2019-02-13 11:15
W styczniu liczba niewypłacalności polskich firm wciąż rosła © gustavofrazao - Fotolia.com
Przeczytaj także: Upadłości firm na świecie - prognozy 2019
Na wstępie tradycyjnie przypominamy, że analizowane przez Euler Hermes niewypłacalności odnoszą się do braku zdolności do regulowania zobowiązań wobec dostawców, których następstwem jest upadłość albo też któraś z form postępowania restrukturyzacyjnego.fot. mat. prasowe
Liczba opublikowanych w styczniu informacji o niewypłacalności firm
W styczniu 2019 odnotowano 98 niewypłacalnych przedsiębiorstw.
– To, że sądy przeprowadzają postępowania sprawnie jest bardzo dobrą wiadomością. – wskazuje Tomasz Starus, Członek Zarządu Euler Hermes odpowiadający za ocenę ryzyka. – System zaczyna działać wydajnie, a samo prawo zostało już „oswojone” zarówno przez przedsiębiorców, doradców restrukturyzacyjnych jak i sądy. Warto bowiem podkreślić, że im wcześniej firma otworzy postępowanie a sąd je rozpatrzy, tym większa szansa, że zakończy się ono pozytywnie. Z korzyścią dla firmy – mogącej kontynuować działalność w przypadku skutecznej restrukturyzacji a także dla wierzycieli, którzy nawet pomimo np. redukcji zobowiązań mają dużą szansę odzyskać chociaż część swoich pieniędzy.
fot. mat. prasowe
Liczba niewypłacalności w styczniu w poszczególnych sektorach
Niewypłacalności rosną w sektorach: produkcyjnym, budowlanym i transportowym.
– Na wyniki wielu firm, nawet tych niekoniecznie eksportujących wpływ ma mniejszy popyt z rynku unijnego, w tym w szczególności z Niemiec. Mamy bowiem do czynienia z efektem domina spadku zamówień, a ponadto producenci zaangażowani w eksport - zwykle większe i bardziej profesjonalne podmioty - przekierowują nadmiar produkcji na rynek krajowy, kosztem mniejszych i słabszych konkurentów, którzy do tej pory mieli do dyspozycji większą cześć rynku krajowego – wskazuje Tomasz Starus.
– Odzież, obuwie i zabawki to kategorie zdominowane przez tanich dostawców z Azji. Mniejsi, lokalni producenci, którzy wcześniej bazowali na taniej sile roboczej w krajowych szwalniach obecnie nie mają szans wygrać z dalekowschodnią konkurencją – wskazuje Tomasz Starus. – W przypadku odzieży, obuwia ale i też zabawek dochodzi dodatkowo kwestia mody – nietrafionych kolekcji oraz nieprzewidywalności pogody. Opóźnienie lub skrócenie pór roku (zimy czy wiosny) wpłynąć może na problem ze sprzedażą sezonowego asortymentu – a więc i z płynnością wielu producentów i dystrybutorów.
– Z budownictwem jest trochę jak z rolnictwem – trudno o zadowalającą stabilizację, a zamiast tego jest albo klęska urodzaju, albo nieurodzaju. W budownictwie kontraktów jest więc albo za mało, albo za dużo, a wtedy materiały są za drogie, pracowników jest za mało i dodatkowo są oni wysokim kosztem – trudno więc w efekcie osiągnąć zadowalającą rentowność. W dodatku długi łańcuch dostawców i podwykonawców powoduje, że kumulują się opóźnienia w płatnościach, co najbardziej uderza w najsłabszych, regionalnych podwykonawców będących na końcu łańcucha płatności – mówi Tomasz Starus.
fot. mat. prasowe
Niewypłacalności w poszczególnych województwach
Najwięcej niewypłacalnych przedsiębiorstw w styczniu 2019 roku odnotowano w województwie mazowieckim (25) oraz śląskim (11).
oprac. : eGospodarka.pl
Niewypłacalności firm w Polsce w 2021 roku wzrosły o 71 proc. r/r
Niewypłacalności firm w Polsce mocno w górę
Coface: w I połowie 2021 roku niewypłacalności w górę o 160 proc. r/r
Coface: wzrost liczby niewypłacalności w I kw. 2021 o 122 proc. r/r
Coface: Rok 2020 to wzrost liczby niewypłacalności o 22 proc.
Coface: więcej niewypłacalności firm, nadchodzi fala upadłości?
Coface: fali upadłości i restrukturyzacji jeszcze nie widać
Upadłość firmy I 2020. Jest poprawa, ale nie w produkcji i usługach
Euler Hermes: bankructwo dotyka najbogatsze firmy
Witam, jestem w 5. miesiącu ciąży (od 2 miesięcy na chorobowym, które prawdopodobnie będzie trwało do końca ciąży). Pracuję na umowie o ...
Witam, w 2009 roku podpisałam umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego na zakup mieszkania. W następnych latach deweloper ogłosił ...
Wynagrodzenia w handlu w 2021 roku
Rynek wierzytelności - co może przynieść przyszłość?
Obligacje. Jak działa immunizacja? Jak ograniczyć ryzyko rynkowe?
Wpis do KRS. Co może sąd rejestrowy?
3 kwestie, o których musisz pamiętać przy zmianie formy opodatkowania
Biznes bez granic: Handel zagraniczny w nowej rzeczywistości
Panorama Reden i Niebieski Bursztyn od ATAL