eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy mówią "stop" luce płacowej

Pracownicy mówią "stop" luce płacowej

2019-04-11 13:21

Pracownicy mówią "stop" luce płacowej

Luka płacowa © Pixelbliss - Fotolia.com

Coraz trudniej jest nam pogodzić się z nierównościami pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn. Potwierdzeniem słabnącej tolerancji dla tego zjawiska mogą być chociażby wyniki raportu ADP® „Workforce View in Europe 2019”. Okazuje się, że prawie 2/3 (62,2 proc.) polskich pracowników gotowe byłoby zmienić pracodawcę, gdyby okazało się, że różnicuje on płace w zależności od płci. W gronie kobiet odsetek ten jest jeszcze wyższy - pracę ze względu na lukę płacową zmieniłyby 3 na 4 respondentki.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia Polek, czyli luka płacowa ma się dobrze

O dysproporcjach w zarobkach kobiet i mężczyzn mówi się od dawna. Problem jest realny, a jego występowanie kwestionuje tylko 29,3 proc. polskich pracowników. To najniższy odsetek, jaki uzyskano we wszystkich krajach objętych badaniem ADP. Jednocześnie w całej Europie wyraźnie zaznacza się wzrost poparcia dla ujawniania luki płacowej. Od 2017 roku podskoczył on o 5 p. proc., osiągając poziom 27 proc.
– Mimo, że kwestia okresowo jest podnoszona w debacie publicznej, niższe wynagradzanie kobiet wciąż jest faktem. Być może dobrym sposobem na rozwiązanie problemu byłoby wprowadzenie obowiązku raportowania różnic płacowych, obostrzonego karami za nieprzestrzeganie zasady równego traktowania. W Polsce trwają aktualnie konsultacje rządowe dotyczące obowiązku publikacji oferowanego wynagrodzenia już na etapie ogłoszenia rekrutacyjnego. Taki nakaz może poprawić przejrzystość wynagrodzeń, a także wymóc równe wynagradzanie niezależnie od płci. Jak pokazują nasze badania, coraz więcej pracowników oczekuje, że nieuczciwie postępujący pracodawcy będą pociągani do odpowiedzialności. Jeśli wkrótce nic się nie zmieni, pracownicy zaczną odchodzić od niewiarygodnych pracodawców, przysparzając przełożonym kolejnych problemów nie tylko z zatrudnieniem, ale co gorsza – z wydajnością i reputacją – komentuje wyniki badań Anna Barbachowska, HR Business Partner ADP Polska.

fot. Pixelbliss - Fotolia.com

Luka płacowa

Obecnie pensje kobiet są średnio o 16 proc. niższe wynagrodzenia ich kolegów zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach.


Luka płacowa to problem, o którym głośno mówi się już od kilku lat i nie jest to żadnym zaskoczeniem, skoro problem ten dotyczy praktycznie całej Europy. Obecnie pensje kobiet są średnio o 16 proc. niższe wynagrodzenia ich kolegów zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach. Obowiązek zgłaszania nierówności płacowych kobiet i mężczyzn został już wprowadzony w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Polityka ta wciąż ma zbyt mało zwolenników w innych krajach europejskich, w tym w Polsce, by wpłynąć na realną zmianę społeczną.

Sytuacja może ulec jednak samoistnej poprawie, jeśli utrzyma lub pogłębi się trend wyłaniający się z badania ADP. Po pierwsze – grupą najbardziej niezadowoloną z luki płacowej są Millenialsi. Niemal co trzeci (31 proc.) europejski pracownik w wieku od 16 do 34 lat popiera raportowanie nierówności wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Po drugie – aż 75 proc. pracowników rozważyłoby zmianę pracy, gdyby dowiedzieli się, że ich pracodawca nie płaci mężczyznom i kobietom piastującym te równorzędne stanowiska po równo. Zatem poprawa może zajść za sprawą zmiany pokoleniowej i naturalnego ruchu pracowników w stronę transparentnych przedsiębiorstw.
– Firmy powinny projektować miejsca pracy w taki sposób, by wychodzić naprzeciw potrzebom pracowników. Jak się okazuje, równe traktowanie kobiet i mężczyzn jest dziś coraz ważniejsze i może wpływać na decyzję o wyborze pracodawcy oraz poziom zaangażowania pracowników – dodaje Anna Barbachowska, HR Business Partner ADP Polska.

Jeśli chodzi o różnice między opiniami pracowników poszczególnych państw europejskich, włoscy pracownicy byliby najbardziej skłonni do zmiany pracy w sytuacji, gdyby dowiedzieli się, że w ich firmie ma miejsce niesprawiedliwa różnica płac (73 proc.). Tuż za nimi w rankingu są pracownicy z Wielkiej Brytanii i z Hiszpanii (68 proc.). Na drugim końcu skali plasują się pracownicy z Francji, którzy znacznie rzadziej postąpiliby w ten sposób (54 proc.). Jeżeli natomiast wzięlibyśmy pod uwagę definitywną deklarację o rezygnacji z pracy, wówczas na pierwszym miejscu pod względem solidarności uplasowaliby się nadal Włosi (28,7 proc.), natomiast zaraz za nimi Polacy (25,2 proc.).

Perspektywa zgłaszania zjawiska luki płacowej staje się coraz popularniejsza w Hiszpanii (34 proc.), Szwajcarii (34 proc.), Włoszech (30 proc.). W Holandii jest to zaledwie 11 proc., mimo, że kraj ten spadł o 16 miejsc w Światowym Rankingu Równości Płci w 2017 r. (według Światowego Forum Ekonomicznego).

O badaniu
„The Workforce View in Europa in 2019” przedstawia opinie pracowników na temat aktualnego środowiska pracy oraz ich oczekiwania związane z przyszłością. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters na zlecenie ADP w październiku 2018 r. Wśród z 10 585 dorosłych pracujących osób z ośmiu krajów Europy: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: