eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberataki ransomware: wszyscy się boją, nie wszyscy się chronią

Cyberataki ransomware: wszyscy się boją, nie wszyscy się chronią

2022-05-26 10:24

Cyberataki ransomware: wszyscy się boją, nie wszyscy się chronią

Ransomware powoduje straty dochodów © DD Images - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

O tym, że skala ataków ransomware wycelowanych w polskie firmy rośnie, mówi się nie od dziś. Jednocześnie z liczbą uderzeń rośnie jednak świadomość przedsiębiorców w zakresie podejmowania środków zapobiegających działalności cyberprzestępczej. Nie powinno być to jednak zaskoczeniem, skoro aż 94% ofiar cyberataków ransomware przyznaje, że wpłynęły one negatywnie na zyski.

Przeczytaj także: 3 na 4 polskie firmy padły ofiarą ransomware w 2021 roku

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Ile firm doświadczyło ataków ransomware w 2021 roku i jak prezentują się statystyki na tle poprzedniego roku?
  • Jakie koszty ataków ransomware ponoszą firmy?
  • Jakie dobre praktyki pomagają w skutecznej walce z cyberprzestępczością?


Rośnie liczba i stopień skomplikowania ransomware


Ponad połowa przedstawicieli średnich i dużych polskich firm potwierdza, że cyberataków w 2021 roku było więcej niż w latach poprzednich. 57% przedsiębiorców zauważyło, że cyberprzestępcy posługują się coraz bardziej zaawansowanymi technikami. 45% firm uważa, że zwiększyły się skutki ataków.

W 2020 roku 27% rodzimych przedsiębiorstw otwarcie przyznawało, że nie uważa się za potencjalny cel dla hakerów. W 2021 roku odsetek ten zmalał do zaledwie 3%, co świadczy o tym, jak zwiększyła się w Polsce świadomość zagrożenia atakami typu ransomware. Co piąta firma, nawet jeśli nie doświadczyła ataku w ubiegłym roku, spodziewa się go w przyszłości.

Wystarczający budżet i liczba specjalistów?


Z raportu wynika, że 66% średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce dba o monitorowanie podejrzanych aktywności, łatanie luk w systemach, integrację i automatyzację rozwiązań ochronnych oraz śledzenie nowych technik i metod cyberataków. Średnio co trzecia firma wskazuje, że ma problemy z łataniem luk, śledzeniem incydentów czy nadążaniem za zmieniającymi się metodami przestępców.

fot. mat. prasowe

Ochrona przed cyberzagrożeniami

66% średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce dba o monitorowanie podejrzanych aktywności


61% polskich firm wskazuje, że ma wystarczającą liczbę specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Podobny odsetek zapewnia, że ich firma posiada odpowiednio wysoki budżet na działania związane z ochroną danych. Tylko u 17% przeznaczane na ten cel środki nie są wystarczające. Co czwarte średnie i duże przedsiębiorstwo deklaruje, że wydaje na cyberbezpieczeństwo znacznie więcej, niż samo uważa za zasadne (na świecie twierdzi tak średnio aż 6 na 10 firm, które doświadczyły ataku ransomware). 65% ofiar uważa, że ma więcej pracowników zajmujących się ochroną środowiska IT niż to konieczne.
Badanie wykazało, że samo zaangażowanie kadry i środków finansowych nie jest jednak rozwiązaniem. Konieczne jest inwestowanie we właściwe rozwiązania oraz posiadanie wiedzy i umiejętności, aby skutecznie z nich korzystać. Liczby sugerują, że firmy mają trudności z efektywnym rozlokowaniem swoich zasobów w obliczu rosnącej liczby i złożoności ataków – wskazuje Grzegorz Nocoń, inżynier systemowy w firmie Sophos.

Dobre praktyki w skutecznej walce z cyberprzestępczością


Eksperci Sophos radzą, aby starać się identyfikować i wyprzedzać ruchy cyberprzestępców.
Bezpieczna firma to ta, która sama wypatruje potencjalnych zagrożeń. Ważne są regularne kontrole bezpieczeństwa oraz inwestowanie w wysokiej jakości zabezpieczenia. Najlepszą ochroną jest aktywne „polowanie” na zagrożenia i wykrywanie atakujących jeszcze zanim dostaną się do sieci. Jeśli nie jest to możliwe w ramach istniejących struktur, warto rozważyć skorzystanie z usług zewnętrznych ekspertów – dodaje Grzegorz Nocoń.

Kluczowe jest także wzmocnienie działu IT firmy. Odpowiednio duży i wyszkolony zespół specjalistów będzie w stanie aktywnie wyszukiwać i usuwać luki w zabezpieczeniach oraz prowadzić regularne kontrole bezpieczeństwa. Trzeba też być gotowym na najgorszy scenariusz. Firma musi mieć opracowany plan działania na wypadek cyberataku i możliwie szybko reagować. Dlatego tak ważne jest tworzenie kopii zapasowych i ćwiczenia przywracania danych. Pozwoli to możliwie szybko i przy minimalnych zakłóceniach wrócić do pracy.

fot. mat. prasowe

Groźba ataku ransomware

94% ofiar ransomware odczuło negatywny wpływ na zyski.


O badaniu
Badanie „State of Ransomware 2022” zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badawczą Vanson Bourne w styczniu i lutym 2022 roku. W ramach badania przeprowadzono wywiady z 5600 decydentami IT w 31 krajach: USA, Kanadzie, Brazylii, Chile, Kolumbii, Meksyku, Austrii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Polsce, Czechach, Turcji, Izraelu, ZEA, Arabii Saudyjskiej, Indiach, Nigerii, RPA, Australii, Japonii, Singapurze, Malezji i na Filipinach. Respondenci pochodzili z firm zatrudniających od 100 do 5 tys. pracowników.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: