eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy i ich plany inwestycyjne

Polskie firmy i ich plany inwestycyjne

2016-12-13 11:21

Polskie firmy i ich plany inwestycyjne

Czy polskie firmy mają plany inwestycyjne? © WrightStudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie w pierwszym półroczu bieżącego roku 6 na 10 polskich przedsiębiorców osiągnęło zyski, to jest to za mało, aby skłonić ich do inwestycji. Z badania "Polskie firmy w obliczu wyzwań – plany, rozwój, finansowanie" wynika, że plany inwestycyjne na kolejne 6 miesięcy ma zaledwie co trzeci ankietowany. Umiarkowany optymizm odciska swoje piętno również na planach dotyczących finansowania działalności. Okazuje się bowiem, że polskie firmy przeważnie stawiają na kapitał własny, zapominając najwidoczniej, że finansowanie z zewnątrz może stać się silnym impulsem dla innowacji. A te ostatnie to z kolei skuteczny sposób na budowanie przewagi konkurencyjnej na rynkach międzynarodowych.

Przeczytaj także: Im większa firma, tym większa otwartość na inwestycje w rozwój

O tym, że inwestycje to niezbędny element rozwoju zarówno przedsiębiorczości, jak i całej gospodarki, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Globalne prognozy kształtują się dość optymistycznie. OECD zakłada, że w nadchodzącym roku światowe inwestycje wzrosną o 3,4 proc., względem 2 proc. w bieżącym roku. Na Starym Kontynencie optymizm jest nieco mniejszy, co spowodowane jest m.in. wynikami czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii.

Komisja Europejska spodziewa się jednak, że inwestycje ruszą w 2018 roku. Ich siłą napędową ma być Plan Inwestycyjny dla Europy, dzięki któremu możliwe będzie pozyskanie co najmniej 315 mld euro na inwestycje. Pomogą również fundusze europejskie uruchomione w ramach perspektywy na lata 2014-2020. Dzięki nim wiele firm ma szanse na otrzymanie dofinansowania na - tak kluczowe dla działalności - badania i rozwój. Tym samym, szacuje się, że w 2018 roku inwestycje w Unii Europejskiej wzrosną o 3,5 proc. (względem 3,1 proc. w nadchodzącym roku).

Na fundusze unijne mogą liczyć również polskie firmy. Z danych GUS wynika jednak, że polskie firmy nie mają jednak nastroju do inwestycji. Analogiczny wniosek nasuwa lektura raportu Deutsche Bank „Polskie firmy w obliczu wyzwań – plany, rozwój, finansowanie”
– Nasze rodzime przedsiębiorstwa wykazują dużą zachowawczość w zakresie planowanych inwestycji. Na taki krok chce zdecydować się co trzecia badana firma. Jednak przy obecnych uwarunkowaniach zewnętrznych i geopolitycznych znakach zapytania, nadal odbieram to jako wyraz optymizmu i dość wysokiej samoświadomości przedsiębiorstw w zakresie podejmowania działań rozwojowych – komentuje Maciej Sus, Dyrektor Departamentu Klienta Biznesowego Deutsche Bank.

Przede wszystkim produkcja


Z raportu Deutsche Bank wynika, że ponad połowa badanych firm nie ma planów inwestycyjnych na najbliższe sześć miesięcy. Większą chęć wykazują duże przedsiębiorstwa, których roczny obrót przekracza 50 mln euro, a także firmy działające na skalę europejską i międzynarodową. Firmy, które zdecydują się zainwestować, chcą przede wszystkim zwiększać skalę swojej działalności – aż 70 proc. podmiotów planujących inwestycje przeznaczy je na wzrost mocy produkcyjnych. Jednak to nie jedyny cel przedsiębiorstw. Pośród rodzajów planowanych inwestycji, firmy wskazują także zakup nowych technologii i sprzętu, inwestycje w przestrzeń biurową lub usługową oraz badania i rozwój.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że im większa firma, tym stosunkowo więcej skłonna jest poświęcić na inwestycje w innowacje. Może to wynikać z tego, że wiele dużych spółek, działających w skali europejskiej deklaruje chęć ekspansji globalnej. Wiedzą, że drogą do tego może być zaangażowanie kapitałowe w badania, które pozwolą ulepszyć produkty i usługi oferowane klientom. Mniejsze firmy nie pozostają jednak w tyle. Prawie co piąta firma o rocznej skali obrotów do 10 mln euro chce także inwestować w badania i rozwój. Są to głównie przedsiębiorstwa z branży samochodowej oraz takie, które prowadzą działalność naukową i techniczną.

Inwestycje z własnej kieszeni


Spośród firm, które w badaniu Deutsche Bank zadeklarowały, że zamierzają realizować w najbliższym czasie inwestycje, aż 65 proc. chce je sfinansować ze środków własnych. Prawie 1/3 zamierza zaciągnąć kredyt, a co czwarta liczy na fundusze unijne. Pośród wymienianych sposobów finansowania inwestycji, na dalszych miejscach znalazły się także: leasing, emisja akcji, obligacje korporacyjne i wsparcie inwestora strategicznego.
– W badaniu zauważyliśmy ostrożne podejście polskich przedsiębiorców do zewnętrznego finansowania. A warto pamiętać, że optymalnie dobrane rozwiązanie może stać się skuteczną dźwignią wzrostu wartości firmy i oczywistym elementem dobrze napisanego scenariusza rozwoju – mówi Maciej Sus z Deutsche Bank. – Warto uwzględnić zewnętrzne finansowanie w planach na przyszłość zwłaszcza, gdy – jak obecnie – rynek kredytów dla przedsiębiorstw jest bardzo konkurencyjny, a stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie.

Większość firm, zarówno małych, jak i dużych, stawia na kapitał własny, choć jest on relatywnie drogi i często nie pozwala na wykorzystanie wszystkich szans rynkowych. Według Macieja Susa, brak finansowania zewnętrznego może okazać się faktyczną barierą w rozwoju przedsiębiorstw, mocno ograniczającą szanse na skuteczne konkurowanie z regionalnymi, krajowymi lub globalnymi graczami.

fot. mat. prasowe

Jak firmy chcą finansować inwestycje?

2/3 firm planują finansować inwestycje ze środków własnych.


Impuls dla innowacji


W obecnych warunkach polskie firmy mają coraz większy potencjał, aby nie tylko konkurować ceną czy nadal dość niskimi kosztami pracy, ale także wysoką wartością dodaną. Z raportu Deutsche Bank wynika, że 21 proc. firm chce zainwestować w nowatorskie rozwiązania. Ranga nadawana innowacyjności przez badane firmy jest dobrym prognostykiem dla całej gospodarki, mającej ambicję generowania specjalistycznych produktów i usług.
– Przełomowe innowacje to ważny i bardzo perspektywiczny aspekt polskiej gospodarki. Przykład polskich elastycznych ogniw fotowoltaicznych czy podzespołów, które wraz z łazikiem Curiosity reprezentowały nasz kraj na Marsie, wskazuje na ogromny potencjał firm specjalistycznych i innowacyjnych – komentuje Maciej Sus z Deutsche Bank. – Rodzime polskie firmy zdobywają światowe rynki dzięki unikalnemu doświadczeniu, które zdobyły budując swoją ugruntowaną pozycję w Polsce – mówi. - Wiele przedsiębiorstw rozwija się również dzięki kooperacji z zagranicznymi korporacjami. Przedsiębiorczość, kreatywność i głód sukcesu to atuty polskich przedsiębiorców. Innowacje wymagają jednak inwestycji.

Na poziom planowanych inwestycji wpływają nie tylko uwarunkowania ekonomiczne, ale także wsparcie instytucjonalne. Duże znaczenie ma tutaj Unia Europejska, która dotowanie badań ustanowiła priorytetem na lata 2014-2020. W niwelowaniu barier wzrostu może pomóc również sektor bankowy. Co trzecia firma z branży samochodowej, czyli tej, która w największym stopniu deklaruje chęć inwestowania w badania i rozwój, chce je finansować za pomocą kredytu, który pozwala na uzyskanie dodatkowych korzyści z jednocześnie „pracującego” równolegle kapitału własnego.
– Z dużą satysfakcją obserwujemy naszych klientów, którzy świadomie sięgają po kapitał zewnętrzny, odważnie realizując swoje pomysły i skutecznie walcząc na rynkach globalnych. Dzięki nim Polska ma szanse stać się centrum intelektualnym naszej części Europy, konkurując z resztą świata nie tyle kosztami pracy, co właśnie zaawansowaną technologią i najwyższą jakością.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: