eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Tydzień 13/2003 (24-30.03.2003)

Tydzień 13/2003 (24-30.03.2003)

2003-03-31 00:45

  • Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wszystkie stopy procentowe o 25pkt. bazowych. Stopa referencyjna będzie wynosić nie mniej niż 6,00%, lombardowa 7,75%, redyskontowa 6,50%, a depozytowa 4,25%.

  • Według NBP w lutym spadły cztery wskaźniki inflacji bazowej do poziomu od minus 0,5% do plus 1,5%, a inflacja po wyłączeniu cen o największej zmienności pozostała w lutym bez zmian na poziomie 0,5%.

  • Według GUS w pierwszej połowie marca ceny żywności i napojów bezalkoholowych były o 0,3% wyższe w porównaniu z II połową lutego.

  • Ministerstwo Finansów prognozuje niewielki wzrost inflacji z 0,5% w lutym do 0,5%-0,6% w marcu.

  • EuroPolGaz podjął decyzję o dokończeniu budowy rurociągu jamalskiego.

  • Rząd przedstawi nowy projekt ustawy o biopaliwach.

  • Polkomtel zarobił na czysto w 2002 roku około 570mln zł. KGHM i PKN Orlen otrzymają od Polkomtelu po 55mln zł dywidendy.

  • Według CBOS, aż 97% Polaków uważa sytuację na polskim rynku pracy za niekorzystną, w tym za złą (67%), za bardzo złą (30%). Tylko 2% respondentów uważa, że jest ona przeciętna, a nikt nie ocenia jej pozytywnie.

  • Według PAP Zarząd Daewoo-FSO planuje zwolnienia grupowe z nieco ponad 3 tys. do 1.480 osób.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Świat żyje ostatnio w cieniu problemów związanych z zapewnieniem sobie stabilnego dostępu do zasobów surowców energetycznych. Także w Europie jesteśmy świadkami tworzenia się nowego, światowego ładu energetycznego. Ten proces jest nieuchronny, chociaż poszczególne jego etapy i sposoby ich realizacji wywołują liczne spory, a nawet międzynarodowe konflikty.

Dziś wygląda na to, że w tej branży, w stosunkach polsko-rosyjskich zaczyna się coś zmieniać, w wyniku czego może być przerwany kilkuletni impas w realizacji gazociągu jamalskiego. Trzeba mieć świadomość, że gazociąg ten to nie tylko sprawa stosunków pomiędzy dwoma krajami. To liczący się element europejskiego systemu energetycznego.

Końcówka lat dziewięćdziesiątych to był prawdziwy klincz, który tworzyła skomplikowana mieszanina problemów techniczno - technologicznych, organizacyjnych, finansowo - rozliczeniowych i politycznych. Jednak po żmudnych pertraktacjach w ostatnim roku usunięto szereg przyczyn politycznych i organizacyjnych. Teraz przyszła kolej na dalsze sprawy.

EuRoPol Gaz to polsko - rosyjska spółka, która zajmuje się eksploatacją polskiej części gazociągu jamalskiego. Ostatnio przyjęła ona do realizacji biznesplan ukończenia budowy pierwszej nitki (!) gazociągu jamalskiego. W jego ramach przewiduje się budowę tłoczni gazu w Zambrowie, Ciechanowie i Szamotułach, których koszty ocenia się na 200 mln USD. Ustalono też sposób spłaty zadłużenia EuRoPol Gazu w latach 2004 do 2012. Ważną decyzją jest też przyjęcie zasady ustalania stawek taryfowych za przesył gazu zgodnie z ustawodawstwem RP, chociaż decyzja ta wzbudza jeszcze wątpliwości komentatorów.

Po zakończeniu inwestycji pierwszą nitką gazociągu jamalskiego od 2006 roku będzie można transportować około 33mld m3 gazu rocznie, z czego Polska do 2022 roku ma odbierać ok. 2,9mld m3 (czyli mniej niż 10%).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: