Kurs złota jest przeszacowany? Sprawdź, czy złoto może potanieć
2025-07-15 10:04

Kurs złota jest przeszacowany? Sprawdź, czy złoto może potanieć © fot. mat. prasowe
Komunikat PR
Złoto od lat uznaje się za stabilny i wartościowy kruszec, który zapewnia bezpieczeństwo finansowe nawet w trudnych czasach. Banki centralne wykorzystują je jako zabezpieczenie rezerw walutowych, a inwestorzy stawiają na nie, gdy chcą zdywersyfikować kapitał w stabilnych aktywach. Obecnie pojawiają się jednak głosy, że kurs złota jest niepewny, a za jakiś czas może pojawić się na nim duża korekta. Czy faktycznie jest to możliwe? Czy złoto jest przeszacowane?Dlaczego inwestycje w złoto są tak popularne?
Inwestycje w złoto cieszą się popularnością od lat, jednak z powodu toczących się wojen, inflacji i zawirowań politycznych na świecie. Im mniej stabilna sytuacja w największych gospodarkach, tym większa liczba inwestorów skupia się na szlachetnym metalu. Złoto stanowi dla nich atrakcyjne aktywa, gdyż w przypadku kryzysów nadal stanowi powszechnie akceptowany środek płatniczy. Dzięki niemu inwestor może zabezpieczyć swoje oszczędności przed utratą wartości i jednocześnie wymienić je bez trudu na walutę innego kraju, jeśli pojawi się taka potrzeba.
Co więcej, złoto cieszy się dużą popularnością, gdyż zapewnia dość stabilną stopę zwrotu w dłuższej perspektywie. Kurs metalu stopniowo wzrasta, a korekty, które miały miejsce w historii, były mało istotne z punktu widzenia inwestorów długoterminowych. Dzięki temu złote sztabki lub monety bulionowe pozwalają zwiększyć wysokość posiadanego kapitału i zabezpieczyć go na lata przy niewielkim ryzyku straty. Większość inwestorów zarabia od kilku do nawet kilkunastu procent w zależności od uwarunkowań gospodarczych.
Ograniczone zasoby złota wpływają na jego wartość
W przypadku złota na jego kurs wpływają także ograniczone zasoby kruszcu. W przeciwieństwie do kryptowalut, których można wytwarzać praktycznie każdą liczbę, metal wydobywany w kopalniach jest dostępny w takiej ilości, w jakiej występuje w złożach pod ziemią. Do tej ilości należy doliczyć również złoto inwestycyjne wydobyte już wcześniej i znajdujące się w obiegu. Oznacza to, że nie da się wyprodukować więcej złota, dlatego jego podaż nie wzrośnie na tyle, by obniżyć ceny na rynkach.
fot. mat. prasowe
Ograniczone zasoby złota wpływają na jego wartość
W przypadku złota na jego kurs wpływają także ograniczone zasoby kruszcu. W przeciwieństwie do kryptowalut, których można wytwarzać praktycznie każdą liczbę, metal wydobywany w kopalniach jest dostępny w takiej ilości, w jakiej występuje w złożach pod ziemią.
Na wzrost cen złota wpływa również rosnące zapotrzebowanie na ten surowiec. Ilość dostępnych złóż i liczba aktywnych kopalni praktycznie nie rośnie, za to systematycznie przybywa funduszy ETF inwestujących w fizyczne złoto – zarówno w sztabkach, jak i monetach bulionowych. Inwestorzy nabywają udziały w tych funduszach, a one z kolei kupują fizyczny kruszec. To sprawia, że więcej osób może pozwolić sobie na inwestycję w złoto, a to z kolei winduje jego ceny na rynkach.
Koniec złotej hossy coraz bliżej?
W ostatnich latach globalne napięcia polityczne i konflikty zbrojne wywołały prawdziwy boom na złoto. Banki centralne różnych państw, w tym także Polski, zaczęły na dużą skalę nabywać sztabki złota, by wzmocnić swoje rezerwy walutowe. Polska ma w planach dalsze zakupy kruszcu, jednak planuje zwolnić ich tempo, podobnie jak wielu innych kupców instytucjonalnych. Tym samym, pojawia się prawdopodobieństwo, że dojdzie do światowej korekty na złocie. Kurs złota może zatem spaść, gdy popyt na szlachetny kruszec wróci do wcześniejszego poziomu.
Jednocześnie złoto nadal jest uznawane za jedno z najstabilniejszych aktywów, gdyż cechuje się niezależnością od kursów walut. W przypadku gwałtownego spadku wartości waluty krajowej szlachetny kruszec utrzymuje swoją wartość, a nierzadko nawet ją zwiększa. Ponadto zwiększenie rezerw walutowych w złocie i inwestycje osób prywatnych w ten metal wynikają z obniżenia zaufania do dolara amerykańskiego.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Pokolenie Z - jak cyfrowe doświadczenia budują lojalność klientów na lata
-
Ile postów w sieci tworzy AI? Raport o wykorzystaniu sztucznej inteligencji przez twórców internetowych
-
Gdzie na wakacje? TOP 20 najatrakcyjniejszych turystycznych regionów Europy
-
Polacy unikają reklam w telewizji. Ponad 77% sięga po telefon podczas przerw