eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Lenie czy obrotni? Kto korzysta z opieki społecznej?

Lenie czy obrotni? Kto korzysta z opieki społecznej?

2017-07-18 09:36

Lenie czy obrotni? Kto korzysta z opieki społecznej?

Co czwarty Polak korzysta z pomocy finansowej państwa © olejx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Komu niesie pomoc opieka społeczna? Z badania zrealizowanego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna wynika, że korzysta z niej obecnie co czwarty Polak. Największą grupą są ludzie z wykształceniem podstawowym oraz mieszkańcy wsi i mniejszych miast. Opinie odnośnie beneficjentów opieki społecznej są podzielone - Polacy uważają ich zarówno za ludzi obrotnych, jak i za leni, którzy wolą być na garnuszku państwa niż pracować.

Przeczytaj także: Środowiskowa pomoc społeczna w Polsce 2013

Badanie dowodzi, że beneficjentami zasiłków płynących z opieki społecznej jest obecnie 26% Polaków. Najczęściej są to osoby zamieszkujące wsi (32%) lub miasta do 100 tys. mieszkańców (28%), znacznie rzadziej mieszkańcy największych ośrodków miejskich, które liczą sobie od 100 do 500 tys. mieszkańców (15%).

Po państwowe wsparcie sięgają najczęściej osoby legitymujące się wykształceniem podstawowym (32%), a następnie - w równiej mierze - wykształceniem zawodowym i średnim (26%). Najrzadziej wsparcia z opieki wymagają Polacy z dyplomami wyższych uczelni (18%).

Badanie pokazuje również, jak Polacy postrzegają osoby korzystające z opieki społecznej. Dla 55% ankietowanych beneficjenci zasiłków to osoby zaradne, które potrafią zawalczyć o dodatkowe fundusze i nie napracować się przy tym. Takie opinie najczęściej usłyszymy wśród sympatyków Kukiz’15 (67%), a najmniej wśród zwolenników Platformy Obywatelskiej (44%).

fot. mat. prasowe

Czy aktualnie pobierasz jakiś zasiłek?

Większość respondentów nie korzysta z pomocy państwa.

fot. mat. prasowe

Czy aktualnie pobierasz jakiś zasiłek? wg wykształcenia

Największa grupa beneficjentów pomocy państwa jest widoczna wśród osób z wykształceniem podstawowym.


Na pytanie sformułowane w odmienny sposób - o to, czy osoby korzystające z opieki społecznej to lenie, którym nie chce się pracować, 45% badanych odpowiedziało twierdząco. Najwięcej takich osób było wśród zwolenników Nowoczesnej (52%), a najmniej wśród zwolenników PiS (30%).

fot. mat. prasowe

Trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc Państwa jak tylko się da?

Z twierdzeniem tym zgadza się 4 na 10 respondentów.


„W sytuacji, gdy tak wielu badanych uważa wykorzystywanie opieki społecznej i pomocy państwa za objaw zaradności i zgadza się ze stwierdzeniem, że należy to robić, niezwykle trudno będzie w dłuższej perspektywie rozwijać polską gospodarkę opartą na etosie pracy i przedsiębiorczości Polaków Władza powinna tworzyć system, który promuje aktywność zawodową, a nie osobistą bierność i życie na garnuszku państwa” - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

fot. mat. prasowe

Osoby korzystające z opieki społecznej to osoby zaradne

Ponad połowa Polaków uważa, że beneficjenci opieki społecznej to osoby zaradne.

fot. mat. prasowe

Osoby korzystające z opieki społecznej to lenie

Z tym stwierdzeniem zgadza się 45% badanych.


Nota metodologiczn
Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 9 - 12 czerwca 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1055). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: