eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycje w nieruchomości w Europie 2005

Inwestycje w nieruchomości w Europie 2005

2006-04-03 00:23

W oparciu o badania przygotowane przez firmę CB Richard Ellis, rynek nieruchomości inwestycyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej odnotował kolejny rekord w 2005 roku. Całkowita kwota zainwestowana w nieruchomości instytucjonalne na rynku w Europie Środkowej i Wschodniej, wyniosła 5,8 miliarda Euro, co stanowi wzrost o 39% w porównaniu do ubiegłego roku.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce 2005 - 2006

W sumie ponad 14,3 miliarda Euro zostało zainwestowanych w tym regionie od 1998 roku, z czego ponad 86% w ciągu ostatnich trzech lat.

Komentując rekordową wartość inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej, Cory Hrncirik, dyrektor działu badań rynku w Europie Środkowej i Wschodniej, w firmie CB Richard Ellis powiedział: "Przypływ inwestycji, który zaobserwowaliśmy w Europie Środkowej i Wschodniej w ciągu 2005 roku był skutkiem bardzo dużego zainteresowania inwestorów tym regionem. Większość krajów w regionie odnotowała rekordową wartość inwestycji w 2005 roku. Zaobserwowaliśmy już kilka bardzo dużych transakcji w 2006 roku, które potwierdzają, że ten rok również będzie korzystny dla rynku nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej".

Większość inwestycji w 2005 roku po raz kolejny stanowiły nieruchomości biurowe oraz handlowe. Z całkowitej kwoty zainwestowanej w 2005 roku, 44% stanowiły nieruchomości biurowe, 39% inwestycje w nieruchomości handlowe, głównie w regionalne centra handlowe. Tendencja do nabywania nieruchomości handlowych rosła w ciągu ostatnich kilku lat. W 2005 roku odnotowano spadek biorąc pod uwagę procentowy udział w całorocznych inwestycjach, jednak była to nadal tendencja wzrostowa uwzględniając wartość inwestycji w Euro. Pozostałe 17% całkowitych inwestycji na rynku nieruchomości w 2005 roku rozlokowane zostało pomiędzy nieruchomości o przeznaczeniu mieszanym, hotele oraz nieruchomości magazynowe.

Andreas Ridder, prezes, dyrektor w Europie Środkowej w firmie CB Richard Ellis dodał: "Wartość inwestycji wynosząca 5,8 miliarda Euro w 2005 roku wyraźnie świadczy o rekordowym roku, nie ulega jednak wątpliwości, że wartość inwestycji będzie kolejnym zaskoczeniem w 2006 roku. Widzimy większą liczbę inwestorów przeznaczających wyższe środki do zainwestowania w krajach w Europie Środkowej i Wschodniej, w mniejszych miastach oraz w nowych sektorach. Całkowita wartość zainwestowana w Europie Środkowej i Wschodniej nadal stanowi tylko około 4% całkowitych inwestycji w Europie, nie widzimy jednak powodów, dla których w przyszłości udział ten nie mógłby ostatecznie wynieść 10%."

Z całkowitych inwestycji w nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej w 2005 roku, 87% ulokowano na głównych rynkach w Europie Środkowej - w Czechach, w Polsce i na Węgrzech. Polska reprezentowała 49% całkowitej wartości inwestycji, natomiast Czechy i Węgry, odpowiednio 19% i 17%. Około 730 milionów Euro zainwestowano w Bułgarii, Rumunii, Rosji oraz na Słowacji, jest to wzrost o 16% w porównaniu do ubiegłego roku. Rynki inwestycyjne coraz lepiej rozwijają się również w innych częściach Europy Środkowej i Wschodniej.

Stopy kapitalizacji dla najlepszych produktów inwestycyjnych dla wszystkich sektorów w Europie Środkowej i Wschodniej nadal maleją. Niektóre z bardziej znaczących zmian w stopach kapitalizacji dla najlepszych produktów inwestycyjnych miały miejsce na rynkach rozwijających się. Przykładem może być Rumunia, gdzie stopy kapitalizacji dla najlepszych produktów inwestycyjnych dla powierzchni biurowych spadły o 350 punktów bazowych w ciągu 2005 roku, osiągając poziom 8,5% na koniec 2005 roku. W tym roku w Europie Środkowej, stopy kapitalizacji dla najlepszych produktów inwestycyjnych dla powierzchni biurowych spadły poniżej 7,0%. Najniższe stopy kapitalizacji dla powierzchni biurowych na koniec 2005 roku odnotowano w Polsce, gdzie spadły one do poziomu 6,5%. Stopy kapitalizacji dla najlepszych produktów inwestycyjnych wahały się od 6,50% do 10,25% dla powierzchni biurowych, od 7,50% do 11,70% dla centrów handlowych oraz od 8,50% do 15,00% dla powierzchni magazynowo-logistycznych.

Do ściągnięcia: (w jęz. angielskim).

Wirusy i robaki III 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: