Obniż znacząco koszty emisji muzyki. Sprawdź, jak znaleźć muzykę bez opłat do Organizacji Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi i Pokrewnymi do swojego lokalu!
2024-10-07 17:19

Sprawdź, jak znaleźć muzykę bez opłat do ZAIKS, STOART, Sawp i Zpav (OZZ) do swojego lokalu! © fot. mat. prasowe
Komunikat PR
Czy wiesz, że odtwarzanie muzyki w lokalu - niezależnie od tego, czy jest to restauracja, sklep, hotel czy salon kosmetyczny - wiąże się z koniecznością uiszczania opłat za ich publiczne odtworzenie? Są one pobierane są przez Organizacje Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi i Pokrewnymi, które reprezentują zrzeszonych w nich twórców, wykonawców i producentów muzycznych. Opłaty te mogą stanowić istotne obciążenie dla Twojego budżetu. Istnieją jednak alternatywne rozwiązania pozwalające na legalne odtwarzanie muzyki w lokalu bez ponoszenia tych wydatków. Sprawdź, jak alternatywnie zoptymalizować wydatki, jednocześnie tworząc idealną atmosferę w swoich biznesowych wnętrzach!Opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki – dlaczego musisz ponosić koszty?
Odtwarzanie muzyki w miejscach publicznych (np. restauracjach, kawiarniach, sklepach czy salonach fryzjerskich) jest regulowane m.in. przez przepisy regulacje prawne określone w Ustawie o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych (z 1994 roku). Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi pobierają opłaty licencyjne od przedsiębiorców, którzy chcą odtwarzać muzykę w swoich lokalach. Celem tych opłat jest ich dystrybucja (i repartycja) do twórców (prawo autorskie), wykonawców i producentów (prawa pokrewne) za komercyjne korzystanie z ich utworów muzycznych. Opłaty te są uzależnione wielu czynników – np. w handlu – od powierzchni nagłośnionej i udostępnionej klientom, a w restauracjach od ilości miejsc przeznaczonych dla konsumentów. Mogą one zatem stanowić znaczący wydatek w budżecie firmy. Warto wiedzieć, że istnieją rozwiązania alternatywne, które po spełnieniu pewnych warunków pozwalają zmniejszyć wysokość tych wydatków, zachowując legalność odtwarzanej muzyki.
Alternatywne źródła muzyki do publicznego odtwarzania (bez opłat do OZZ).
Na rynku istnieje wiele opcji umożliwiających nam realizację legalnego i publicznego odtwarzania muzyki bez konieczności uiszczania opłat. Poniżej przedstawimy kilka rozwiązań, które mogą pomóc wygenerować dodatkowe oszczędności , a jednocześnie dostosować muzykę do charakteru Twojego biznesu.
1. Muzyka na licencji Creative Commons
Muzyka na licencji Creative Commons to idealne rozwiązanie dla właścicieli lokali, którzy chcą odtwarzać utwory muzyczne bez konieczności ponoszenia opłat do OZZ. Utwory są dostępne w wielu serwisach internetowych, a ich twórcy pozwalają na darmowe korzystanie z muzyki pod pewnymi warunkami. Ważne jest jednak, aby dokładnie zapoznać się z warunkami licencji, ponieważ niektóre utwory mogą być dostępne jedynie do użytku niekomercyjnego.
Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim brak opłat do OZZ oraz dosyć pokaźny wybór utworów z różnych gatunków muzycznych. Minusem może być konieczność samodzielnego wyszukiwania i sprawdzania, na jakich warunkach są dostępne poszczególne utwory oraz zmniejszonej ich dostępności (w stosunku do muzyki komercyjnej).
2. Muzyka z płyt CD wolna od opłat licencyjnych
Kolejnym rozwiązaniem jest odtwarzanie muzyki z płyt CD, które zawierają fonogramy (utwory muzyczne) wolne od opłat do OZZ. Korzystając z tej opcji, nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów związanych z publicznym odtwarzaniem muzyki.
Zaletą takiego rozwiązania jest jego prostota – wystarczy kupić płytę CD lub pendrive z MP3 i odtwarzać w swoim lokalu utwory znajdujące się na nośniku. Minusem może być ograniczony wybór muzyki - szczególnie jeśli zależy Ci na odtwarzaniu nowocześnie brzmiących utworów. Niemniej jednak płyty i pendrive’y mogą stanowić idealną bazę do stworzenia wyjątkowej atmosfery w Twoim lokalu.
Można je kupić w takich serwisach jak np.:
- Publicmusic.pl
- Musicdays.pl
- Jamendo.com/pl
3. Skomponowanie własnej playlisty
Skomponowanie własnej playlisty to świetny sposób na uniknięcie opłat licencyjnych za muzykę w lokalu. Zamiast korzystać z radia internetowego czy muzyki na płytach CD, możesz samodzielnie dobrać utwory bez opłat do OZZ. Wystarczy odwiedzić jeden z serwisów oferujących muzykę na licencji Creative Commons – np.:
- Otwartezasoby.pl – polska wyszukiwarka
- Eng.letscc.net – wyszukiwarka zagraniczna
- Jamendo.com/pl
To proste rozwiązanie daje Ci pełną kontrolę nad muzyką, którą odtwarzasz w swoim lokalu.
4. Współpraca z lokalnymi zespołami amatorskimi
Współpraca z lokalnymi zespołami amatorskimi to idealne rozwiązanie dla właścicieli miejsc o alternatywnym klimacie – np. undergroundowych knajpek. Muzyka młodych kapel bardzo często wpisuje się w oczekiwania gości i doskonale odzwierciedla filozofię lokalu. Organizowanie koncertów amatorskich zespołów oraz odtwarzanie ich utworów na co dzień może stać się elementem promującym lokalnych wykonawców i twórców. Aby znaleźć takie zespoły, warto popytać znajomych, nawiązać kontakt z lokalnym studiem nagraniowym lub śledzić koncerty, gdzie supportują młode kapele. Kiedy już złapiesz kontakt, możesz nie tylko zaprosić zespół do zagrania u siebie, ale także odtwarzać ich muzykę w lokalu (po zawarciu stosownej umowy i spełnieniu kilku ważnych warunków opisanych poniżej). Ważne jest, aby ustalić warunki współpracy i podpisać umowę, która będzie korzystna dla obu stron.
UWAGA! Aby móc legalnie organizować takie koncerty (nie ponosząc opłat do OZZ), muszą być spełnione jednocześnie ważne warunki:
- wykonawcy nie mogą być członkami żadnych stowarzyszeń OZZ.
-
wykonawcy wykonują wyłącznie swoje autorskie utwory.
Prezentowanie znanych hitów (tzw. coverów) na koncercie, będzie podlegało opłatom do OZZ (co najmniej do stowarzyszenia zrzeszającego twórców)! - zostanie zawarta stosowna umowa (najlepiej w formie pisemnej), w której zawarte będą powyższe zastrzeżenia (deklaracje) oraz wyraźne określenie warunków formalno-prawnych przeprowadzenia koncertu (wynagrodzenie, określenie twórców wykonywanych utworów, praw autorskich etc).
Muzyka bez opłat do OZZ (rozwiązanie alternatywne) – zaufaj profesjonalistom
Muzyka bez opłat do OZZ to idealne rozwiązanie dla firm, które chcą stworzyć przyjazną atmosferę dla swoich klientów bez konieczności ponoszenia kosztów licencyjnych. Profesjonalna usługa zapewnia w pełni legalną muzykę wolną od opłat. To wyjątkowa propozycja dla każdego biznesu - niezależnie od jego wielkości. Wystarczy, że wybierzesz jeden z oferowanych pakietów, a otrzymasz kontent muzyczny dostosowany do charakteru Twojego biznesu. Dostępne są również pakiety muzyczne uzupełnione o reklamę, które mogą zawierać prognozę pogody czy też przywitania i pożegnania klientów. Wybierając muzykę bez opłat do OZZ, możesz cieszyć się doskonałym brzmieniem dostosowanym do charakteru miejsca, bez martwienia się o opłaty i licencje od OZZ. Wystarczy wykupić dostęp do serwisu, którego koszt w wielu wypadkach jest niższy od wysokości opłat licencyjnych. W cenie abonamentu zawarta jest również kompletna usługa audio-marketingowa.
Podsumowanie
Przy wyborze muzyki do Twojego biznesu możesz odtwarzać muzykę komercyjną – tu konieczne będzie zawarcie umów licencyjnych z OZZ i stowarzyszeniem autorów) i wnoszenie na ich mocy stosownych opłat (do tych organizacji).
Alternatywnie - warto rozważyć odtwarzanie muzyki zwolnionej z tych opłat (powszechnie określanej mianem „Royalty Free”) - np. muzyka na licencji Creative Commons, fonogramy wolne od opłat do OZZ, czy usługi subskrypcyjne oferujące muzykę bez opłat licencyjnych do OZZ. To tylko kilka z wielu dostępnych rozwiązań. Wybierając jedno z nich, możesz stworzyć idealną atmosferę w swoim lokalu, jednocześnie zmniejszając koszty jego prowadzenia.
Decyzja jakie rozwiązanie wybrać – należy do Ciebie!
Masz swoje doświadczenia z publicznym odtwarzaniem muzyki? Podziel się nimi w komentarzach lub w naszych mediach społecznościowych!
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)