eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kim jest polski inwestor giełdowy

Kim jest polski inwestor giełdowy

2006-11-05 00:40

Kim jest polski inwestor giełdowy

Profil inwestora - wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych przeprowadziło po raz czwarty badania dotyczące profilu inwestora giełdowego. Na ankiety odpowiedziało 1342 respondentów, w okresie luty - sierpień 2006.

Przeczytaj także: Kim jest polski inwestor?

Statystyczny polski inwestor indywidualny legitymuje się wyższym (62%) lub niepełnym wyższym wykształceniem (16%). W grupie ankietowanych osób zdecydowaną większość stanowili mężczyźni (86%), udział pań w rynku kapitałowym wyniósł 14%. Przeciętny inwestor jest w wieku do 35 lat (w sumie 46% wskazań z przedziałów wiekowych do 25 i od 26 do 35 lat), mieszkający w dużym mieście (65% w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców).

fot. mat. prasowe

Profil inwestora - wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania

Profil inwestora - wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania




Dochody z inwestycji na giełdzie są głównym źródłem utrzymania jedynie dla 9% naszych respondentów. Statystyczny inwestor jest zatrudniony w ramach umowy o pracę (36%), prowadzi własną działalność gospodarczą (28%) lub jest studentem (23%). Na giełdzie inwestuje średnio od 4 lat.


Największy udział wśród ankietowanych stanowili inwestorzy dysponujący portfelemo wartości do 10 tys. (25%) oraz od 10 do 50 tys. (30%). W porównaniu z rokiem ubiegłym zauważyć można spadek udziału inwestorów dysponujących stosunkowo niewielkim kapitałem (do 10 tys.) co świadczy o wzroście zainteresowania rynkiem kapitałowym w społeczeństwie i wzroście zaangażowania lub zamożności Polaków.

fot. mat. prasowe

Profil inwestora - wartość portfela

Profil inwestora - wartość portfela


Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych inwestorzy kierują się przede wszystkim własnymi analizami (55% ankietowanych), przy czym brak wyraźnego podziału na zwolenników analizy fundamentalnej (52%) i analizy technicznej (48%). Dla części inwestorów wpływ na inwestycje mają także informacje ze spółek (49%) , własne wyczucie co do kierunku rynku (42%) oraz podpowiedzi znajomych (5%).

Uczestnictwo w Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy zdecydowanie nie jest popularne i powszechne wśród inwestorów. Jedynie 7% ogólnej liczny ankietowanych uczestniczy w WZA. Ponad jedna trzecia respondentów zasłania się brakiem czasu, a co czwarty ankietowany nie zna zasad uczestnictwa. Dla prawie 20% inwestorów główną przeszkodą jest brak możliwości udziału w WZA przez Internet.

Polski rynek kapitałowy w oczach inwestorów

W zapytaniu o największe słabości naszego rynku, inwestorzy wskazują przede wszystkim na zbyt małą płynność rynku giełdowego (39%), brak poszanowania praw akcjonariuszy mniejszościowych (31%), a także na przestępstwa na rynku kapitałowym (26%). Problemem nie wydają się natomiast wyniki finansowe spółek. Tylko 10% ankietowanych uważało je za jedną ze słabości naszego rynku kapitałowego.

Polski inwestor zainteresowany jest poszerzaniem swojej wiedzy o rynkach kapitałowych. Szczególnie interesującym zagadnieniem okazała się analiza techniczna (66%), a także psychologia inwestowania (52%) oraz analiza fundamentalna (47%). Poznanie takich instrumentów finansowych jak kontrakty terminowe i opcje interesuje 43% ankietowanych. Dodatkowo dla 37% inwestorów atrakcyjna jest nauka czytania sprawozdań finansowych.

Jeśli chodzi o zaufanie inwestorów do instytucji rynku kapitałowego to przodują w nim zdecydowanie Giełda Papierów Wartościowych (88% ankietowanych ufa tej instytucji) i Narodowy Bank Polski (85%). Komisja Papierów Wartościowych i Giełd cieszy się zaufaniem 71% respondentów. Najmniejszym zaufaniem ankietowani obdarzają Otwarte Fundusze Emerytalne (39%). 62% badanych nie ufa także emitentom.

Informacje o badaniu
Liczba respondentów: 1342
Okres badania: luty - sierpień 2006


oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: