eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Polski rynek inwestycyjny gwiazdą CEE?

Polski rynek inwestycyjny gwiazdą CEE?

2019-08-19 13:30

Polski rynek inwestycyjny gwiazdą CEE?

Polski rynek inwestycyjny gwiazdą CEE? © nespix - Fotolia.com

Rynek inwestycyjny w Polsce to lider regionu CEE. Wartość transakcji, które zawarto nad Wisłą w I połowie br. opiewała na 2,76 mld euro, z czego 1,7 mld euro przypadło na rynek biurowy. Drugie miejsce w regionie przypadło Czechom (1,6 mld euro), a trzecie Węgrom (0,43 mld euro). Najwięcej kapitału ulokowanego w naszym kraju napłynęło z Azji, a w następnej kolejności z Europy Zachodniej i Afryki - wynika z najnowszego raportu CBRE.

Przeczytaj także: Polski rynek inwestycyjny liderem CEE?

Polska górą


Polski rynek inwestycyjny może mieć powody do zadowolenia. Z danych opublikowanych przez CBRE wynika, że w I półroczu br. w naszym kraju ulokowano połowę całej kwoty zainwestowanej w nieruchomości w regionie CEE, tj. 2,76 mld euro. Na drugiej pozycji uplasowały się Czechy z wynikiem 1,6 mld euro, a trzecie miejsce przypadło w udziale Węgrom (0,43 mld euro). Poza podium znalazły się Rumunia (0,3 mld euro) i Słowacja (0,26 mld euro).

Biura wiodą prym


Największą część kapitału, który napłynął do naszego kraju ulokowano na rynku biurowym (1,7 mld euro, z czego 1,1 mld euro tylko w II kwartale). To najlepszy wynik od lat. Najbardziej znaczącymi transakcjami była sprzedaż West Station I&II przez HB Reavis inwestorowi z Singapuru oraz sprzedaż części portfolio EPP inwestorom z Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu znalazł się sektor handlowy, na którym zainwestowano 408,5 mln euro, szczególnie przy sprzedaży Galerii Leszno oraz części portfolio grupy Chariot. Transakcje na rynku nieruchomości przemysłowych wyniosły 329 mln euro - najpoważniejszą była sprzedaż dużego portfolio grupy Blackstone. W perspektywie całego roku spodziewamy się utrzymania silnej pozycji biur oraz wzrostu udziału transakcji magazynowych. Obecnie w tych obu sektorach toczą się zarówno portfelowe jak i pojedyncze transakcje o znaczących wolumenach.

fot. nespix - Fotolia.com

Polski rynek inwestycyjny gwiazdą CEE?

W pierwszym półroczu 2019 r. w polskie nieruchomości komercyjne zainwestowano aż 2,76 mld euro to najwięcej w Europie Środkowo-Wschodniej, wskazują najnowsze dane inwestycyjne CBRE.


Zmiana strategii?


Jak wskazują eksperci CBRE, powoli obserwujemy zmiany zachodzące w podejściu strategicznym funduszy obecnych na naszym rynku. Do tej pory gracze na polskim rynku inwestycyjnym byli mocno skupieni na transakcjach typu core, czyli polegających na lokowaniu kapitału w stabilne, nowe produkty w centralnych lokalizacjach na długoletnich umowach najmu albo tzw. budynkach oportunistycznych, które z uwagi na wysoki poziom pustostanu, krótkie umowy najmu, opcję przebudowy czy inne ryzyka oferowały dyskonto cenowe. Teraz natomiast pojawia się coraz więcej podmiotów zainteresowanych rozwiązaniem pośrednim, gdzie nabyte budynki niekoniecznie muszą być nowo oddane, mogą oferować krótsze umowy najmu, a sam budynek może być zlokalizowany poza ścisłym centrum.
- Polski rynek inwestycyjny systematycznie powiększa się o nowych inwestorów zagranicznych. Sprzyja temu przede wszystkim bardzo dobra sytuacja ekonomiczna w Polsce oraz silne fundamenty rynku najmu zarówno w sektorze biurowym i logistycznym, wyróżniające się na skalę europejską. Obserwujemy wzmacniającą się rolę inwestorów z Azji, których udział w rynku z prawie 29% w 2018 r. wzrósł do 38% w dwóch pierwszych kwartałach 2019. W samym drugim kwartale 2019 r. najwięcej zainwestowanego kapitału pochodziło z Korei Południowej oraz z Republiki Południowej Afryki. Widoczna jest coraz większa aktywność także inwestorów z CEE - jeszcze w tym roku spodziewamy się dużych zakupów Węgrów oraz jeszcze większego udziału Czechów – mówi Przemysław Felicki, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, CBRE. - Po drugim kwartale br. Polska może być drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką Unii Europejskiej ze stopą wzrostu 4,4% w skali roku. Polska przełamuje spowolnienie strefy Euro mocnym popytem konsumpcyjnym oraz dobrą sytuacją na rynku inwestycji, która ma się utrzymać przynajmniej do końca roku - dodaje Przemysław Felicki z CBRE.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: