2019-10-08 11:45
Mieszkania © marioszek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dla kogo mieszkania komunalne po zmianach w prawie?
Wśród szczegółowych rozwiązań respondenci wymieniali m.in. budowę nowego, dostępnego cenowo zasobu mieszkaniowego, udzielanie wsparcia budownictwu społecznemu (w tym również kooperatywom mieszkaniowym), przeprowadzanie modernizacji i remontów istniejących mieszkań, przywracanie na rynek mieszkaniowy pustostanów oraz wprowadzenie narzędzi służących wspieraniu najmu społecznego na rynku prywatnym.- Skoro brak mieszkania lub złe warunki mieszkaniowe są jednym z trzech najistotniejszych problemów, z którymi zmagają się polskie rodziny (obok braku sprawnie funkcjonującej służby zdrowia oraz niskich zarobków) – chcieliśmy dowiedzieć się, jak przyszli parlamentarzyści zamierzają rozwiązać te kwestie – mówi Magdalen Ruszkowska-Cieślak, prezeska Habitat Poland. – Niestety, mieszkalnictwo nie jest gorącym tematem w trwającej kampanii. Choć jest obecne w programach wyborczych poszczególnych komitetów, nie zajmuje tam istotnego miejsca – dodaje.
- Na naszą ankietę odpowiedziało jedynie 10,5% komitetów wyborczych, z którymi udało się nam skontaktować – wyjaśnia Katarzyna Przybylska, autorka analizy dotyczącej programów wyborczych oraz postulatów w zakresie mieszkalnictwa. – Za to temat mieszkalnictwa wydaje się nieco bliższy poszczególnym kandydatom. Dodatkowo bowiem, we współpracy z serwisem MamPrawoWiedziec.pl zapytaliśmy konkretne kandydatki i kandydatów o kwestie mieszkaniowe i tu odzew był dużo większy – dodaje ekspertka.
fot. marioszek - Fotolia.com
Mieszkania
Komitety wyborcze deklarują, że państwo powinno działać by zapewnić obywatelom dostępne cenowo mieszkania o odpowiednim standardzie.
- Nie oznacza to jednak, że trend dofinansowywania kredytów się odwrócił – mówi Katarzyna Przybylska z Habitat Poland. – Wsparcie w zakupie mieszkań na własność proponują w swoich programach wyborczych zarówno Koalicja Obywatelska (dofinansowanie mieszkań dla osób do 35 roku życia), PSL (dofinansowanie wkładu własnego do 50.000 zł), jak i Lewica (opcja wykupu mieszkań na raty, maksymalnie po kosztach budowy). Natomiast w ankiecie mieszkaniowej Habitat Poland tylko jeden z tych komitetów wyborczych (PSL) wskazał, że dla zwiększenia liczby mieszkań dostępnych należy udzielać dopłat do kredytów dla osób kupujących mieszkania. Co ciekawe, wśród poszczególnych kandydatów tę opcję wybrało jedynie 7,8% osób – precyzuje Przybylska.
- W naszej ankiecie ponad połowa respondentów wskazała, że samorządy, z finansową pomocą państwa, powinny budować nowe dostępne cenowo mieszkania czynszowe. Pojawiały się również inne postulaty, takie jak wspieranie rozwoju budownictwa społecznego, np. budowy mieszkań przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), kooperatywy mieszkaniowe czy tworzenie mieszkań wspomaganych lub chronionych oraz remonty istniejących mieszkań i przywracanie do użytku pustostanów z zasobów publicznych.
- Jeżeli chodzi o kwestię ubóstwa energetycznego, z ankiet wybrzmiało, że jest to problem, który według większości respondentów powinien zostać rozwiązany poprzez efektywne prowadzenie termomodernizacji budynków, a inwestycje powinny być finansowane z góry (przy czym fundusze nie musiałyby trafiać bezpośrednio do beneficjentów) – podsumowuje wyniki badania Katarzyna Przybylska.
- Ciekawe, że kandydaci w odpowiedziach na kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl zdecydowanie częściej niż komitety w odpowiedziach na ankietę Habitat Poland zwracali uwagę na konieczność inwestycji w odnawialne źródła energii w budynkach (wśród komitetów wyborczych było to 43%, a wśród kandydatów – 80,5%). Odwrotny trend był widoczny w ocenie rozwiązania w postaci dopłacania do rachunków osób najuboższych – wśród komitetów popiera je 57% respondentów, a wśród kandydatów jedynie 24% - dodaje Przybylska.
- Usłyszeliśmy, że respondenci mają świadomość zagrożenia bezdomnością osób młodych opuszczających pieczę zastępczą, ośrodki wychowawcze czy instytucje resocjalizacyjne, a także młodzieży ze środowisk defaworyzowanych (patologicznych), dostrzegają problemy osób w kryzysie bezdomności i deklarują poparcie postulatów zawartych w Karcie Praw Osób doświadczających bezdomności – wylicza Przybylska.
oprac. : eGospodarka.pl
Ponad 200 tys. nowych mieszkań rocznie. Za mało, aby pokryć deficyt
W budżecie państwa na 2021 rok mniej pieniędzy na politykę mieszkaniową?
Warunki mieszkaniowe w Polsce. Jak wypadła analiza 218 miast?
Które polskie miasta mają najlepsze warunki mieszkaniowe?
Ilu Polaków czeka na mieszkanie socjalne?
Ile wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe wydają na remonty?
Komu polepszyły się warunki mieszkaniowe?
Deficyt mieszkaniowy, czyli nie nasz problem?
Niska pensja boli bardziej niż problemy mieszkaniowe
Witam, czy zmiana faktury z osoby prywatnej na firmę przy budowie domu mieszkalnego zmiania VAT z 8 na 23%, czy mogę wystawić fakturę 8% na ...
Jaki zastosować VAT na usługi hydrauliczne, zarówno w budownictwie prywatnym jak i dużych obiektach? Rozumiem, że najlepiej się zwrócić do ...
Nowa wersja struktury JPK_FA - co się zmieni
Więcej ofert sprzedaży mieszkań, ale sporo zduplikowanych
Redukcja kosztów priorytetem dla banków
Ceny OC spadły w każdym województwie
Poręczenie kredytu. Jak działa i kiedy może być ryzykowne?
Trwa słabość WIG-Górnictwo
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio - auto, które kupuje się emocjami