2018-09-03 00:45
Firmy zawalczą o „zieloną” energię © thodonal - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polacy uwierzyli w moc OZE?
Coraz większa świadomość oraz potrzeby firm i klientów w zakresie proekologicznych rozwiązań uwidaczniają się szczególnie w przypadku największych globalnych graczy. Już dziś całkiem spora rzesza z nich postawiła na zieloną energię elektryczną. Tym tropem nie podążają tylko najwięksi. Okazuje się, że o inwestycjach w zaawansowane technologie energetyczne myślą również średnie firmy.– W 2015 roku nabywcy korporacyjni na całym świecie podpisali kontrakty na rekordowe ponad 3,7 GW energii słonecznej i wiatrowej. Następnie zamówienia korporacyjne utrzymywały wysoki poziom, osiągając 2,5 GW na koniec 2016 roku. Coraz częściej firmy bez względu na wielkość myślą o pozyskaniu energii z odnawialnych źródeł. Niewątpliwym bodźcem są dla nich coraz bardziej atrakcyjne ceny energii wiatrowej i solarnej w porównaniu do energii konwencjonalnej – mówi Michał Lubieniecki, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte. – Przewidywalne koszty energii odnawialnej mogą stanowić zabezpieczenie przed przyszłą zmiennością cen paliw i CO2. Poza tym coraz więcej firm dąży do zrównoważonego rozwoju, podejmując działania na rzecz ochrony środowiska oraz zmiany klimatu często pod presją klientów którzy analizują „carbon footprint” swojego łańcucha dostaw, co również przekonuje ich do korzystania z OZE – dodaje.
fot. thodonal - Fotolia.com
Firmy zawalczą o „zieloną” energię
Zielona energia staje się coraz ważniejsza dla firm i coraz bardziej konkurencyjna cenowo.
- Proces aranżacji i negocjacji takich umów bywa złożony, ponieważ angażuje on kilka stron, odnosząc się do kwestii regulacyjnych i wymagając odpowiedniego dostosowania struktury i parametrów dostaw energii do wymagań konsumenta, możliwości producenta oraz warunków finansującego go banku – mówi Krzysztof Kadłubowski, Menedżer w Dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.
– Projekty pozyskania odnawialnej energii w mniejszych firmach zazwyczaj nie są jeszcze bardzo wysokim priorytetem. Wyzwaniem jest często brak odpowiednich narzędzi do pomiaru zwrotu z inwestycji w projektach zarządzania energią oraz mniejsza uwaga, jaką media poświęcają średnim firmom w porównaniu z największymi korporacjami, przez co ich proekologiczne wysiłki pozostają mniej zauważalne – zaznacza Michał Lubieniecki.
– Również w Polsce widzimy trend związany z odnawialnymi źródłami energii oraz rosnącą liczbę przedsiębiorstw dążących do ograniczania emisyjności produkcji. Wykorzystywanie zielonej energii przez polskie firmy, np. dzięki autoprodukcji zielonej energii lub jej zakupu z odnawialnych źródeł, jest szczególnie istotne z uwagi na relatywnie wysoką emisyjność, charakteryzującą naszą energetykę opartą w dużym stopniu na źródłach węglowych – mówi Krzysztof Kadłubowski. – Korzystanie z energii odnawialnej w naszych warunkach może więc w znacznym stopniu wpłynąć na zmniejszenie węgla w łańcuchu dostaw. Poza ekologią kluczowe są także aspekty ekonomiczne. Dzięki spadającym kosztom technologii oraz możliwości zaoferowania odbiorcy stabilnych cen w umowach PPA, OZE stają się coraz bardziej konkurencyjne – wyjaśnia.
– W przypadku polskiego sektora małych i średnich firm autoprodukcja zielonej energii w formie mikrogeneracji ma coraz większy sens nawet bez systemów wsparcia. Wynika to z rosnących cen energii (MŚP są segmentem płacącym najwyższe ceny energii w Polsce) oraz możliwości uniknięcia w wielu przypadkach opłat dystrybucyjnych. Rosnące ceny energii elektrycznej oraz koszty jej dostarczenia z jednej strony oraz obniżające się koszty technologii z drugiej, będą dalej poprawiać ekonomikę mikrogeneracji – podsumowuje Michał Lubieniecki.
oprac. : eGospodarka.pl
Polska energetyka odnawialna: czy ma znaczenie?
Sektor naftowy, czyli konsolidacja, nowe fuzje i OZE
Rozwój offshore napędzi zieloną gospodarkę
Zielona energia oparta na miedzi
OZE: lepsze słońce czy wiatr?
Ile oszczędzisz dzięki OZE?
Nadchodzi boom na domowe mikroelektrownie? Sejm przyjął ustawę o OZE
PIE: jak zielona ekonomia wpływa na PKB?
Czy fotowoltaika nadal się opłaca?
Dzień dobry. Pod jakie PKD i PKWIU oraz jaki podatek na ryczałcie trzeba odprowadzić przy pośrednictwie sprzedaży usług z branży OZE. Mam ...
Chciałabym się zapytać co myślicie o tym produkcie Nordea Gwarant Energia Odnawialna?
Peugeot 308 1.2 PureTech Allure Pack Pack
Wynagrodzenia za pracę w magazynie sięgają 25 tys. zł brutto
Ceny mieszkań nie spadają z powodu wakacji kredytowych?
"Mieszkanie bez wkładu własnego" jest, ale kredytów brak
Spokojny handel na Wall Street
Ford Tourneo Connect 2022
Dziecko na wakacjach - jak zweryfikować kwalifikacje opiekunów?