eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zmiany klimatu i klęski żywiołowe: straty liczone w setkach miliardów USD

Zmiany klimatu i klęski żywiołowe: straty liczone w setkach miliardów USD

2024-02-24 00:50

Zmiany klimatu i klęski żywiołowe: straty liczone w setkach miliardów USD

Katastrofy naturalne © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wygląda na to, że katastrofy naturalne na stałe wpisały się w coroczny krajobraz naszej planety. Wynikające z tego straty gospodarcze okazały się rekordowe. Do tego, jak wynika z doniesień opracowanego przez Aon raportu "Climate and Catastrophe Insight", ubezpieczeniem objęta była zaledwie 1/3 strat poniesionych w wyniku klęsk.

Przeczytaj także: Zmiany klimatu: jak przygotować się na susze, powodzie i inne katastrofy?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak rośnie wartość globalnych strat ubezpieczeniowych?
  • Jakie katastrofy naturalne były w 2023 roku źródłem największym strat?
  • Co jest dla Polski jednym z większych i bardziej realnych zagrożeń?

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne. Jak wynika z corocznego raportu Aon „Climate and Catastrophe Insight”, 398 globalnych zdarzeń tego typu wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów – to 22 proc. powyżej średniej z ostatnich dwudziestu czterech lat. Dla porównania w 2022 było to 355 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze konwekcyjne w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Celem raportu jest identyfikacja najbardziej palących potrzeb związanych ze zmianą klimatu, występowaniem coraz gwałtowniejszych zjawisk atmosferycznych i katastrof naturalnych, a także z ich rosnącymi kosztami dla gospodarki. Pomoże to organizacjom publicznym i prywatnym w podejmowaniu lepszych decyzji w zakresie zarządzania tego typu ryzykami i odpowiednim dopasowaniu ubezpieczeń. Jak wynika z naszego raportu, obecne podejście do problemu nie gwarantuje wystarczającej ochrony finansowej, a jego skala prawdopodobnie będzie z roku na rok rosła – mówi Dominika Kozakiewicz, CEO Aon Polska.

Ubezpieczenie pokryło zaledwie 1/3 strat


Globalne straty ubezpieczeniowe były w ubiegłym roku o 31 proc. wyższe od średniej dla XXI wieku, przekraczając granicę 100 miliardów dolarów czwarty rok z rzędu. A to i tak kropla w morzu potrzeb. Polisy ubezpieczeniowe pokryły bowiem tylko 1/3 całkowitych strat – łączna ich wartości to „zaledwie” 118 mld dolarów. Tzw. „luka ochronna” wyniosła zatem aż 69 proc. (dla porównania w 2022 r. było to 58 proc.). Wskazuje to na pilną potrzebę znacznego rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej.

Rekordowy poziom osiągnęła także liczba klęsk naturalnych przynoszących duże szkody – 66 zdarzeń powodujących straty ekonomiczne przekraczające miliard dolarów i 37 zdarzeń powodujących ponad miliardowe straty ubezpieczeniowe. Najkosztowniejsze w historii zdarzenia ubezpieczeniowe związane z pogodą odnotowano w Nowej Zelandii, Włoszech, Grecji, Słowenii i Chorwacji.

fot. mat. prasowe

10 zdarzeń, które spowodowały największe straty w 2023 r.

Globalne straty gospodarcze spowodowane katastrofami naturalnymi sięgnęły w ubiegłym roku 380 mld dolarów


Nie tylko polisa, ale i ograniczanie ryzyka są konieczne


Skuteczna ochrona przed negatywnymi skutkami katastrof naturalnych nie ogranicza się jednak jedynie do minimalizowania kosztów ich likwidacji.

Jak zaznacza Andy Marcell, CEO Risk Capital i CEO Reinsurance w Aon, wyniki raportu podkreślają potrzebę wykorzystania przez organizacje – od ubezpieczycieli po sektory silnie dotknięte kryzysem, takie jak budownictwo, rolnictwo i nieruchomości – wybiegającej w przyszłość diagnostyki, która pomoże analizować trendy klimatyczne i ograniczać ryzyko. Menedżerowie ds. ryzyka mogą korzystać z coraz bardziej zaawansowanych narzędzi i analityki do podejmowania lepszych decyzji. Z kolei branża ubezpieczeniowa odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu odporności finansowej firm i korzystania z okazji do wypełnienia luki w ochronie za pomocą nowych produktów.

Nie bez znaczenia dla wysiłków służących zmniejszeniu skali skutków katastrof naturalnych są także działania wpływające na ograniczenie globalnego ocieplenia. Organizacje i firmy mogą rozważać zmiany klimatyczne z trzech perspektyw: ochrony swoich portfeli przed ryzykiem finansowym, czerpania korzyści z możliwości rozwoju w zakresie rozwiązań klimatycznych oraz określania, w jaki sposób wywierać pozytywny wpływ i odgrywać rolę w świecie zmierzającym do osiągnięcia zerowej emisji netto.

W raporcie podkreślono, że z powodu katastrof naturalnych w 2023 r. życie straciło 95 000 osób na całym świecie (najwięcej od 2010) – głównie w wyniku trzęsień ziemi i fal upałów. Jeśli chodzi o klimat, ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: