eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Jak stworzyć modny produkt

Jak stworzyć modny produkt

2006-09-27 13:25

Jak stworzyć modny produkt

© fot. mat. prasowe

Co łączy świnki szczęścia Jollyz, zespół Tokio Hotel oraz powiedzenie "edge" ("edżi", czyli dawne "cool")? Wszystko to produkty mody. Chociaż większość ludzi utożsamia modę z odzieżą, warto pamiętać, iż obejmuje ona wszystkie typy kulturalnej działalności człowieka, poczynając od muzyki i innych sztuk, poprzez architekturę, a na nauce kończąc.

Przeczytaj także: Wygoda kusi klienta

No właśnie, nawet nauka nie jest wolna od mody. Pewne zagadnienia czy też tematy badawcze, także mogą podlegać jej prawidłom– mogą być bardziej lub mniej na czasie. Wpływom mody nie opiera się również praktyka biznesowa.

W danym czasie jedne metody zarządzania są stosowane intensywniej niż inne. Przykładem jest chociażby TQM, czyli zarządzanie jakością, reengineering czy też zarządzanie wiedzą. Modni mogą być także ludzie – sławni aktorzy, piosenkarze, politycy…

Moda może być postrzegana jako swoisty kod lub język, dzięki któremu możemy poznać ukryte znaczenia w produktach i sztuce. Jest ona jednak silnie zależna od kontekstu. Ten sam obiekt w różnych sytuacjach może być zinterpretowany inaczej przez różnych konsumentów (w niektórych kręgach noszenie dresów określonej marki jest oznaką przynależności do danej grupy, w innych oznaką „obciachu”).

Znaczenie wielu produktów pozostaje jednak tajemnicą, ale nie dlatego, iż marketingowcy nie nadali im żadnego znaczenia, a raczej dlatego, że starali im się przypisać znaczeń zbyt wiele. Brak wyrazistego pozycjonowania powoduje, że dany produkt nigdy nie staje się częścią systemu mody i nie jest w stanie zawładnąć masową wyobraźnią. Jeśli firma działa na niszowym rynku, nie jest to problemem, jeśli jednak chce trafić do serc, umysłów i kieszeni milionów – wtedy zaczynają się schody.

Moda jako proces i jako obiekt

Moda może być – zgodnie ze swoją naturą – bardzo różnie rozumiana. W szerszym znaczeniu to proces społecznej dyfuzji, w trakcie której nowy styl podlega adopcji przez pewną grupę (grupy) konsumentów. Moda w węższym znaczeniu, jako pewien styl, stanowi kombinację charakterystycznych dla siebie cech. Bycie w modzie oznacza więc pozytywną ocenę tej kombinacji przez grupę odniesienia. Jeśli coś staje się modne (postać czy sformułowanie), a przedsiębiorstwo chce tworzyć swój wizerunek, jako firmy na czasie, opiniotwórczej, wytyczającej nowe trendy, to siłą rzeczy wykorzystuje nowinki w swojej komunikacji marketingowej.

Moda może powstawać spontanicznie i być podchwytywana przez firmy, być kreowana od samego początku lub też dalej się rozwijać. Ubrania noszone przez postacie ze świata polityki, filmu i muzyki mogą kształtować gusta masowej społeczności. W 1934 roku w filmie „Ich noce” Clark Gable wystąpił bez zwyczajowego w tych czasach podkoszulka. W wyniku takiej prezentacji załamała się w USA sprzedaż tej części bielizny. W 1960 roku Jackie Kennedy wylansowała toczki i kostiumy.
Przeczytaj także: Co daje myślenie projektowe? Co daje myślenie projektowe?

 

1 2 ... 5

następna

Przeczytaj także

Rośnie rynek reklamy online

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: