eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polak potrafi: jakie są nasze supermoce?

Polak potrafi: jakie są nasze supermoce?

2018-09-27 10:21

Polak potrafi: jakie są nasze supermoce?

Jakie są nasze supermoce? © Robert Kneschke - Fotolia.com

Polak potrafi. Tego określenia używamy zarówno podkreślając czyjeś osiągnięcia i zaradność, jak i wówczas, gdy mówimy o skłonności do kombinowania i chodzenia na skróty. A co potrafimy naprawdę? Jakie umiejętności mogą uchodzić za domenę Polaków? Czy cechuje nas zaradność? I co sami myślimy o naszych talentach? Odpowiedzi na te pytania przynosi zrealizowane na zlecenie Grupy KRUK badanie „Supermoce Polaków”.

Przeczytaj także: Odzież, obuwie, rozrywka i energia elektryczna. Na tym oszczędzają Polacy

Polacy są pracowici i zaradni. Z takiego założenia wychodzi aż 80% respondentów badania, wskazując jednocześnie dziedziny, w których te cechy dają o sobie znać w największym stopniu. I tak, niemal 90% z nas radzi sobie z samodzielną organizacją ważnych uroczystości, jak wesele czy chrzciny, a 88% nie ma problemów z zaplanowaniem na własną rękę wakacji. Nierzadko również okazujemy się bohaterami własnych domów - 82% ankietowanych deklaruje, że jest w stanie wyremontować sobie mieszkanie. 88% uważa się za złotą rączkę, a więc specjalistę od drobnych napraw. Aż 92% uważa się z kolei za fachowców od przetworów domowych i nalewek. W odpowiedziach respondentów zaznacza się również polska gościnność - 86% z nich uważa, że potrafi w błyskawicznym tempie wyczarować smaczne przekąski dla nieprzewidzianych gości.

Odchodząc trochę od tematyki domowej, uważamy się za naród, który chętnie pomaga potrzebującym. Najczęściej robimy to, wspierając różnego rodzaju społeczne akcje charytatywne. Pomagamy także rodzicom i bliskim osobom starszym (odpowiednio 90 i 81%).

A co z typowo szkolnymi lub teoretycznymi umiejętnościami? Tylko 40% badanych twierdzi, że znamy języki obce. Trochę lepiej wygląda to w grupie młodych Polaków, gdzie o znajomości języków obcych wspomina prawie połowa respondentów w wieku 18-34 lata (48%). O chęci dokształcania się (studia podyplomowe, kursy itp.) mówi natomiast 66% pytanych.

fot. Robert Kneschke - Fotolia.com

Jakie są nasze supermoce?

Prawie 80% naszych rodaków uważa, że jesteśmy pracowici i zaradni. Ta cecha widoczna jest w różnych dziedzinach życia.


- Wyniki badania pokazują, że faktycznie jesteśmy zaradni, a nasze zdolności przydają się w codziennym życiu – mówi Karolina Duniec z Grupy KRUK. – W kwestii pieniędzy jest jednak inaczej. Często nie potrafimy nimi zarządzać, pomnażać ich i oszczędzać. Jednym słowem, brakuje nam finansowych supermocy.

Z planowaniem wydatków, w przeciwieństwie do wakacji czy wesela, jesteśmy trochę na bakier – systematycznie swój domowy budżet prowadzi połowa z nas. Natomiast jedynie co trzeci Polak wie, jak odkładać na emeryturę (26%) i jak inwestować pieniądze (30%). Gorzej sytuacja wygląda w przypadku kredytów i umów finansowych – tylko 25% przyznaje, że rozumie umowy bankowe czy telekomunikacyjne, a 20% potrafi policzyć RRSO. Zaledwie co trzeci badany (28%), gdy już popadnie w długi i tarapaty finansowe, dzieli się swoimi zmartwieniami z bliskimi. Zwierzenie się ze swoich problemów komuś zaufanemu da nie tylko ogromne uczucie ulgi, ale może również stać się źródłem motywacji do działania.
- Wsparcie bliskiej osoby jest bardzo ważne. Dobre słowo, a czasami propozycja wsparcia pozwoli wytrwać w postanowieniu spłaty swoich zaległych zobowiązań. Należy pamiętać, że zadłużenie nie jest problemem bez wyjścia – komentuje Karolina Duniec. – Ważne, by nie siedzieć z założonymi rękami. Podjęcie działań i przygotowanie planu oszczędzania to prosty i sprawdzony sposób na życie bez długów. Najważniejszym, pierwszym krokiem jest kontakt z wierzycielem i ustalenie szczegółów związanych ze spłatą swojego długu.

Na szczęście część zagadnień finansowych nie jest nam obca. Świetnie radzimy sobie podczas zakupów - 87% badanych przyznaje, że potrafi korzystać z okazji i przecen, z drugiej jednak strony tylko połowa umie kontrolować wydatki i radzi sobie, gdy pojawiają się nieplanowane koszty. 3/4 respondentów przyznaje, że płaci swoje rachunki w terminie, a 64% wie, jak odłożyć pieniądze na konkretny cel(np. remont lub wakacje). Naszą wiedzę finansową staramy się przekazać dzieciom – 57% z nas pokazuje im, co mogą zrobić ze swoim kieszonkowym, ale już trochę mniej, bo 49%, uczy swoje pociechy oszczędzania.

Informacje o badaniu
Badanie „Supermoce Polaków” przeprowadzone przez Beeline Research&Consulting na zlecenie Grupy KRUK. Badanie wykonano metodą CAWI w dniach 24-27 sierpnia 2018 roku na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków powyżej 18. roku życia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: