eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › ICT: AB SA liderem Computerworld TOP 200

ICT: AB SA liderem Computerworld TOP 200

2022-06-28 10:11

ICT: AB SA liderem Computerworld TOP 200

Jakie są największe firmy informatyczne w Polsce? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Znamy już wyniki 30. edycji raportu Computerworld TOP 200 – zestawienia prezentującego najprężniej działające firmy z branży ICT. Tegoroczna odsłona opracowania dowodzi również, że rodzimy sektor technologiczny ma się dobrze i to pomimo niepewności, w jakiej przychodzi mu funkcjonować. Na przestrzeni ostatniego roku jego wartość podskoczyła o 19%, osiągając tym samym pułap 89 mld zł. Dla porównania rok wcześniej dynamika wzrostu była o 10 p. proc. niższa.

Przeczytaj także: Polski rynek IT 2011 - Computerworld TOP 200

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak prezentuje się zestawienie największych firm informatycznych nad Wisłą?
  • Które z przedsiębiorstw mogą pochwalić się najwyższą dynamiką wzrostu?
  • Które z branż notują największe wzrosty wydatków na IT?

Wiodące firmy informatyczne w Polsce w 2021 r.


Największe firmy w Polsce to AB SA, Also Polska, Samsung Electronics Polska i Xiaomi Poland. Największe grupy kapitałowe to: Grupa Asseco, AB SA, Exclusive Networks Poland (d. Veracomp SA), Grupa Comarch.

Największe wzrosty spośród pierwszej setki firm naszego zestawienia odnotowały: Samsung Electronics Polska, Also Polska, HP Inc., AB SA, Xiaomi Poland, Cisco Systems Poland, Sii, NTT System, Oppo Polska, Komputronik SA (w restrukturyzacji).

Wyniki raportu odzwierciedlają także tempo cyfryzacji poszczególnych branż. W tym roku największe wzrosty wydatków na IT odnotowały:
  • ubezpieczenia (50% r/r wzrost przychodów ze sprzedaży rozwiązań IT dla tego sektora),
  • przemysł i budownictwo (34% r/r).
  • handel (wzrost o 16% r/r),
  • sektor publiczny (14% r/r),
  • bankowość (7%)

W wartościach bezwzględnych, najwięcej pieniędzy na wdrożenia wydaje sektor bankowy, co nie jest zaskoczeniem. Rośnie też stale znaczenie bezpieczeństwa, nie tylko w sektorze finansowym. Przychody firm ze sprzedaży rozwiązań bezpieczeństwa wzrosły łącznie o ok. 7% i wyniosły w 2021 r. 1 943 427 tys. zł, statystycznie 51 mln zł na firmę.

Najwięksi dostawcy rozwiązań cybersecurity w Polsce w ostatnim roku to: Clico, Exclusive Networks Poland (d. Veracomp SA), Dagma sp. z o.o. i Palo Alto Networks.

Wartość rynku telekomunikacyjnego wzrosła o 2%, co jest wynikiem o 1 punkt proc. lepszym niż rok wcześniej.

Niezmienny optymizm


Ankietowani przedsiębiorcy z branży ICT pozostają optymistami - wg 56% z nich, koniunktura w 2022 r. będzie lepsza, zdaniem 28% – pozostanie bez zmian. Według 65% z nich w 2022 r. nastąpi wzrost wartości zamówień.
Nawet dogłębna analiza wskaźników finansowych nie pozwala zrozumieć pełnego znaczenia zmiany jakościowej, którą cyfryzacja wprowadza do organizacji. Dlatego „TOP 200” zawiera także wywiady z przedstawicielami kadry zarządzającej firm ICT oraz artykuły przeglądowe podsumowujące zmiany w branży, analizujące najważniejsze tendencje i wydarzenia minionego roku. W tym wydaniu piszemy m.in. o nieuchronności zielonej transformacji, popularności chmury, bezpieczeństwie, cyfryzacji administracji, centrach danych, przemyśle 4.0, zmianach modelu pracy i oczekiwaniach pracowników IT.

fot. mat. prasowe

Największe firmy informatyczne w Polsce

Największe firmy w Polsce to AB SA, Also Polska, Samsung Electronics Polska i Xiaomi Poland


Computerworld TOP200 – o raporcie
Computerworld TOP200 to kompleksowe opracowanie podsumowujące kondycję polskiej branży teleinformatycznej w roku kalendarzowym poprzedzającym wydanie raportu. Najnowsza wersja TOP200, „Edycja 2022”, bada wskaźniki rozwoju krajowej branży ICT w roku 2021. Raport zawiera prawie 70 rankingów, w tym „Największe firmy informatyczne w Polsce”, w którym znalazło się 367 podmiotów o przychodach ze sprzedaży rozwiązań i usług IT co najmniej 1 mln zł. Dane do TOP200 gromadzone są za pośrednictwem ankiety online, wypełnianej przez przedstawicieli firm informatycznych, telekomunikacyjnych oraz operatorów, na podstawie szacunków redakcji oraz danych analitycznych ośrodka IDC, siostrzanej firmy IDG Poland, wydawcy raportu.

Partnerem tegorocznej edycji raportu Computerworld TOP200 jest IDC.

Partnerami „Trzydziestolecia TOP 200” są firmy: CGI,
Cloudware, Nomios Poland, Symfonia.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: