eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Tylko co 2. polska firma ma ubezpieczenie działalności

Tylko co 2. polska firma ma ubezpieczenie działalności

2019-04-10 11:18

Tylko co 2. polska firma ma ubezpieczenie działalności

Tylko co 2. polska firma ma ubezpieczenie działalności © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Dane zebrane na potrzeby badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują, że zaledwie co druga firma w Polsce korzysta z ubezpieczenia działalności w postaci polisy majątkowej, finansowej, inwestycyjnej czy oszczędnościowej. Zdecydowanie największą popularnością wśród przedsiębiorców cieszą się ubezpieczenia od kradzieży, włamania i rabunku. 20 proc. firm w ogóle nie ubezpiecza swoich transakcji, a zaledwie 17,4 proc. chroni się ubezpieczeniami i gwarancjami eksportowymi.
Z badania, które Polski Instytut Ekonomiczny zrealizował we wrześniu 2018 roku pośród 600 polskich przedsiębiorców, wynika, że połowa z nich korzysta z jakiejś formy ubezpieczenia działalności. Najczęściej są to polisy majątkowe, w tym ubezpieczenia od kradzieży, włamań i rabunku (70 proc. wskazań), ubezpieczenia od ryzyk awarii (57 proc.) oraz NNW (54 proc.).
Ubezpieczenia finansowe są zdecydowanie mniej popularne. Najczęściej wskazywane, gwarancja ubezpieczeniowe należytego wykonania kontraktu, uzyskały wynik zaledwie 16 proc. – mówi Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Częstość korzystania z ubezpieczeń wzrasta wraz z wielkością przedsiębiorstwa. Większe firmy bardziej świadomie zarządzają ryzykiem i równocześnie dysponują większymi środkami pieniężnymi do wydania na ten cel.

fot. mat. prasowe

Częstość korzystania z ubezpieczeń majątkowych

Najpopularniejszym produktem są ubezpieczenia od kradzieży.


Firmy najczęściej decydują się na ubezpieczenie od włamania i kradzieży, awarii oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. Znacznie rzadziej korzystają z polis związanych z odpowiedzialnością cywilną czy też z ochrony procesów.
Pracodawcy często nie potrafią ocenić ryzyk w podejmowanych przez siebie działaniach, dlatego sporadycznie ubezpieczają swój majątek – tłumaczy Katarzyna Dębkowska. Dopiero gdy dochodzi do wydarzenia, które wiąże się z poniesieniem kosztów, przedsiębiorcy zdają sobie sprawę ze związków przyczynowo-skutkowych w prowadzonych działaniach.

fot. mat. prasowe

Odsetek eksporterów korzystających z ubezpieczeń i gwarancji eksportowych

Z ubezpieczeń i gwarancji eksportowych korzysta coraz więcej przedsiębiorstw.


Ubezpieczenia transakcji sprzedaży


Co piąte przedsiębiorstwo w ogóle nie ubezpiecza transakcji sprzedaży swoich wyrobów lub usług. Połowa ubezpiecza je podczas sprzedaży krajowej, a 28 proc. zarówno podczas sprzedaży krajowej, jak i na eksport. Zaledwie 4 proc. przebadanych firm ubezpiecza transakcje sprzedaży tylko podczas kontraktów eksportowych. Z kolei z ubezpieczeń i gwarancji eksportowych w KUKE S.A. gwarantowanych przez Skarb Państwa korzystało 17,4 proc. producentów-eksporterów z sekcji przetwórstwa przemysłowego. Był to odsetek ok. 2,5-krotnie wyższy niż w przypadku kredytów eksportowych w BGK (7,3 proc.) i ok. 3,5-krotnie wyższy niż w przypadku dopłat do oprocentowania kredytów eksportowych (4,9 proc.).
Z ubezpieczeń i gwarancji eksportowych korzysta coraz więcej przedsiębiorstw – mówi Janusz Chojna, kierownik zespołu handlu zagranicznego Polskiego Instytutu Ekonomicznego. – Między 2014 a 2017 rokiem zaobserwowaliśmy wzrost o 5,8 pp. W przybliżeniu co dziesiąty z badanych eksporterów nie tylko korzystał z ubezpieczeń i gwarancji eksportowych, lecz także uważał je za bardzo istotne dla firmy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: