów pracujący w Kaspersky Lab, omawia konflikt między cyberprzestępcami a branżą bezpieczeństwa IT, firmami i organami zajmującymi się egzekucją prawa.

Przeczytaj także: Kaspersky: ataki internetowe na firmy

Gdy branża komputerowa zaczynała się rozwijać, nikt nie przypuszczał, że w stosunkowo niedługim czasie komputer będzie można znaleźć w każdym domu. Obecnie wiele osób powierza tym maszynom własne finanse, prywatną korespondencję i wiele innych rzeczy.

Następnie w lawinowym tempie wzrastała liczba użytkowników, którzy przenosili biznes do Internetu, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu liczby serwisów internetowych. Wydawałoby się, że użytkownicy Internetu mają wszystko, o czym mogli tylko marzyć. Jednak pojawienie się cyberprzestępców, którzy ciągle szukają sposobności oszukania niczego niepodejrzewających użytkowników, zmieniło wszystko. Cyberprzestępczość stała się integralną częścią Internetu. Błyskawicznie rośnie rynek złośliwego oprogramowania. Nieznane wcześniej złośliwe programy mnożą się w coraz szybszym tempie, co pokazuje rysunek 1.

fot. mat. prasowe

Rys. 1: Wzrost liczby złośliwych programów. Źródło: Kaspersky Lab

Rys. 1: Wzrost liczby złośliwych programów. Źródło: Kaspersky Lab

Wcześniej, gdy złośliwe programy tworzyli studenci w wolnych chwilach firmy antywirusowe mogły bez trudu odpierać ich ataki. Jednak z każdym rokiem stawało się to coraz trudniejsze. Kaj podkreśla autor artykułu w niedalekiej przyszłości firmy z branży bezpieczeństwa IT nadal będą w stanie do pewnego stopnia eliminować złośliwe programy, spam i inne przejawy cyberprzestępczości, których liczba nieustannie wzrasta. Obecnie nie chodzi już o to, czy cyberprzestępczość można całkowicie pokonać, ale w jakim stopniu można zahamować jej ewolucję.

Motorem w tej zaciekłej konfrontacji jest użytkownik, będący źródłem dochodów przestępców. Według szacunków różnych organizacji, wpływy z cyberprzestępczości obecnie znacznie przewyższają dochody branży antywirusowej. Wojna toczy się na dobre.

W artykule tym została zanalizowana obecna sytuacja - jakie działania podejmują cyberprzestępcy, aby pokrzyżować wysiłki firm z branży bezpieczeństwa IT i kto może mieć wpływ na rozwój cyberprzestępczości w przewidywanej przyszłości.

 

1 2 ... 7

następna

Europa opanowuje internet

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: