eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Tydzień 19/2003 (05-11.05.2003)

Tydzień 19/2003 (05-11.05.2003)

2003-05-12 00:40

  • Polska gospodarka jest absolutnie poza presją inflacyjną więc nie widzę powodu, aby stopy były na obecnym poziomie- tak powiedział prof. Orłowski (doradca ekonomiczny Prezydenta RP). Jego zdaniem, nadal możliwy jest 3,5% wzrost PKB na koniec roku, chociaż bardziej prawdopodobne, że będzie on trochę niższy.

  • W czasie pierwszych czterech miesięcy tego roku deficyt budżetowy osiągnął poziom 46,4% deficytu zaplanowanego na cały 2003 rok.

  • Według GUS w drugiej połowie kwietnia ceny żywności wzrosły o 0,6%- w porównaniu z drugą połową marca.

  • W kwietniu inflacja spadła do poziomu 0,3% licząc r/r w porównaniu z 0,6% r/r w marcu.

  • W 2002 roku polski eksport do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw wyniósł 2,9mld USD przy saldzie ujemnym, wynoszącym 2,5mld USD.

  • Według firmy Samar w kwietniu sprzedano 31 281 nowych aut- o 12% więcej, niż w marcu tego roku i aż o 21,13% więcej, niż w kwietniu 2002roku.

  • Łukoil- rosyjski potentat naftowy ogłosił, że nie rezygnuje z uczestnictwa w prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej. Obecnie wyłączność na prywatyzację RG ma w dalszym ciągu Rotch Energy.

  • Kaczmarski Inkasso ubiega się o zgodę MGiP na uruchomienie biura informacji gospodarczej, które będzie prowadziło pierwszą legalną czarną listę dłużników.

  • Belgijska grupa energetyczna Electrabel jest jedną z największych spółek energetycznych w Europie. W 2002 roku obroty firmy wyniosły blisko 12,6mld euro. Elektrownia Połaniec należy do tej grupy i jest jednym z największych wytwórców energii elektrycznej w Polsce (to 5% mocy polskich elektrowni). Teraz zgłosiła gotowość zakupu Zespołu Elektrowni Dolna Odra z Nowego Czarnowa (to największy producent energii elektrycznej na Pomorzu Zachodnim, o mocy elektrycznej 1957 MW). Szacunkowa wartość transakcji 400-500 mln USD.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Strategicznych decyzji na europejskim rynku paliw płynnych ciąg dalszy. Dziś już wiadomo, że 27 maja Polska i Ukraina podpisze w Brukseli deklarację o dalszej rozbudowie ropociągu Odessa-Brody-Płock oraz o włączeniu tej inwestycji do zestawu projektów mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego rozszerzającej się Unii Europejskiej. Decyzja ta umożliwi dostęp do unijnych środków finansowych np. z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Koszt inwestycji szacuje się na ok. 350 mln USD. Rurociąg w pierwszym etapie przesyłałby 8-10 mln ton ropy, a jego pełna zdolność przesyłowa ma wynieść 25 mln ton rocznie. Ropociąg ma być oddany do użytku w 2006 roku.

Polska od kilku już lat (naszym zdaniem nie do końca konsekwentnie) poszukuje rozwiązań, które zapewnią jej dostawy surowców energetycznych. W roku ubiegłym sporo było zamieszania w kontaktach z Ukrainą w sprawie wykorzystania rurociągu brodowskiego. W końcu sprawa ucichła. Teraz pojawiła się znowu, tym razem już z rekomendacją Komisji Europejskiej.

Opublikowany komunikat podkreśla, że rurociąg będzie transportował ropę kaspijską. My jednak zwracamy uwagę, że już w 1997 r. Kijów i Ankara zawarły porozumienie w sprawie budowy rurociągu łączącego wielki terminal naftowy w porcie Ceyhan nad Morzem Śródziemnym z portem Samsun nad brzegiem Morza Czarnego. W Ceyhan ma zakończenie jeden z najważniejszych rurociągów prowadzących z Iraku i służy on głównie do eksportu irackiej ropy w ramach programu ONZ "ropa za żywność". Dotąd zawarte porozumienie było martwe, lecz niedawno odżyło. Według ukraińskiej koncepcji do Samsun można dostarczać ropę tak z Iraku, jak ze złóż w Afryce Północnej (np. Libia, Egipt). Z Samsun ropa byłaby transportowana tankowcami do Odessy, skąd w połączeniu z ropą kaspijską płynęłaby rurociągiem do Bród, a stamtąd do systemu rurociągów do Austrii, Niemiec, a także do Polski. Według ukraińskiej propozycji pozwalałoby to na tranzyt ropy przez Ukrainę i Polskę (między innymi przez Gdańsk) nawet do Europy Zachodniej.

W oficjalnych wypowiedziach mówi się tylko o transporcie ropy kaspijskiej. Czas pokaże, w jakim stopniu planowane na koniec maja podpisanie w Brukseli polsko-ukraińskiej deklaracji otworzy realizację inwestycji, która jest fragmentem szerszej koncepcji...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: