eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kto najczęściej podnosił wynagrodzenia? Branża IT dopiero na 3. miejscu

Kto najczęściej podnosił wynagrodzenia? Branża IT dopiero na 3. miejscu

2019-12-16 11:01

Kto najczęściej podnosił wynagrodzenia? Branża IT dopiero na 3. miejscu

Które branże podniosły wynagrodzenia w 2019 roku? © adam88xx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wynagrodzenia rosną. Otrzymanie podwyżki na przestrzeni ostatniego roku zadeklarował niemal co drugi z pracowników przebadanych na potrzeby raportu Devire „Rynek Zmiany Pracy”. Na wyższe pensje mogli liczyć przede wszystkim zatrudnieni w sektorze SSC/BPO (78%) oraz inżynierowie i pracownicy z branży motoryzacyjnej i lotniczej (61%). Co ciekawe, branża IT, w powszechnej opinii uchodząca za tą, która do podwyżek jest skłonna w największym stopniu, znalazła się dopiero na trzecim miejscu.

Przeczytaj także: Co Polacy sądzą o swoich wynagrodzeniach?

Wynagrodzenia pozostają jednym z najważniejszych czynników determinujących decyzje zawodowe kandydatów. Raport Devire pokazuje, że ponad 60% pracowników, którym nie zaoferowano ostatnio wyższej pensji, jest gotowych na zmianę pracy. To istotny sygnał dla pracodawców, tym bardziej, że aż 83% niezadowolonych z zarobków specjalistów i menedżerów otrzymuje zaproszenie do rekrutacji. Widać zatem wyraźnie, że ryzyko straty pracownika jest dziś bardzo wysokie.

Kto podwyższał wynagrodzenia


Jak wynika z raportu, dziś w podjęciu decyzji o przyjęciu danej oferty pracy decyduje połączenie wynagrodzenia i oferowanych przez pracodawcę możliwości w zakresie rozwoju zawodowego, odpowiednio 65 i 66% wskazań. Największą presję płacową widzimy w sektorze nowoczesnych usług biznesowych – aż 78% respondentów z tego sektora przyznaje, że otrzymało podwyżkę w 2019 roku.

Warto zauważyć, że 44% osób w tej branży zdecydowało się na zmianę pracy, która zazwyczaj wiąże się z większym wynagrodzeniem. Można więc szacować, że pozostałe 34% stanowią pracownicy, którzy otrzymali większą pensję, nie zmieniając pracodawcy.

Ta informacja nie dziwi, ponieważ SSC/BPO rośnie w Polsce rok do roku. Jak wynika z najnowszego raportu ABSL – w ciągu ostatnich trzech lat, dziennie tworzonych było średnio 85 nowych miejsc pracy w sektorze. Całkowite zatrudnienie wynosi 307 tys. pracowników, czyli 10% więcej w stosunku do roku poprzedniego. Tak duża dynamika zatrudnienia powoduje, że firmy muszą konkurować ze sobą o dostępne talenty.
Biorąc pod uwagę fakt, że nowych miejsc pracy w branży SSC/BPO przybywa z dnia na dzień, to pracodawcom nie pozostaje nic innego jak oferowanie bardzo konkurencyjnych warunków pracy – w tym wynagrodzenia i podwyżki, które zniechęcą kandydata do zmiany. Poza wiedzą specjalistyczną w danym obszarze, jednym z kluczowych elementów, determinujących wzrost wynagrodzeń, jest znajomość języków obcych. Niektóre stanowiska wymagają znajomości minimum dwóch języków jednocześnie. Przykładowo specjalista posługujący się jednym z języków skandynawskich może liczyć nawet na 15% wzrost wynagrodzenia - Krzysztof Stanczykiewicz, manager zespołu SSC/BPO w firmie rekrutacyjnej i outsourcingowej Devire.

fot. mat. prasowe

Branże, które najczęściej podwyższały wynagrodzenia

Na pierwszym miejscu uplasował się sektor SSC/BPO.


Wniosek jest prosty - im więcej języków w swoim portfolio posiada kandydat, tym atrakcyjniejszy jest dla pracodawcy. To z kolei przekłada się na większą konkurencję o kandydata i częstsze oferowanie podwyżki.

Motoryzacja i lotnictwo w czołówce


Zarówno motoryzacja, jak i lotnictwo doświadczają trudności w pozyskaniu inżynierów, a także wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych. Stąd wynika druga pozycja w zestawieniu sektorów, które w mijającym roku najczęściej oferowały podwyżki wynagrodzenia. Jak wynika z raportu „Rynek Zmiany Pracy” – aż 61% pracowników w motoryzacji i lotnictwie dostało wyższą pensję.

fot. mat. prasowe

Branże, które najczęściej podwyższały wynagrodzenia

Na pierwszym miejscu uplasował się sektor SSC/BPO.


Stosunkowo wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń kadry inżynieryjnej w firmach produkcyjnych związanych z sektorem motoryzacyjnym i lotniczym spowodowana jest kilkoma czynnikami. Oprócz niespecyficznych – takich jak ogólny wzrost wynagrodzeń – można pokusić się o wskazanie kilku czynników charakterystycznych dla tych gałęzi przemysłu. Warto zwrócić uwagę na to, że ponad jedna trzecia respondentów zmieniła pracę (39%), a wraz ze zmianą pracy, następuje polepszenie warunków zatrudnienia. Bezpośrednio z tym związane są podwyżki dla osób, które organizacje starają się zatrzymać, mając świadomość trudności w pozyskaniu odpowiednich specjalistów z rynku.
Innym powodem, który można wskazać jest stopniowe przenoszenie akcentu z działalności czysto produkcyjnej na inwestycje w działy rozwoju oraz centra techniczne – w tym przypadku wzrost wynagrodzenia we wspomnianych sektorach często jest związany z zatrudnianiem inżynierów o innym profilu niż w przypadku zakładów produkcyjnych – mam tutaj na myśli zwłaszcza specjalistów związanych z obszarem IT, rozwojem oprogramowania wbudowanego, bezpieczeństwem i funkcjonalnością systemów - Rober Błażyca, dyrektor ds. relacji z klientami w Devire.

Firmy IT nie tak chętne do podwyżek


Ciekawą sytuację obserwujemy w IT. Choć jest to branża, która od lat oferuje satysfakcjonujące wynagrodzenia, to w porównaniu do SSC/BPO oraz motoryzacji i lotnictwa, pracownicy nie tak często mogą liczyć na podwyżkę. IT znalazło się dopiero na trzecim miejscu zestawienia – 59% respondentów badania z tej branży zadeklarowało, że dostało wyższą pensję w 2019 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: