eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Większy ruch lotniczy, więcej opóźnień i więcej odszkodowań

Większy ruch lotniczy, więcej opóźnień i więcej odszkodowań

2017-10-21 00:15

Większy ruch lotniczy, więcej opóźnień i więcej odszkodowań

Lotnisko © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ruch lotniczy w naszym kraju jest coraz bardziej dynamiczny, a z analiz firmy PwC wynika nawet, że dysponujemy jednym z największych potencjałów na terenie całego Starego Kontynentu. Tylko w I kwartale br. wszystkie krajowe porty lotnicze przyjęły 7 565 349, co oznacza względem analogicznego okresu poprzedniego roku wzrost rzędu 17%. Większy ruch na lotniskach to także większa ilość opóźnionych lotów i w efekcie - poszerzająca się rzesza konsumentów, którzy mogą ubiegać się o odszkodowanie od linii lotniczych.

Przeczytaj także: Podróż samolotem: kosmiczne ceny przekąsek

NAJWIĘKSZY WZROST NA OKĘCIU


Ruch lotniczy rośnie, ale wzrosty nie wszędzie są równomierne. Zdecydowanym liderem jest oczywiście warszawski Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, z którego w 1Q 2017 r. odleciało 2 978 217 pasażerów. To nie tylko o 28,7% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, ale również ponad dwukrotnie więcej niż zdołały obsłużyć krakowskie Balice.
– Coraz bardziej intensywny ruch lotniczy to bez wątpienia dobra wiadomość, ale warto zdawać sobie sprawę, że nowe połączenia i powiększająca się liczba pasażerów to nieuchronny wzrost liczby różnego rodzaju zakłóceń: od opóźnień lotów, przez odwoływanie rejsów, po http://www.prawo.egospodarka.pl/143099,Overbooking-i-co-dalej,1,84,1.html overbooking>. Statystyki AirHelp dowodzą, że w 1Q 2017 r. grono pasażerów, którym przysługiwało roszczenie o rekompensatę od linii lotniczych, wzrosło względem 1Q 2016 r. o 18%, a łączna kwota odszkodowań o niemal 1/4. Mowa jest o kwotach rzędu 30 milionów złotych kwartalnie – mówi Natalia Gębska, Country Manager w AirHelp.

TANIE BILETY KUSZĄ POLAKÓW


Podróże lotnicze stają się w Polsce coraz bardziej popularne w dużej mierze dzięki atrakcyjnym cenom oferowanym przez przewoźników. Taniejąca ropa naftowa, ale także konkurencja na polskim niebie, wymuszająca optymalizację kosztów i obniżki cen biletów sprawiają, że z roku na rok coraz więcej Polaków korzysta z tanich lotów.

Serwis Tanie-Loty.pl opracował najnowsze dane dotyczące sposobu podróżowania Polaków. Wynika z nich, że najpopularniejszą linią lotniczą w pierwszym półroczu 2017 r. był Ryanair – ponad 43% klientów serwisu wybrało właśnie tego przewoźnika. Na drugim miejscu znalazł się Wizz Air (21,16%), a podium zamyka LOT (9,06%).

fot. mat. prasowe

Liczba pasażerów wg portów

Zdecydowanym liderem ruchu lotniczego w Polsce jest Warszawa Okęcie.


– Najpopularniejsze wśród Polaków linie lotnicze nie świecą jednak przykładem jeżeli chodzi o jakość i obsługę pasażera czy rozpatrywanie wniosków o odszkodowanie. W AirHelp Score, czyli rankingu najbardziej przyjaznych linii lotniczych na świecie, z trójki liderów najwyżej uplasował się LOT, który zajął 41. miejsce – dodaje Natalia Gębska z AirHelp.
LOT swoją pozycję zawdzięcza stosunkowo wysokiej ocenie procesu rozpatrywania reklamacji pasażerów. Nieco niżej, na 49. pozycji znalazł się Wizz Air, który został najwyżej oceniony za punktualność. Ryanair trafił dopiero na 83. lokatę ze względu na niewystarczająco sprawne rozpatrywanie reklamacji.

fot. mat. prasowe

Liczba pasażerów wg portów (loty krajowe)

Największą popularnością cieszą się przeloty na trasie Warszawa-Wrocław.


GDZIE LATAMY?


Dane AirHelp wskazują, że najpopularniejsze są loty krajowe. To nie dziwi, ponieważ ceny biletów często są niższe niż połączeń kolejowych. Wśród najpopularniejszych tras w 1Q 2017 znalazły się:
  1. Warszawa-Okęcie – Wrocław-Strachowice (807 lotów)
  2. Wrocław-Strachowice – Warszawa-Okęcie (806)
  3. Gdańsk-Rębiechowo – Warszawa-Okęcie (801)
  4. Warszawa-Okęcie – Gdańsk-Rębiechowo (801)
  5. Warszawa-Okęcie – Kraków-Balice (628)
  6. Kraków-Balice – Warszawa-Okęcie (627)

Dopiero na 7. pozycji znalazł się kurs międzynarodowy, dokładnie do Frankfurtu. To, że zainteresowanie lotami krajowymi jest coraz większe, potwierdzają dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Przykładowo liczba pasażerów latających do polskich miast z Okęcia wzrosła na przestrzeni roku aż o 69%.

W najbliższych miesiącach można jednak spodziewać się przetasowania w zestawieniach najpopularniejszych wśród Polaków zarówno linii lotniczych, jak i połączeń ze względu na ostatnie zawieszanie lotów przez Ryanair i Wizz Air.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: