eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › GUS: koniunktura gospodarcza we IX 2021 prawie bez zmian

GUS: koniunktura gospodarcza we IX 2021 prawie bez zmian

2021-09-22 11:50

GUS: koniunktura gospodarcza we IX 2021 prawie bez zmian

Gastronomia i zakwaterowanie w najgorszych nastrojach © pixabay.com

Z najnowszego komunikatu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że we wrześniu 2021 koniunktura gospodarcza oceniana jest podobnie jak w sierpniu. Najlepiej koniunkturę oceniają podmioty z sekcji informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa, a najgorzej - podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia.

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza w VIII 2021 zbliżona do lipcowej

Jak podaje GUS, w większości badanych obszarów odnotowuje się pogorszenie składowych „prognostycznych”, natomiast w przypadku „diagnostycznych” – poprawę lub brak zmian.

Przetwórstwo przemysłowe


We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 3,6 – niższym od notowanego w sierpniu (minus 0,9).

Budownictwo


We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 7,9 – podobnie jak w sierpniu (minus 7,0).

Handel hurtowy


We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie plus 5,3 – podobnie jak w sierpniu (plus 6,2).

Handel detaliczny


We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 1,0 – podobnie jak przed miesiącem (minus 0,6).

fot. pixabay.com

Gastronomia i zakwaterowanie w najgorszych nastrojach

Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 17,1) niż jednostki gastronomiczne (minus 8,0).


Transport i gospodarka magazynowa


We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie plus 4,2 – zbliżonym do notowanego w sierpniu (plus 5,3).

Zakwaterowanie i gastronomia


Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się we wrześniu na poziomie minus 10,9 wobec minus 6,7 przed miesiącem. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 17,1) niż jednostki gastronomiczne (minus 8,0).

Informacja i komunikacja


We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie plus 16,0 – wyższym od notowanego przed miesiącem (plus 13,4).

Finanse i ubezpieczenia


Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się we wrześniu na poziomie plus 11,4 – zbliżonym do sygnalizowanego w sierpniu (plus 12,2).

Departament Studiów
Makroekonomicznych i Finansów
Dyrektor Mirosław Błażej

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: