eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 6 na 10 Europejczyków ogranicza wydatki

6 na 10 Europejczyków ogranicza wydatki

2021-11-23 12:50

6 na 10 Europejczyków ogranicza wydatki

6 na 10 Europejczyków ogranicza wydatki © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Przed nami święto zakupów, czyli Black Friday. Czy kryzys wywołany pandemią wpłynie w tym roku na jego przebieg? Z badania Intrum "European Consumer Payment Report 2021" wynika, że Europejczycy ograniczyli swoje wydatki, starając się odpowiedzialnie zarządzać swoim budżetem. 6 na 10 konsumentów kupuje mniej niż przed pandemią.

Przeczytaj także: Kiedy życie wróci do normy sprzed pandemii? Są wyniki badania EY

Wyniki naszego badania podkreślają potrzebę lepszego zrozumienia przez biznes tego, w jaki sposób konsumenci postrzegają wpływ zarówno korporacji, jak i mniejszych firm na otoczenie. Widzimy również, że konsumenci, zwłaszcza młodsze pokolenie, zainteresowane podejściem sustainability - zrównoważoną konsumpcją - zaczyna wykorzystywać swój głos do wywierania nacisku na przedsiębiorstwa w zakresie ich wpływu na klimat – Krzysztof Krauze, Prezes Intrum w Polsce.

Oto wyniki badania Intrum "European Consumer Payment Report 2021":
  • 6 na 10 Europejczyków przyznaje, że obecnie kupuje mniej niż przed pandemią.
  • Zainteresowanie ograniczaniem wydatków ze względu wdrażanie w codziennym życiu zrównoważonej konsumpcji jest największe wśród młodych dorosłych i kobiet (49 proc.).
  • Wśród starszych konsumentów i rodziców w Europie, którzy chcą dawać pozytywny przykład swoim dzieciom, aż 67 proc. (zarówno seniorów, jak i rodziców) coraz częściej naprawia lub poddaje recyklingowi przedmioty, zamiast kupować nowe.
  • 58% Europejczyków twierdzi, że nie stać ich na życie bardziej zgodne filozofią sustainability, którego by chcieli.
  • Wśród konsumentów o niskich dochodach blisko 7 na 10 osób przyznaje, że prowadziłoby bardziej zrównoważony styl życia, gdyby było ich na to stać.

fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com

6 na 10 Europejczyków ogranicza wydatki

6 na 10 Europejczyków przyznaje, że obecnie kupuje mniej niż przed pandemią.


Konsumenci coraz częściej oczekują od firm kierowania się na co dzień wyznawanymi przez nich wartościami i są skłonni „karać” firmy nieetyczne. Ponad połowa Europejczyków twierdzi, że nie kupiłaby produktu czy usługi od firmy, o której wie, że jest odpowiedzialna za szkody wyrządzone środowisku naturalnemu. Odsetek ten wzrasta do 68 proc. wśród konsumentów w Portugalii, która zobowiązała się do zwiększenia wysiłków na rzecz przeciwdziałania ekstremalnym zjawiskom pogodowym w następstwie ekstremalnych pożarów, które miały miejsce tego lata, oraz do 62 proc. w Grecji.

Blisko połowa respondentów badania Intrum twierdzi, że jako konsumenci wykorzystuje swoje wpływy do wprowadzania pozytywnych zmian społecznych. 3 na 10 ankietowanych (i 42 proc. pytanych z pokolenia Z) deklaruje, że nie czułoby winny, płacąc firmie później, niż ustalono, gdyby uważali, że jest ona nieetyczna.

O raporcie European Consumer Payment Report 2021
Raport ECPR pozwala na uzyskanie wglądu w codzienne życie konsumentów w całej Europie, ich wydatki i zdolność do zarządzania finansami domowymi każdego miesiąca. Raport powstał w oparciu o zewnętrzne badanie przeprowadzone przez firmę Longitude w 24 krajach Europy, także w Polsce. W tegorocznej edycji badania wzięło udział 24 012 konsumentów. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 21 lipca do 26 sierpnia 2021 roku.


Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: