eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Hakerzy skorzystali z ponad 500 narzędzi i technik w 2022 roku

Hakerzy skorzystali z ponad 500 narzędzi i technik w 2022 roku

2023-05-01 00:11

Hakerzy skorzystali z ponad 500 narzędzi i technik w 2022 roku

Ponad 500 narzędzi i technik w arsenale cyberprzestępców w 2022 roku © fot. mat. prasowe

Cyberprzestępcy posługują się całym arsenałem narzędzi i technik. Z analizy firmy Sophos wynika, że w 2022 roku hakerzy skorzystali z ponad 500 ich rodzajów.

Przeczytaj także: Cyberataki: prorosyjscy haktywiści uderzają w Polskę

Informacje zebrane w raporcie zespołu Sophos Incident Response (IR) pochodzą z firm z 31 krajów, działających w 22 różnych branżach. Na ich podstawie specjaliści wyszczególnili aż 118 rodzajów ataków z wykorzystaniem narzędzi LOLBin (legalne oprogramowanie i komponenty wbudowane w system Microsoft Windows). W przeciwieństwie do ransomware, LOLBiny są normalnymi plikami uruchamianymi w systemach operacyjnych. Podczas ataku bardzo trudno jest je zablokować, dlatego korzysta z nich coraz więcej cyberprzestępców.

fot. mat. prasowe

Ponad 500 narzędzi i technik w arsenale cyberprzestępców w 2022 roku

Najczęstszym powodem, dla którego cyberataki kończyły się uzyskaniem dostępu do danych przedsiębiorstw, było niezałatanie podatności w zabezpieczeniach przez zespoły ds. bezpieczeństwa.


Luki wykryto już dwa lata. Hakerzy ciągle je wykorzystują


Najczęstszym powodem, dla którego cyberataki kończyły się uzyskaniem dostępu do danych przedsiębiorstw, było niezałatanie podatności w zabezpieczeniach przez zespoły ds. bezpieczeństwa. W połowie analizowanych przypadków hakerzy wykorzystali odkryte jeszcze w 2021 r. luki ProxyShell i Logshell. Cyberprzestępcy często korzystali również z pozyskanych nielegalnie danych uwierzytelniających.
Można powiedzieć, że obecnie cyberprzestępcy już się nie włamują, a po prostu logują. Wielkość i złożoność krajobrazu zagrożeń rozrosła się do punktu, w którym nie ma jasno określonych miejsc będących furtkami dla hakerów. Dla większości firm minęły czasy samodzielnej i skutecznej ochrony przed cyberatakami. Jednak dostępne są narzędzia i usługi, które mogą odciążyć specjalistów ds. bezpieczeństwa. Dzięki temu mogą oni skupić się na priorytetach biznesowych – mówi John Shier, dyrektor do spraw technologii w firmie Sophos.

Cyberprzestępcy działają coraz szybciej


Ponad 2/3 ataków zbadanych przez zespół Sophos IR zakończyło się zaszyfrowaniem danych przy pomocy ransomware. Złośliwe oprogramowanie pozostaje najpoważniejszym zagrożeniem dla firm. Skrócił się za to średni czas wykrycia obecności cyberprzestępców w infrastrukturze IT – z 15 do 10 dni względem roku 2021 r. W przypadku zainfekowania ransomware z 11 do 9 dni, a w innych rodzajach ataków z 34 do zaledwie 11 dni. W przeciwieństwie do ubiegłych lat średnie czasy wykrycia nie różniły się znacząco między przedsiębiorstwami różnej wielkości i z różnych branż.
Firmy, które skutecznie wdrożyły wielopoziomową ochronę i stale monitorują zagrożenia, mają najmniejsze straty z powodu ataków. Umocniona ochrona ma też skutek uboczny – aby pozyskać dane. hakerzy muszą przyspieszyć swoje działania. Takie szybsze ataki wymagają z kolei wcześniejszego wykrycia przez systemy zabezpieczające. Rywalizacja między atakującymi a obrońcami będzie się więc zaostrzać. Ci, którzy nie będą aktywnie obserwowali potencjalnych niebezpieczeństw, poniosą największe konsekwencje – podsumowuje John Shier.

O raporcie
Dane z raportu "The Sophos Active Adversary Report for Business Leaders" opracowano na podstawie analiz 152 incydentów naruszenia danych w przedsiębiorstwach. W badaniu uwzględniono firmy z 22 różnych branż, z 31 różnych krajów, w tym w Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Austrii, Finlandii, Belgii i Australii.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

Crafted in Japan

18.09.23

Hybrydowa Mazda CX-60
o mocy 327KM

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: