eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Małe i średnie firmy polubiły faktoring

Małe i średnie firmy polubiły faktoring

2017-10-20 11:14

Małe i średnie firmy polubiły faktoring

Małe i średnie firmy polubiły faktoring © skywalk154 - Fotolia.com

Faktoring zyskuje na znaczeniu. Badanie, które firma Keralla Research przeprowadziła na zlecenie NFG SA. dowodzi, ze na przestrzeni zaledwie jednego roku odsetek mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które zadeklarowały, że faktoring służy finansowaniu ich działalności, zdołał się podwoić. Co istotne, jest on nie tylko wsparciem dla bieżących działań, ale również sposobem na sfinansowanie inwestycji.

Przeczytaj także: Źródła finansowania firmy: dywersyfikacja

Opracowany na zlecenie NFG SA raport „Finansowanie działalności przez MŚP w Polsce” wyraźnie dowodzi, że najbardziej popularnym sposobem na pozyskiwanie pieniędzy na bieżącą działalność mikro, małej i średniej firmy pozostają kredyt bankowy i limit na koncie firmowym (odpowiednio 20,6% oraz 11,4%). Widać jednak, że coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców wzbudza faktoring, po który sięga obecnie 5,6% firm reprezentujących sektor MSP.

Jeśli porównać bieżące odpowiedzi przedsiębiorców do tych, których udzielili w ubiegłorocznym badaniu, to okaże się, że zainteresowanie kredytem obrotowym i limitem w koncie spadło (odpowiednio 27,2% i 18,2% w sierpniu 2016), podczas gdy grupa firm optujących za faktoringiem powiększyła się dwukrotnie.
- Coraz więcej firm, w tym także tych najmniejszych, zauważa, że kredyt w banku czy limit na koncie to nie są jedyne opcje, jakie mają do dyspozycji. Kierunek zmian jeśli chodzi o finansowanie działalności przez MŚP nie jest więc dużym zaskoczeniem. Zaskakiwać może natomiast skala wzrostu popularności faktoringu. Dwukrotny wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem wśród mikro, małych i średnich firm w ciągu zaledwie roku to znakomity rezultat - ocenia Jacek Obłękowski, prezes NFG SA, a wcześniej wieloletni wiceprezes PKO BP.

Jednocześnie warto zauważyć, że w ciągu roku wyraźnie wzrosła liczba firm, które deklarują, iż prowadząc bieżącą działalność nie wspierają się żadnymi zewnętrznymi środkami. Przed rokiem taką odpowiedź zaznaczyła co druga badana firma z sektora MŚP. Obecnie taką deklarację składa siedem z dziesięciu ankietowanych firm. To z jednej strony efekt dobrej koniunktury w polskiej gospodarce, ale również skutek ogólnej niechęci części przedsiębiorców do pożyczania pieniędzy.

Co jednak byłoby w sytuacji pojawienia się konieczności sięgnięcia po zewnętrze środki na bieżące potrzeby? Spośród firm, które obecnie finansują codzienną działalność wyłącznie zyskami, aż 44 proc. zdecydowałoby się wówczas na kredyt w banku, a niemal 18 proc. skorzystałoby z limitu w koncie firmowym. Kolejne odpowiedzi to dotacja (4,8%), faktoring (4%) oraz pożyczka od znajomych bądź rodziny (4%). Co ciekawe, aż 22,5% firm zaznaczyło odpowiedź „nie wiem, trudno powiedzieć”.
- Wśród najmniejszych firm w Polsce wciąż jest wiele takich, które swoją działalność prowadzą i rozwijają wyłącznie przy wykorzystaniu wypracowanych zysków. Często wręcz chronią się przed zewnętrznym finansowaniem. Najlepiej podsumowuje to opinia jednego z przedsiębiorców, który w trakcie badania zadeklarował „jakbym musiał sięgnąć po kredyt, to wolałbym przyjąć więcej zleceń, aby go nie brać” - wyjaśnia Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy.

Własne środki służą przedsiębiorcom nie tylko do prowadzenia codziennej działalności. Około 2/3 firm z sektora MŚP deklaruje, że wyłącznie z wypracowanych zysków finansuje nawet inwestycje firmy. Te, które wykorzystują zewnętrzne środki, najczęściej stawiają na leasing (21,4% wszystkich ankietowanych firm), kredyt bankowy (20%), faktoring (4%), dotacje (3,8%) oraz pożyczki od innych spółek (1,8%).
- Faktoring, szczególnie ten oferowany przez Internet, to nie tylko opcja na krótkoterminowe problemy z płynnością, kiedy kluczowe dla przedsiębiorcy są jego główne cechy, czyli szybkość pozyskania pieniędzy, minimum formalności i atrakcyjna cena. To również rozwiązanie, które może być wykorzystywane do rozwijania biznesu. Myślę, że liczba firm stosujących je w celach inwestycyjnych będzie w najbliższych latach rosła - uważa Jacek Obłękowski.

Informacje o badaniu
Raport „Finansowanie działalności przez MŚP w Polsce” powstał na podstawie badań przeprowadzonych w lipcu i sierpniu 2017 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 500 aktywnych firm zatrudniających 1-9 (mikro), 10-49 (małe) i 50-249 osób (średnie) w proporcjach oddających strukturę krajowego rynku firm segmentu MŚP. Respondentami byli właściciele, współwłaściciele oraz osoby współzarządzające firmami. Powyższa informacja jest pierwszą z cyklu publikacji dotyczącego finansowania działalności przez mikro, małe i średnie firmy w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • martinaWo / 2017-10-22 15:03:40

    Tak naprawdę wszystko co pomaga w działalności jest pożądane. Do tego dochodzi minimalizowanie ryzyka, zwłaszcza w przypadku współpracy z innymi firmami. W tym zakresie przydaje się certyfikat Rzetelna Firma u kontrahentów, który mówi o podejściu fair i byciu uczciwym. A także parę innych działań :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: