eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 2/2007 (08-14.01.2007)

Tydzień 2/2007 (08-14.01.2007)

2007-01-13 22:55

Przeczytaj także: Tydzień 1/2007 (01-07.01.2007)

  • Listopadowy deficyt handlowy w USA wybiósł 58,2 mld USD. Był on jednak mniejszy, niż planowano. W grudniu USA miały rekordową nadwyżkę budżetową w wysokości 44,5 mld USD (w 2005 wynosiła ona 11 mld USD). W czwartym kwartale 2006 roku deficyt budżetowy wyniósł 80,4 mld USD. Jest to spadek deficytu w stosunku do analogicznego okresu o 33%.
  • Gazprom utworzył spółkę z amerykańskim koncernem Chevron. Będzie ona poszukiwać gaz i ropę naftową w północno-zachodniej Syberii. Obecnie Gazprom ma 30% udziałów, a w przyszłości ma mieć 50%. Chevron liczył wcześniej na spółkę z Gazpromem przy eksploatacji złóż Sztokman na Morzu Barentsa.
  • Chiny są trzecim po Stanach Zjednoczonych i Japonii importerem ropy naftowej na świecie. Chiny sprowadzają z zagranicy (głównie z Bliskiego Wschodu) około 140 mln ton ropy, co stanowi ok. 40% ich potrzeb. W ubiegłym roku uruchomiono rurociąg, którym do Chin dostarczana jest ropa z Kazachstanu. Także Chiny zainwestowały w Kazachstanie 6 mld USD w prawa do eksploatacji złóż ropy. W tym roku mają zakończyć się rozmowy na temat budowy rurociągu, którym do Chin popłynie rosyjska ropa. Chiny zainwestowały też w pola naftowe w krajach afrykańskich.
  • Spadają ceny ropy, na giełdach nowojorskiej i londyńskiej baryłka kosztuje już poniżej 53USD. Są one dziś na poziomie najniższym od 19 miesięcy. Cena baryłki ropy spadła w tym roku o 12%. Kraje OPEC zastanawiają się nad zorganizowaniem nadzwyczajnego posiedzenia kartelu. Tematem obrad byłoby obniżenie dostaw rynkowych.
  • Mimo groźby amerykańskich sankcji Chiny zmierzają do finalizacji umowy z Iranem w sprawie wydobycia i sprzedaży LNG (wartość umowy szacuje się na 16 mld USD).
  • Chiński koncern CNOOC podpisał umowę z irańska firmą (jej wartość 15 mld USD) w sprawie eksploatacji złoża gazu North Pars pod dnem Zatoki Perskiej.
  • Shell zamierza w Europie sprzedać trzy rafinerie, a także rafinerie w Puerto Rico i na Dominikanie. Jednym z zainteresowanych zakupem jest Łukoil.
  • Amerykański koncern naftowy ConocoPhillips zwiększył swoje udziały w rosyjskim Łukoilu z 18% do 20%.
  • Kolejne nowości na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas. Niemiecka firma Nero pokazała rewolucyjne rozwiązanie SecurDisc do zabezpieczenia dostępu do informacji archiwizowanych na płytach CD lub DVD. SecurDisc to programowo-sprzętowe rozwiązanie.
  • Coraz głośniej mówi się o nowym projekcie ustawy, która ma zapewnić amerykańskim i brytyjskim koncernom naftowym trzydziestoletnie kontrakty na eksploatację irackiej ropy naftowej. To pierwsze takie rozwiązanie na Bliskim Wschodzie, gdzie złoża naftowe są pod kontrola państwa (Arabia saudyjska, Iran). To odwrót od przeprowadzonej w 1972 nacjonalizacji irackich złóż ropy. Gospodarka Iracka w 70% zależy od wpływów ze sprzedaży ropy.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PRZYSZŁOŚĆ SAMOCHODOWEGO ŚWIATA WIDZIANA Z PERSPEKTYWY TEGOROCZNEGO NORTH AMERICAN INTERNATIONAL AUTO SHOW W DETROI

Przemysł samochodowy to jedna z dziedzin, w której ujawnia się dynamizm innowacyjny nie tylko firm i koncernów, ale i krajów. Warto tez dodać, że wiele technologii i rozwiązań konstrukcyjnych sprawdzonych w tej branży z powodzeniem jest stosowanych w dziedzinach nawet bardzo odległych od motoryzacji. W tym roku targi w Detroit odbywały się po raz setny. Jednak jeśli ktoś z tego powodu spodziewał się fajerwerków i szczególnej oprawy, to zawiódł się.
Tegoroczna wystawa była jednym z ważnych elementów procesu globalnej rywalizacji producentów samochodowych. Tu chcieli się pokazać tak Ford – niedawno wyprzedzony przez Toyotę, jak i wieloletni lider światowy GM, którego japoński koncern zamierza wyprzedzić w najbliższym czasie. Swoje wejście na światowe rynki samochodowe w trakcie tej imprezy zasygnalizowali Chińczycy. Jeśli chodzi o nowości, to główną rolę na tych targach odegrał „elektryczny” Chevrolet Volt i „komputerowy” Ford Focus Sync.

Chevrolet volt to czteroosobowy samochód z silnikiem elektrycznym, który zapewnia dobre osiągi i przy tym nie wymaga częstego doładowywania akumulatorów, a jest lekki i funkcjonalny. Jest on wyposażony w zestaw akumulatorów litowo-jonowych, które wysokie parametry techniczno-eksploatacyjne łączą z małymi wymiarami. To typowy samochód miejski. Na dalszych dystansach włącza się silnik spalinowy, który także doładowuje baterie w czasie jazdy. Lecz jak pokazują badania, w sprzyjających warunkach eksploatacyjnych spala on zaledwie 1,57 l/100 km.

Ford Focus Sync to model kompaktowy, zaopatrzony w elektronikę firmy Microsoft. Cały sprzęt pokładowy da się obsługiwać głosem, bez odrywania rąk od kierownicy. Można więc np. dyktować treść SMS-ów i zlecać odczytanie na głos przychodzących informacji.

Jednak to wydarzenie odbywało się w nie najlepszej atmosferze ogólnej. Według prognoz w 2007 roku amerykański rynek skurczy się o 3%, a równocześnie wzrośnie na nim udział obcych marek. Zagrożone są także te obszary rynku samochodowego, na którym tradycyjne królowały amerykańskie firmy. Także pierwsze oferty chińskie zaprezentowane na targach Changfeng - Liebao CS6 (SUV) i Feibao CT5 (pikap). To pierwsze próby nowego etapu amerykańskiej motoryzacji rozwijanej z udziałem Chińczyków.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: