eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 3 zmiany w polityce migracyjnej, które przyciągną cudzoziemców

3 zmiany w polityce migracyjnej, które przyciągną cudzoziemców

2018-06-12 13:36

3 zmiany w polityce migracyjnej, które przyciągną cudzoziemców

Zmiany w polityce migracyjnej przyciągną więcej cudzoziemców © terovesalainen - Fotolia.com

Szykowane zmiany w polityce migracyjnej zasługują na aprobatę - uważają eksperci Personnel Service. Ich zdaniem nadchodzące przepisy powinny zmniejszyć rotację i zwiększyć skłonność do zatrudnienia obcokrajowców na wyższych szczeblach, a także zachęcić małżeństwa do osiedlania się w Polsce i ułatwić pracodawcom załatwianie procedur związanych z powierzeniem pracy cudzoziemcowi.

Przeczytaj także: Ukraińcy z obywatelstwem polskim raczej nie pójdą do urn

- Zmiany w polityce migracyjnej to odpowiedź na potrzeby pracodawców, którzy coraz bardziej narzekają na brak pracowników. W kwietniu mieliśmy najniższy poziom bezrobocia od 1990 roku, dlatego sięganie po pracowników ze Wschodu to coraz częściej konieczność. Nadal jednak, pomimo uproszczonej procedury zatrudniania, formalności i krótki czas pobytu cudzoziemców w Polsce, stanowią największe utrudnienie dla firm. Proponowane zmiany powinny znacznie ułatwić życie przedsiębiorców – mówi Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

Po pierwsze, ograniczona rotacja i więcej Ukraińców na wyższych stanowiskach


Nowa polityka migracyjna zakłada wydłużenie możliwości pracy w oparciu o oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi (procedura uproszczona). Dziś obywatele sześciu państw (Ukraina, Białoruś, Rosja, Mołdawia, Gruzja, Armenia) mogą pracować na terenie Polski przez sześć miesięcy. Po zmianach okres ten ma zostać wydłużony do roku. To krok w dobrym kierunku. Po pierwsze, powinien on zmniejszyć dość sporą obecnie rotację wśród pracowników z zagranicy. Po drugie, powinien zaowocować większą liczbą skierowanych do cudzoziemców ofert pracy na stanowiskach średniego i wyższego szczebla. Do tej pory nie było ich wiele, ponieważ pracodawcom nie opłacało się zatrudniać obcokrajowców do prac, w których samo wdrożenie pracownika zajmowało nierzadko kilka miesięcy.

fot. terovesalainen - Fotolia.com

Zmiany w polityce migracyjnej przyciągną więcej cudzoziemców

Rząd planuje ułatwić wszystkim przybyszom spoza Unii Europejskiej uzyskiwanie zezwoleń na pracę i jednocześnie wydłużyć czas ich obowiązywania.


Po drugie, zachęta dla małżeństw


Rząd planuje również ułatwić wszystkim przybyszom spoza Unii Europejskiej uzyskiwanie zezwoleń na pracę i jednocześnie wydłużyć czas ich obowiązywania. Obecnie to najwyżej trzy lata, wkrótce ten okres może się zwiększyć do nawet pięciu lat. Ważniejsze jednak jest to, że małżonek osoby posiadającej już pozwolenie, nie będzie musiał starać się o taki dokument.
- Przyznawanie małżonkom imigrantów pozwolenia na pracę z automatu to bardzo dobry pomysł. Tego właśnie nam teraz brakuje. Pracownicy m.in. z Ukrainy, chcą u nas pracować, ale doskwiera im rozłąka z rodziną. Z naszego „Barometru Imigracji Zarobkowej” wynika, że to dla nich główna trudność pracy w Polsce. Gdyby mogli sprowadzić ze sobą najbliższych decyzja o wyjeździe i zatrzymaniu się w naszym kraju na dłużej na pewno byłaby łatwiejsza – mówi Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

Po trzecie, cyfryzacja procedur


W tym momencie, żeby złożyć oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, trzeba udać się do urzędu. Zgodnie z nowymi przepisami, które mogą obowiązywać już od początku 2019 roku, oświadczenia będzie można składać drogą elektroniczną. Taki model działa już w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim i znacznie skraca czas rozpatrywania wniosków.

Ekspert Personnel Service zwraca także uwagę, że warto byłoby stworzyć listę zweryfikowanych przedsiębiorstw zatrudniających cudzoziemców. Firmy znajdujące się na takiej liście mogłyby szybciej lub nawet automatycznie przechodzić procedurę weryfikacji oświadczeń. To byłby kolejny krok w stronę skrócenia czasu rozpatrywania wniosków.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: