eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 12/2003 (17-23.03.2003)

Tydzień 12/2003 (17-23.03.2003)

2003-03-24 00:41

  • W opinii Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w latach 2003 i 2004 gospodarki państw azjatyckich (z wyjątkiem Japonii) będą rozwijały się w tempie ok. 6%. To obecnie najszybciej rozwijający się gospodarczo region świata.

  • USA zaoferowało Izraelowi 10mld USD jako pomoc w pokonaniu kryzysu gospodarczego.

  • Mimo rozwijającego się konfliktu irackiego ceny ropy i paliw spadają.

  • Centrum Prognoz Strategicznych i Budżetowych USA szacuje koszty operacji w Iraku (operacja wojskowa +operacja pokojowa + odbudowa Iraku) w wysokości od 127-688mld USD.

  • Amerykańska Akademia Nauk (prof. W. Nordhaus) szacuje wszystkie koszty operacji w Iraku (operacja wojskowa +operacja pokojowa + odbudowa Iraku + efekt wzrostu cen + inne koszty rynkowe) nawet do wysokości 1,92bln USD.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Obecnie wiele światowych procesów gospodarczych uzależnionych jest od rozwoju sytuacji na rynku paliw płynnych. Tworzący się nowy układ sił i obecnie duża niepewność co do przyszłych rozwiązań na tym rynku czyni, że wszyscy intensywnie poszukują możliwości alternatywnych.

Od pewnego już czasu rosyjski przemysł naftowy systematycznie zwiększa swoją ofertę i zmierza do uzyskania opinii rzetelnego dostawcy ropy na rynki światowe. Należy przyznać, że czyni to skutecznie. Dzisiaj ropa syberyjska odgrywa dużą rolę w zaopatrywaniu Europy. Wygląda na to, że jutro ma szansę uzyskania podobnej pozycji w krajach wybrzeża Pacyfiku.

Chiny są dzisiaj znaczącym w świecie importerem ropy. Zaspokajają w ten sposób przeszło 30% swoich potrzeb. Jednak kraj ten jest obecnie najszybciej rozwijającym się krajem świata i jego zapotrzebowanie na surowce energetyczne wzrasta też w dużym tempie. Nie należy się więc dziwić, że chińskie koncerny naftowe interesują się inwestycjami w ten przemysł za granicą. Niedawno chiński CNPC wywołał konsternację w Moskwie, zgłaszając się do organizowanego przetargu na prywatyzację rosyjskiego koncernu naftowego Sławnieft. Nic dziwnego. Eksploatacja pól naftowych Sławniefti mogłaby w sporym stopniu zaspokoić chińskie potrzeby.

O wzroście importu rosyjskiej ropy i budowie rurociągu z Rosji do Chin mówi się od niemal dziesięciu lat. Chiny zdają sobie sprawę z tego, że utrzymanie obecnego tempa rozwoju wymaga wzrostu importu tego surowca. Wobec trudnego do przewidzenia rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie w dłuższym horyzoncie czasowym najbardziej realnym rozwiązaniem dla Chin jest współpraca z Rosją. Dotychczas rosyjska ropa stanowiła tylko 4% chińskiego importu. Wkrótce ma się to zmienić. Rosyjski Jukos i chiński CNPC zaproponowały wybudowanie (kosztem 1,8mld USD) rurociągu do Chin zapewniając dostawy 20mln ton ropy rocznie, a po 2010 roku nawet 30mln ton. W trakcie rozmów koncepcja została rozwinięta. Rurociąg dochodziłby do Nachodki (na wybrzeżu Pacyfiku), skąd można go dostarczać nie tylko do Chin, ale także do Japonii, Korei, a nawet USA. Wygląda na to, że będzie to rurociąg o wiele dłuższy, ale i droższy (koszty te szacuje się na 5mld USD), o znacznie większym znaczeniu.

To druga koncepcja rosyjskiego przemysłu naftowego (po uczynieniu z Murmańska portu przeładunkowego, zaopatrującego tankowce z ropą do USA), która ma wprowadzić rosyjską ropę na rynki światowe.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: