eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Jak systemy informatyczne pomagają w operacjach taktycznych służb mundurowych?

Jak systemy informatyczne pomagają w operacjach taktycznych służb mundurowych?

2021-03-10 23:08

Jak systemy informatyczne pomagają w operacjach taktycznych służb mundurowych?

Jak systemy informatyczne pomagają w operacjach taktycznych służb mundurowych? © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

Wszystkie działania służb mundurowych i jednostek ochrony państwa muszą być bezwzględnie bezpieczne. Innowacyjne rozwiązania IT pozwalają nie tylko skutecznie ochronić informacje i mienie przed niepowołanym dostępem, ale też zautomatyzować wiele procesów i wyeliminować ryzyko błędu ludzkiego.
Szczególne znaczenie dla ochrony obiektów ma monitoring. Tradycyjna obsługa systemów monitorujących jest jednaj bardzo trudna, wymaga bowiem nieustannej uwagi i zaangażowania osób, które analizują obraz z kamer. Najnowsze rozwiązania informatyczne pozwalają ten proces zautomatyzować w sposób na tyle bezpieczny, że można je implementować nawet w szczególnie wrażliwych sektorach obronności.

Jednym z systemów dedykowanych instytucjom bezpieczeństwa narodowego i obronności jest Comarch Security Platform To zaawansowana platforma, której poszczególne moduły pozwalają na ochronę fizyczną obiektów o różnym przeznaczeniu, a także na zachowanie poufności prowadzonych działań, między innymi dzięki innowacyjnym algorytmom oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

W zależności od specyfiki organizacji w ramach systemu tworzy się indywidualne rozwiązania pozwalające chronić zasoby, wiedzę i fizycznie rozumiany majątek organizacji. Comarch oferuje także szereg usług dedykowanych sektorowi bezpieczeństwa publicznego, w tym wdrażanie rozwiązań w zakresie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji (SZBI) oraz szkolenia dla pracowników technicznych i nietechnicznych w zakresie ochrony przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa informacji.

Jak działa Comarch Security Platform?


Platforma Comarch Security Platform pozwala zabezpieczyć dwa podstawowe obszary w organizacji: zarządzanie bezpieczeństwem fizycznym obiektów oraz szeroko rozumiane cyberbezpieczeństwo, czyli zabezpieczenie przed atakami hakerskimi oraz nieautoryzowanym dostępem do informacji.

W kontekście działań taktycznych służb mundurowych warto przyjrzeć się bliżej pierwszej z powyższych kategorii, czyli rozwiązaniom wspomagającym monitorowanie wyznaczonych obszarów. Dobrze prowadzony monitoring to nie tylko bieżąca obserwacja, ale i szersza analiza rejestrowanych zdarzeń. Comarch Security Platform umożliwia automatyczną analitykę wideo na podstawie danych z monitoringu wizyjnego (CCTV), czyli systemu kamer przemysłowych. Na czym dokładnie polega inteligentna analityka wideo?

Dedykowany system Comarch Video Cut automatycznie zbiera dane z wielu źródeł wideo (najczęściej są to wspomniane kamery CCTV) i przetwarza otrzymywane dane w czasie rzeczywistym. Analiza obrazu ma charakter algorytmiczny, co oznacza, że detekcja zdarzeń prowadzona jest z wykorzystaniem innowacyjnych algorytmów, które bez konieczności zaangażowania osoby obsługującej system monitoringu są w stanie zidentyfikować konkretne zdarzenie, a także poddać je dalszej analizie.

Comarch Video Cut, poza analizą obrazu w czasie rzeczywistym, pozwala także na automatyczną analizę wideo post factum. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie do minimum zaangażowania pracowników w cały proces, który wykonywanie ręcznie jest bardzo czasochłonny. Algorytmy analizują nagrania przy pomocy dedykowanych filtrów (dostosowywanych do indywidualnych potrzeb organizacji). Ogromną zaletą systemu jest możliwość wycięcia skróconego fragmentu nagrania, w którym wykryto ruch lub inne zdefiniowane zdarzenie, i zaraportowanie tego faktu osobie obsługującej monitoring.

W jaki sposób Comarch Video Cut pomaga w działaniach służb mundurowych?


Automatyczna analiza monitoringu jest szczególnie istotna w organizacjach, których zadaniem jest ochrona fizyczna obiektów. System Comarch Video Cut został zaprojektowany z myślą o wszystkich służbach, które pracują w jednostkach ochrony perymetrycznej. Platforma Comarch jest z powodzeniem wdrażana w jednostkach wojskowych, zakładach karnych, jednostkach badawczych, szpitalach, a także na lotniskach, stadionach czy dworcach. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie należy zabezpieczyć teren lub obiekt przed wtargnięciem niepożądanych osób bądź tam, gdzie ruch ludzi i maszyn nie może odbiegać od ustalonych wcześniej reguł.

Systemy tego rodzaju bardzo dobrze sprawdzają się także jako elementy ochrony mienia o szczególnej wartości (informacyjnej lub materialnej). Przede wszystkim dlatego, że pozwalają kontrolować każdy ruch w obrębie wybranego obszaru, np. magazynu lub strefy ograniczonego dostępu w budynku.

Jakie funkcjonalności Comarch Video Cut sprawdzą się w pracy jednostek mundurowych?
  • wykrywanie ruchu (w tym pojazdów i osób) na wskazanym obszarze,
  • zliczanie obiektów na danym terenie według wskazanego wcześniej klucza,
  • śledzenie ruchu obiektów (pojazdów, osób, zwierząt),
  • wykrywanie pozostawionych przedmiotów oraz identyfikowanie nietypowych dla danego obszaru zachowań,
  • rozpoznawanie tablic rejestracyjnych pojazdów poruszających się po wskazanym obszarze, a nawet automatyczne wydzielanie miejsc parkingowych,
  • wyznaczanie stref ruchu dzięki analizie map ciepła.

Dlaczego warto wdrożyć Comarch Video Cut?


Elastyczna budowa systemu pozwala dostosować go do indywidualnych potrzeb i konkretnych procesów prowadzonych w danej jednostce. Rozwiązanie jest także łatwe w ewentualnym skalowaniu oraz przystępne w obsłudze dzięki wygodnym interfejsom.

Analiza wideo prowadzona jest po stronie serwera, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by w obszar działania systemu włączyć istniejącą już wcześniej infrastrukturę (przede wszystkim zainstalowane kamery). A ponieważ systemu monitoringu nie trzeba budować w całości od zera, całe rozwiązanie można zaimplementować relatywnie niedrogo i szybko.

Najważniejszą zaletą platformy inteligentnego monitoringu jest jednak ograniczenie ryzyka błędu ludzkiego. Żadne niepożądane działanie na monitorowanym terenie nie umknie bowiem zautomatyzowanym systemom informatycznym. Ma to szczególne znaczenie dla wszelkiego rodzaju obiektów wrażliwych, takich jak infrastruktura funkcjonująca we wszystkich gałęziach bezpieczeństwa narodowego.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: