eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Joker atakuje Sklep Play

Joker atakuje Sklep Play

2020-07-10 00:10

Joker atakuje Sklep Play

Google Play © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Analitycy firmy Check Point poinformowali, że malware Joker ponownie zaatakował sklep Play. Pobiera on dane użytkowników i zapisuje ich do usług premium bez ich wiedzy.

Przeczytaj także: Nieuchwytny malware z Google Play zainfekował setki tysięcy smartfonów

Joker jest znany od 2017 roku jako oprogramowanie szpiegujące i dialer premium, pozwalający uzyskiwać dostęp do powiadomień oraz odczytywać i wysyłać SMS-y. Te możliwości są wykorzystywane do niewidocznego subskrybowania ofiar do usług premium.

Tym razem Joker atakował wyglądające na legalne i nieszkodliwe aplikacje (np. Aplikacja Kwiaty Tapety). W konsekwencji ataku usuniętych zostało 11 zainfekowanych aplikacji.

Zaledwie kilka miesięcy temu analityk firmy Check Point, Aviran Hazum, zidentyfikował nową metodę wykorzystywaną przez Jokera. Tym razem złośliwe oprogramowanie ukrywa złośliwy kod w pliku „Android Manifest” - legalnej aplikacji, umożliwiającej dostęp do systemu Android. Każda aplikacja musi mieć ten rodzaj pliku w swoim katalogu głównym.

- Złośliwe oprogramowanie Joker jest trudne do wykrycia, pomimo inwestycji Google w ochronę Sklepu Play. Chociaż Google usunęło złośliwe aplikacje ze Sklepu Play, możemy oczekiwać, że Joker ponownie zmutuje. Każdy powinien poświęcić trochę czasu na zrozumienie, czym jest Joker i jak niebezpieczny jest dla użytkowników – powiedział Aviran Hazum z firmy Check Point.

fot. mat. prasowe

Najnowsza aplikacja Jokera w Google Play

Malware zaatakował Aplikację Kwiaty Tapety.


Zespół analityków firmy Check Point poinformował Google o swoich ustaleniach. Jedenaście zgłoszonych aplikacji zostało usuniętych ze Sklepu Play do 30 kwietnia 2020 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: