eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Sektor finansowy pod ostrzałem cyberataków

Sektor finansowy pod ostrzałem cyberataków

2019-08-14 12:44

Sektor finansowy pod ostrzałem cyberataków

Bank © araraadt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy ofiarą cyberataku padło aż 81% przedstawicieli branży finansowej, a 26% z nich z atakami musiało mierzyć się więcej niż 5 razy. Dla porównania, w pozostałych sektorach jest to odpowiednio 68% i 16%. Jeszcze do niedawna, ze względu na poziom skomplikowania tego rodzaju ataków, odpowiedzialność za nie spoczywała przede wszystkim na podmiotach powiązanych z administracją państwową wrogich krajów. Dziś techniki te są dostępne dla większości cyberprzestępców. Wbrew temu, co zwykło się sądzić, motywacją tych ostatnich nie są wyłącznie pieniądze.

Nie tylko pieniądze


Ataki wycelowane w firmy z sektora finansowego miewają na celu kradzież pieniędzy, ale cyberprzestępcom częściej zależy na przejęciu danych, naruszaniu ich integralności oraz sabotażu, a więc m.in. na zakłócaniu pracy systemów lub niszczeniu informacji. Wykradzione dane finansowe mogą zostać wykorzystane do szantażu lub innych rodzajów manipulacji i socjotechnik. Ulubioną techniką cyberprzestępców jest ostatnio ransomware oraz ataki typu DDoS (distributed denial-of-service).

fot. mat. prasowe

Ataki na sektor finansowy

Ponad 80% sektora finansowego wykryło cyberatak w ostatnim roku


Z Korei w świat


Podobne ataki były dotąd prowadzone przez podmioty sponsorowane przez państwa reżimowe, często objęte sankcjami lub działaniami wojennymi. Celem kradzieży danych finansowych było monitorowanie działalności konkretnych osób czy dużych transakcji międzynarodowych. W ciągu ostatnich trzech lat z tego typu incydentami, zaobserwowanymi w ponad 30 krajach, powiązano Koreę Północną. Taktyki, techniki i procedury stosowane przez państwa upowszechniły się jednak także wśród „zwykłych” cyberprzestępców. Kradną oni dane uwierzytelniające banków, wysyłają fałszywe wnioski o przelewy, autoryzują nielegalne wypłaty z bankomatów.

Wiedza przede wszystkim


Sektor finansowy zazwyczaj dokłada starań, aby aktualizować swoje zabezpieczenia. Priorytetowymi kwestiami są bezpieczeństwo chmury i aplikacji (24%), zapobieganie wyciekom i utracie danych (23%), ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i ransomware (22%) czy zapobieganie lub minimalizowanie zagrożeń związanych ze szkodliwymi działaniami pracowników (21%).

fot. mat. prasowe

Priorytety bezpieczeństwa

Dla 1/4 badanych kluczowe jest bezpieczeństwo chmury

90% firm z branży korzysta przy tym z usług doradczych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Najczęściej obejmują one zwiększanie świadomości dot. zagrożeń wśród pracowników, ocenę podatności, strategie bezpieczeństwa, zarządzanie prywatnością (m.in. w kontekście RODO) oraz analizę zagrożeń, prowadzoną m.in. przez tzw. etycznych hakerów.

fot. mat. prasowe

Top 5 usług doradczych

Usługi doradcze obejmują najczęściej zwiększanie świadomości dot. zagrożeń wśród pracowników


– Zwiększenie budżetu na ochronę planuje 94% podmiotów z sektora finansowego. Jednak samo wydawanie pieniędzy na rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa nie rozwiąże problemu. Zdarza się, że firmy padają ofiarami ataków z powodu prostych naruszeń, mimo przeznaczania milionów na bezpieczeństwo. Podstawą skutecznej ochrony jest zrozumienie, dlaczego przestępcy atakują dany podmiot. Jest to kosztowne i czasochłonne, jednak pozwala oszacować ryzyko ataków i wdrożyć odpowiednie środki ochrony. Pomaga także w szybszym wykrywaniu zdarzeń i reagowaniu na nie – wskazuje starszy analityk F-Secure, George Michael.

oprac. : eGospodarka.pl


Więcej na ten temat: sektor finansowy, banki, cyberataki, ransomware

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: