eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pandemia oszczędziła niewielu. Wśród "szczęśliwych wygranych" brak Polski

Pandemia oszczędziła niewielu. Wśród "szczęśliwych wygranych" brak Polski

2021-01-13 09:29

Pandemia oszczędziła niewielu. Wśród "szczęśliwych wygranych" brak Polski

Gospodarki których krajów ucierpiały najmniej? © philhol - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Niespodziewany wybuch pandemii odcisnął swoje piętno na wszystkich gospodarkach Europy, przy czym jego negatywne skutki w największym stopniu dały się we znaki państwom położonym na południu naszego kontynentu. Potwierdza to opracowany przez PIE Economic Forecast Index (EFI), według którego najbardziej w wymiarze gospodarczym ucierpiały m.in. Włochy, Portugalia i Hiszpania. W której grupie znalazła się Polska?

Przeczytaj także: Gospodarka światowa: jak poszczególne kraje walczą o PKB?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • W jakim stopniu koronawirus dotknął poszczególne gospodarki Europy?
  • Które z krajów zostały najmocniej dotknięte i zablokowane pandemią?
  • Komu przypadło miano „Szczęśliwych przegranych”?
  • Które z państw tworzą „Odstający duet”?


Polski Instytut Ekonomiczny prezentuje wyniki raportu „Pandenomics 2.0. Jak kraje Europy poradziły sobie z drugą falą pandemii, recesją gospodarczą i jakie scenariusze czekają nas w 2021 r.” Jest to próba dokonania bilansu tegorocznej sytuacji ekonomicznej i epidemiologicznej, która panowała na naszym kontynencie. Dla celów analizy eksperci PIE wyodrębnili cztery grupy krajów o podobnej charakterystyce epidemicznej i porównywalnych danych pod względem zachorowalności, śmiertelności i skali wprowadzonych ograniczeń:
  • Grupa 1 - „kraje najmocniej dotknięte i zablokowane pandemią” obejmuje 7 krajów: Belgię, Francję, Irlandię, Włochy, Portugalię i Hiszpanię oraz Zjednoczone Królestwo, w których odnotowano najwięcej przypadków zachorowalności i śmiertelności podczas I fali pandemii. Podczas II fali wskaźniki te były średnie w porównaniu z innymi grupami krajów, jednak poziom ograniczeń gospodarczych był stosunkowo wysoki przez cały kryzys.
  • Grupa 2 - „kraje z pogarszającą się sytuacją” składa się z 15 krajów: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Niemiec, Grecji, Węgier, Litwy, Malty, Holandii, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii. Miały one najniższą zachorowalność i śmiertelność podczas I fali, ze średnimi ograniczeniami w porównaniu z innymi grupami krajów. Kraje te jednak znacznie bardziej ucierpiały podczas II fali pandemii, przy wysokich poziomach zachorowalności i śmiertelności i stosunkowo umiarkowanych ograniczeniach rządowych.
  • Grupa 3 - „Szczęśliwi przegrani” - składa się z 4 krajów: Danii, Estonii, Finlandii i Łotwy. Miały one najmniej zarejestrowanych przypadków i stosunkowo niską śmiertelność zarówno podczas I, jak i II fali pandemii.
  • Grupa 4 – „Odstający duet” - Szwecja i Luksemburg.

Ekonomiczne konsekwencje walki z pandemią


Aby precyzyjnie ocenić spowolnienie gospodarcze w krajach UE27 i Wielkiej Brytanii, PIE opracował nowy wskaźnik - Economic Forecast Index (EFI). Łączy on prognozy PKB, stopy bezrobocia, deficytu i długu publicznego, a także importu i eksportu. Zidentyfikowanych powyżej sześć zmiennych wykorzystano do stworzenia rankingów krajów europejskich na podstawie: prognoz rozwoju gospodarczego na 2020 rok wydanych przed pandemią oraz w czasie pandemii jesienią 2020 roku.

fot. mat. prasowe

Ranking krajów według indeksu Economic Forecast Index (EFI)

EFI łączy prognozy PKB, stopy bezrobocia, deficytu i długu publicznego, a także importu.


Rok 2020 stanie się punktem odniesienia w historii globalnej gospodarki. Kryzys wywołany pandemią COVID19 oznacza największe od dekad uderzenie w gospodarki zarówno rozwinięte, jak i te na dorobku. Z naszych analiz wynika, że kraje najbardziej dotknięte pandemią pod względem zachorowalności i zgonów i najsilniej zamykające gospodarki w największym stopniu ucierpiały na obecnym kryzysie. Z kolei kraje, które relatywnie dobrze radziły sobie z pierwszą falą lub miały mniejsze restrykcje, wypadają lepiej w ostatecznych zestawieniach - powiedział Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE.

fot. mat. prasowe

Wyniki gospodarcze na tle śmiertelności w wyniku COVID19 (na 1 mln mieszkańców)

W największym stopniu ucierpiały kraje najbardziej dotknięte pandemią pod względem zachorowalności i zgonów oraz najsilniej zamykające gospodarki.


Jakie scenariusze szykuje 2021 rok?


Sytuacja epidemiczna w 2020 była bezpośrednio powiązana z aktywnością gospodarczą i wpływała na odczyty ekonomiczne. Myśląc więc o prognozach i perspektywach na 2021 rok, we wszelkich analizach kluczową rolę odgrywa dalszy rozwój pandemii. Według nas sytuacja może się rozwinąć w trzech możliwych kierunkach. Dla Polski na ten rok zakładamy realizację scenariusza realistycznego, którego spełnienie umożliwiłoby osiągnięcie wzrostu PKB na poziomie 4,2% - powiedział Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE.

Scenariusz optymistyczny zakłada, że pandemia zostanie opanowana w pierwszej połowie 2021 r. Szczepionki zostaną zatwierdzone przez odpowiedzialne za to agencje pod koniec 2020 lub na początku 2021 roku. Faza wdrażania jest przygotowywana i implementowana bez znaczących zakłóceń, a większość ludzi na całym świecie chce się zaszczepić. W rezultacie szybkie szczepienia rozpoczynają się na początku 2021 r., a do połowy 2021 r. szczepi się większość grup szczególnie wrażliwych. W konsekwencji liczba przypadków COVID-19, które wymagają intensywnej terapii, znacznie spada, a po lecie 2021 r. nie są już potrzebne obostrzenia.
Scenariusz realistyczny zakłada, że pandemia zostanie opanowana w drugiej połowie 2021 r. W niektórych przypadkach procedury regulacyjne odnośnie szczepionek ulegają wydłużeniu, co oznacza, że nie wszyscy producenci są w stanie wyprodukować tyle dawek, ile oczekiwano pod koniec 2020 r. Faza wdrażania szczepień jest spowolniona przeszkodami logistycznymi i organizacyjnymi. Znaczna grupa ludzi nie chce się szczepić. Obostrzenia są kontynuowane do jesieni 2021 r.

W scenariuszu pesymistycznym pandemia zostanie opanowana w 2022 r. Masowe wprowadzenie szczepień będzie opóźnione (np. z powodu braków w badaniach klinicznych lub z powodu pojawiających się wątpliwości odnośnie ich bezpieczeństwa). W rezultacie sezonowe szczyty zachorowań obserwowane są nie tylko w 2021 r., ale także w 2022 r. Obostrzenia i blokady są kontynuowane również w 2022 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: