eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Uwaga! Hakerzy kradną dane użytkowników LinkedIn

Uwaga! Hakerzy kradną dane użytkowników LinkedIn

2016-11-14 11:56

Uwaga! Hakerzy kradną dane użytkowników LinkedIn

Hakerzy kradną dane użytkowników LinkedIn © gangiskhan - Fotolia.com

Założenie profilu na LinkedIn może znacznie podwyższyć szansę na znalezienie wymarzonego zatrudnienia. Pomaga też w zyskaniu ogólnego rozeznania na temat sytuacji na rynku pracy. Infosecurity Magazine ostrzega jednak, aby być ostrożnym. Na portalu, oprócz łowców talentów, pojawili się również czyhający na dane użytkowników hakerzy. Na co uważać?

Przeczytaj także: Jak zachować bezpieczeństwo na LinkedIn?

Celem ataków phishingowych na użytkowników LinkedIn jest wyłudzenie ich danych. Na celowniku hakerów znaleźli się posiadacze opcji Premium, do których wysyłane są wiadomości informujące o możliwości zablokowania konta w związku z istniejącym niebezpieczeństwem. Problem ma zniknąć po podaniu danych osobowych.

Wiadomość, którą otrzymują użytkownicy LinkedIn, jest wysyłana z adresu niepowiązanego w żaden sposób z samym serwisem. Adresat otrzymuje w niej dwa linki. Jeden z nich prowadzi do Dropboxa, w którym proszony jest o przesłanie skanu paszportu lub prawa jazdy oraz potwierdzenia płatności za konto Premium. Drugi odsyłacz prowadzi wprost do prawdziwej witryny LinkedIn, gdzie użytkownik ma zresetować hasło to swojego konta. To dość dobry sposób na uśpienie czujności ofiary.

Metody, które w tym przypadku wybrali hakerzy, od razu jednak powinny wzbudzać naszą ostrożność. Warto bowiem pamiętać, że administratorzy legalnie działających serwisów nie wymagają od użytkowników skanów dokumentów.
Wymóg podania zbyt szczegółowych informacji, skanu dowodu czy numeru karty kredytowej to przesłanka, aby wyczulić swoją uwagę – mówi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

Warto też podkreślić, że cyberprzestępcy nie po raz pierwszy celują w LinkedIn. Już przed czterema laty udało im się skraść dane 117 milionów użytkowników, które w bieżącym roku zostały sprzedane w Internecie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: