eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Inwestycje hotelowe w Europie, czyli zachód w tyle

Inwestycje hotelowe w Europie, czyli zachód w tyle

2017-08-17 12:33

Inwestycje hotelowe w Europie, czyli zachód w tyle

Pokój hotelowy © malkovkosta - Fotolia.com

Inwestycje hotelowe w Europie Środkowo-Wschodniej* mają się co najmniej nieźle. W I połowie br. odnotowano w tym regionie 34 transakcje, których wartość przekroczyła 700 mln euro, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku (20 transakcji na nieco powyżej 630 mln euro) oznacza wzrost na poziomie 11%. Dla porównania, w tym samym okresie wolumen transakcji inwestycyjnych na rynkach zachodnich** wzrósł o zaledwie 0,3%. Przewidywania Cushman & Wakefield zakładają, że obroty na rynku hotelowym będą w tym roku wyższe niż w poprzednich 12 miesiącach.

Przeczytaj także: Inwestycje hotelowe w Polsce, czyli pełen rozkwit

O ile pierwsza połowa minionego roku nie okazała się dla polskiego rynku hotelowego okresem prosperity (inwestycje hotelowe sięgnęły zaledwie 4 mln euro), o tyle już w tym roku zdołaliśmy wyrosnąć na zdecydowanego lidera naszego regionu.

I połowa br. przyniosła Polsce 16 transakcji na kwotę 350 mln euro. Drugie miejsce przypadło Czechom, które odnotowały 6 inwestycji hotelowych o łącznej wartości 165,5 mln euro. Tym samym czeski rynek zanotował 5-procentowy spadek rdr, ale to właśnie na nim sfinalizowano największą transakcję w regionie - zakup Hotelu Marriott w Pradze za ok. 90 mln euro. Wartość transakcji inwestycyjnych na trzecim w kolejce węgierskim rynku hotelowym osiągnęła z kolei 99,3 mln euro, a to oznacza, że była trzykrotnie wyższa niż w I połowie 2016 roku. Na uwagę zasługuje również sytuacja w Austrii, gdzie wolumen obrotów spadł aż o 80% po wyjątkowo udanym roku ubiegłym, w którym sprzedane zostały hotele Hilton i Imperial w Wiedniu. Udział Bułgarii, Rumunii i Słowacji w łącznej wartości transakcji inwestycyjnych w regionie wyniósł zaledwie 3,2%.
- Rosnące zainteresowanie Europą Środkowo-Wschodnią wśród inwestorów lokalnych i międzynarodowych odnotowano zwłaszcza w branży turystycznej i hotelarskiej ze względu na generowane przez nią duże przychody. Zapoczątkowało to cykl wzrostowy aktywności inwestycyjnej, wpływając korzystnie w ostatnich kilku latach na początkowe stopy kapitalizacji, zwłaszcza w stolicach takich jak Budapeszt, Praga i Warszawa. Pozytywny efekt domina zaczyna docierać także do miast regionalnych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów - mówi David Nath, dyrektor działu hotelowego na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cushman & Wakefield.

fot. malkovkosta - Fotolia.com

Pokój hotelowy

W pierwszej połowie 2017 roku na najważniejszych rynkach hotelowych EŚW odnotowano 34 transakcje na ponad 700 mln euro.


Od czterech lat systematycznie rosną wszystkie kluczowe wskaźniki efektywności, w tym średnia cena za pokój (ADR) i przychody na jeden dostępny pokój (RevPAR). Wynika to przede wszystkim z rosnącej liczby turystów przyjeżdżających do Europy Środkowo-Wschodniej na urlop – dotyczy to zwłaszcza Pragi, która jest postrzegana jako jedno z najbezpieczniejszych miast świata – oraz silnego popytu wśród klientów biznesowych. Z tego względu wskaźniki obłożenia wzrosły z 66,8% w pierwszej połowie ubiegłego roku do średniego poziomu 69,2% w pierwszym półroczu 2017 r. Wraz z coraz silniejszym popytem rośnie również średnia cena za pokój, co przekłada się na wyższe wyniki finansowe operatorów hoteli. W porównaniu z pierwszą połową 2016 roku średnia cena za pokój wzrosła z 75,49 euro do 79,52 euro.

Dwucyfrowy wzrost odnotowały Bułgaria, Czechy, Węgry i Słowacja, natomiast Belgrad znalazł się w pierwszej piątce rynków europejskich pod względem wzrostu procentowego wskaźnika RevPAR. Należy jednak pamiętać, że wyniki te dotyczą jedynie pierwszego półrocza lat 2016 i 2017 i nie uwzględniają całego okresu letniego i świąt Bożego Narodzenia. W związku z tym wskaźniki obłożenia i ADR są niższe niż dla pełnych 12 miesięcy. Jednak porównanie danych za pierwsze półrocze roku ubiegłego i bieżącego wskazuje na poprawę kluczowych wskaźników.
- W Europie Środkowo-Wschodniej wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze hotelowym rośnie szybciej niż na bardziej dojrzałych rynkach Europy Zachodniej – częściowo za sprawą wysokich przychodów. Ponadto ograniczone możliwości realizacji inwestycji deweloperskich na bardziej rozwiniętych rynkach EŚW mogą przyczynić się do dalszego wzrostu średniej ceny za pokój, gwarantując inwestorom jeszcze wyższe przychody w przyszłości - mówi Frederic Le Fichoux, dyrektor sekcji rynku hotelowego w regionie Europy firmy Cushman & Wakefield.

- Polska jest obecnie niekwestionowanym liderem wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod względem zarówno wolumenu, jak i liczby transakcji inwestycyjnych. Przewidujemy, że dobre wyniki branży hotelarskiej, która zapewnia wysokie przychody, będą zachęcać inwestorów międzynarodowych i lokalnych do większej aktywności na rynku hotelowym. Inwestorzy są zainteresowani głównie hotelami działającymi pod markami międzynarodowymi w atrakcyjnych lokalizacjach - mówi Maria Zielińska, starszy doradca ds. rynku hotelowego firmy Cushman & Wakefield w Polsce.

* EŚW obejmuje Czechy, Polskę, Austrię, Węgry, Słowację, Bułgarię i Rumunię.

** Rynki zachodnie obejmują Portugalię, Hiszpanię, Niemcy, Francję, Włochy i kraje Beneluksu.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: