eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego - wszystko, co musisz wiedzieć

Wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego - wszystko, co musisz wiedzieć

2024-01-26 11:04

Wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego - wszystko, co musisz wiedzieć

Wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego - wszystko, co musisz wiedzieć © unsplash.com

Komunikat PR

Właściciel mieszkania na wynajem powinien podpisać umowę najmu z lokatorem na czas nieokreślony lub określony. Jeżeli chce ją rozwiązać, musi dopilnować okresu wypowiedzenia wynikającego z przepisów lub postanowień w umowie. Sprawdź, czego dopilnować, kiedy zamierzasz wypowiedzieć umowę lokatorowi, szczególnie jeśli ten nie przestrzega jej warunków.

Z jakim wyprzedzeniem możesz wypowiedzieć umowę najmu?


Termin wypowiedzenia umowy najmu zależy od okresu, na który została zawarta, oraz częstotliwości opłacania czynszu przez najemcę.

Art. 673 § 1 Kodeksu cywilnego podaje, że wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu zawartą na czas nieokreślony i zachować termin umowny (np. 2-miesięczny okres wypowiedzenia). Jeśli umowa nie określa okresu wypowiedzenia, musisz zachować termin ustawowy, który jest uzależniony od częstotliwości opłacania czynszu.

Art. 673 § 2 Kodeksu cywilnego upoważnia Cię do wypowiedzenia najmu:
  • na koniec kwartału kalendarzowego (np. 31 marca) z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia w przypadku najemcy, który opłaca czynsz w odstępach dłuższych niż miesiąc,
  • na koniec miesiąca kalendarzowego (np. 31 maja) z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia w przypadku najemcy opłacającego comiesięczny czynsz,
  • z 3-dniowym wyprzedzeniem w przypadku najemcy opłacającego czynsz częściej niż co miesiąc,
  • z 1-dniowym wyprzedzeniem, gdy wynajmujesz mieszkanie na dni.

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie na czas określony, np. na 12 miesięcy, możesz wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Najemca, który regularnie zakłóca spokój sąsiadom w godzinach nocnych, bezprawnie podnajmuje mieszkanie innym osobom lub zalega z czynszem za co najmniej 2 okresy płatności, może otrzymać wypowiedzenie umowy najmu na czas określony w trybie natychmiastowym.

Uzupełnij protokół zdawczo-odbiorczy


Protokół zdawczo-odbiorczy to nieobowiązkowy załącznik do umowy najmu, który zabezpiecza interesy najemcy i wynajmującego. Każda ze stron umowy powinna mieć własną kopię protokołu. Ten dokument wypełnia się na początku i końcu umowy – w momencie przekazania mieszkania najemcy i zdawania lokalu wynajmującemu.

Jednym z ważniejszych elementów protokołu zdawczo-odbiorczego jest spis wyposażenia mieszkania, czyli elementów stałych (np. szafy na wymiar w przedpokoju) i ruchomości (np. telewizora). Każda pozycja powinna mieć określony aktualny stan techniczny i ewentualne wady. Warto rozszerzyć protokół o zdjęcia, dzięki którym łatwo ocenić, czy najemca spowodował nawet niewielkie szkody.

Kto zapłaci za szkody wyrządzone w wynajmowanym mieszkaniu?


O ile najemca wnosi kaucję równą co najmniej czynszowi za 1 miesiąc, o tyle kwota opiewająca na maksymalnie kilka tysięcy złotych (w zależności od kosztów wynajmu) może nie pokryć napraw szkód powstałych w mieszkaniu. Niektóre szkody w wynajmowanym mieszkaniu powstają wskutek zdarzeń losowych, które są niezależne od lokatorów. Ubezpieczenie mieszkania w LINK4 zapewnia ochronę na wypadek szkód wywołanych przez siły natury (np. deszcz nawalny, grad, uderzenie pioruna) i przez osoby trzecie (np. zalanie sufitu przez sąsiada z wyższego piętra). Wybór ubezpieczenia pozwala także zdecydować się np. na ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych, w tym kradzieży z włamaniem lub rabunku czy też ubezpieczenie szyb od stłuczenia.

Skorzystaj z Kalkulatora LINK4, aby ustalić zakres ochrony dla wynajmowanego domu lub mieszkania i obliczyć składkę. Jeśli zadzwonisz pod numer 22 444 44 23, konsultant wesprze Cię w dostosowaniu pakietów ubezpieczeniowych do Twoich potrzeb i pomoże kupić ubezpieczenie. W tym samym celu możesz się spotkać z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach oraz OWU DOM są dostępne na stronie https://dokumenty.link4.pl.

Materiał powstał we współpracy z LINK4.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: