eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak szybko rozliczyć PIT?

Jak szybko rozliczyć PIT?

2023-03-10 14:24

Jak szybko rozliczyć PIT?

Jak szybko rozliczyć PIT? © freepik.com

Komunikat PR

Dla wielu przedsiębiorców jednym z najtrudniejszych elementów związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, bez wątpienia są wszelkie sprawy podatkowo-księgowe.
Z tego powodu, bardzo często kwestie te powierzają specjalistycznym biurom rachunkowym, które czuwają nad terminami i poprawnością danych przekazywanych do organów skarbowych.

Część przedsiębiorców jednak samodzielnie zajmuje się tymi zagadnieniami. Do ich obowiązków należy również rozliczenie deklaracji PIT. Jak szybko można uporać się z tym obowiązkiem? Wyjaśniamy.

Wybór formularza PIT


W sytuacji, kiedy chcemy samodzielnie wypełnić w domu deklaracje PIT, powinniśmy zastanowić się, na jakich formularzach będziemy się rozliczać.

PIT-37 dedykowany jest osobom, które otrzymują wynagrodzenie za pośrednictwem płatników, a więc są zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych.

PIT-28 przeznaczony jest dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Po druk ten muszą sięgnąć więc nie tylko przedsiębiorcy, którzy wybrali taką formę opodatkowania, ale również osoby, które zajmują się prywatnym wynajmem, podnajmem czy dzierżawą nieruchomości lub gruntów. Formularz ten przeznaczony jest także dla wspólników spółek cywilnych i jawnych.

PIT-36 z kolei dotyczy osób prowadzących swoją własną działalność gospodarczą, opodatkowaną według skali podatkowej.

PIT-36L składają zaś przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek liniowy.

Ze względu na popularność kryptowalut w ostatnim czasie, warto zastanowić się, czy w ostatnim roku podatkowym kupowaliśmy lub sprzedawaliśmy waluty cyfrowye, ponieważ z takich transakcji również musimy się rozliczyć i wykazać je na osobnym formularzu, a mianowicie na PIT-38. Dotyczy on również dochodów osiąganych z tytułu zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach i pochodnych instrumentów finansowych.

Jeżeli w ubiegłym roku podatkowym osiągnęliśmy podlegające opodatkowaniu dochody z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości, wówczas musimy je rozliczyć na formularzu PIT-39.

W sytuacji, kiedy osiągaliśmy dochody za granicą, być może będziemy zmuszeni do tego, aby do zeznania podatkowego dołączyć załącznik PIT-ZG.

Wybór ulg i odliczeń od PIT


Kiedy przeanalizujemy kwestie transakcji, które przeprowadzaliśmy w ubiegłym roku podatkowym, powinniśmy zastanowić się również nad tym, z jakich ulg chcemy skorzystać. Wszystkich takich odliczeń możemy dokonać, korzystając z narzędzia, jakim jest program e-Deklaracje podczas składania zeznania rocznego podatkowego.

Najczęściej wykorzystywane przez przedsiębiorców ulgi to, m.in.: termomodernizacyjna, na dziecko, oraz na badania i rozwój. Jednak ze względu na to, że od 2022 roku po raz pierwszy można odliczyć wiele różnych innych wydatków, dobrze jest zastanowić się, czy mamy możliwość skorzystania z którejś z nowych ulg.

Od 2022 roku obowiązuje na przykład ulga na robotyzację, w ramach której podatnicy rozliczający się na deklarację PIT-36 i PIT-36L, mogą odliczyć wydatki na maszyny, roboty czy urządzenia peryferyjne.

Dla tej samej grupy przeznaczona jest też ulga na marketing, w ramach której można odliczyć nawet milion złotych.

Z kolei ulga na stworzenie produktu gwarantuje zwrot 30% sumy kosztów produkcji próbnej nowego wyrobu i wprowadzenia go na rynek. Od początku 2022 roku przedsiębiorcy mogą korzystać również ulgi sponsoringowej na sport, kulturę i szkolnictwo wyższe oraz odliczenia na inwestycje w spółkę alternatywną, związki zawodowe, zabytki, a także na terminal płatniczy i jego obsługę.

Bezpłatny program do wypełniania deklaracji PIT


Kiedy zgromadzimy wszystkie powyższe informacje, możemy przystąpić do wypełniania deklaracji PIT.

Niezależnie od tego na jakim formularzu się rozliczamy, większość z nich dostępnych jest w bezpłatnych programach. Narzędzia takie krok po kroku przeprowadzają nas przez cały proces wypełniania poszczególnych pól. W sytuacji, kiedy popełnimy jakiś błąd, na przykład zostawimy puste obowiązkowe pola, wówczas zostajemy poinformowani o tym, że taka deklaracja nie może trafić do urzędu skarbowego.

Za pomocą takiego programu, możemy nie tylko rozliczyć swoją główną deklarację, ale również zastosować wszelkie ulgi i odliczenia, a więc wypełnić załączniki takie jak, na przykład, PIT-O ale także PIT-ZG i wiele innych.

Narzędzie to umożliwia nam również wybór organizacji pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać 1,5% swojego podatku. Kiedy deklaracja jest wypełniona, możemy ją wysłać za pośrednictwem takiego programu bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego. Otrzymamy wówczas UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które będzie dowodem na to, że przesłaliśmy wybrane druki we wskazanym terminie.

Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo stosowania takich stron. Korzystając z witryn, które funkcjonują na rynku już od pełnego czasu i są rekomendowane przez różnego rodzaju zaufane instytucje, mamy pewność, że taka strona jest możliwie jak najlepiej zabezpieczona.

Dodatkowo możemy liczyć na wsparcie ekspertów zajmujących się zarówno kwestiami technicznymi, jak i podatkowymi. Dlatego jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości co do poprawności deklaracji, za pośrednictwem takiego programu możemy poprosić o pomoc eksperta.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: