eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Big Data: inwigilacja i coś jeszcze

Big Data: inwigilacja i coś jeszcze

2016-06-14 13:27

Przeczytaj także: 8 zastosowań Big Data, które cię zaskoczą

Jak podkreśla dr Oliver:
„Zakrojone na szeroką skalę badania prowadzone przez szereg zespołów naukowych pokazują, że jest możliwa analiza ludzkich zachowań na dużą skalę dzięki urządzeniom mobilnym, z jednoczesnym zachowaniem prywatności ich właścicieli. Wszystkie analizowane dane są anonimowe, przy użyciu nowoczesnych algorytmów szyfrowania. Dodatkowo, dane są zwykle analizowane w bezpiecznym i chronionym środowisku, przez autoryzowany personel. Ponadto otrzymane wyniki występują w formie zagregowanej, bez danych wrażliwych (np. statystyki dotyczące mobilność ludzi), dzięki czemu agencje rządowe dostają jasne informacje, dotyczące rejonów, które wymagają najpilniejszej pomocy i interwencji. „Big data for social good” to szansa, której nie możemy zmarnować”.

Big Data – młot na terrorystów


Cindy Storer, obecnie jeden z głównych mózgów strategicznych w CIA, przyznała otwarcie, że w odnalezieniu Osamy Bin Ladena pomogła amerykańskiemu wywiadowi właśnie analityka Big Data. Amerykański (choć nie tylko) wywiad posiłkuje się danymi w celu zwalczania i zapobiegania przestępczości, wliczając w to największe zagrożenie dzisiejszych czasów, czyli terroryzm. Wniosek nasuwa się sam: świat z Big Data jest światem bezpieczniejszym, niż ten bez Big Data.

Na stronie głównej Centralnej Agencji Wywiadowczej USA widnieje ogłoszenie o pracę o treści: „Wszystkie departamenty CIA poszukują ciekawych, kreatywnych osób zainteresowanych służbą dla kraju w dziedzinie data science”. CIA zamierza wykorzystywać Big Data przede wszystkim do przewidywania ewentualnych zagrożeń i wzmocnienia bezpieczeństwa kraju, ponieważ to właśnie CIA jest pierwszą linią systemu obrony USA. Analityka internetowa pełni w tym bezpieczeństwie rolę kluczową: pozwala udaremniać, wychwytywać i namierzać ataki hakerskie, a także lokalizować potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa obywateli.

W Richmond, w stanie Virginia, analityka wielkich zbiorów danych pełni funkcję „nocnego stróża prawa”. Badacze danych na bieżąco doszukują się wzorców i sensów w cyfrowym strumieniu Big Data, sygnalizując na bieżąco funkcjonariuszom służb porządkowych możliwe zagrożenia naruszenia prawa oraz dopasowując do tych zagrożeń profile behawioralne potencjalnych podejrzanych.

Świat bez hejterów


Niedawno naukowcy z dwóch renomowanych uniwersytetów: Cornell University oraz Stanford University, wspierani finansowo przez Google opracowali algorytm, który – wyciągając wnioski z treści 10 postów opublikowanych przez internautę – jest w stanie ocenić, czy można uznać go za internetowego trolla. Paliwem dla tego oprogramowania było oczywiście Big Data, czyli wielkie zbiory danych. Jak wielkie? Przez półtora roku trwania eksperymentu przeanalizowano ponad 40 mln postów napisanych przez 1,7 mln użytkowników, z czego ponad 50 tys. z nich zostało wyrzuconych z witryn za trolling.

Pod lupę wzięto takie jaskinie trollingu jak CNN czy IGN. Okazało się, że trolle wyróżniają się na tle standardowego użytkownika Sieci: generują znacznie więcej treści (nawet do 12 razy więcej), częściej sięgają po wyrazy potoczne i wulgaryzmy oraz mają tendencję do odpowiadania niemal na każdy komentarz, w którym ktoś inny odnosi się do ich słów. Z algorytmu skorzystają z pewnością moderatorzy witryn internetowych, którzy będą informowani o potencjalnych trollach, ukrywającymi się pośród użytkowników danej witryny czy forum dyskusyjnego. Oczywiście to rozwiązanie nie jest bez wad, mimo że jego skuteczność sięga 80 proc., to wciąż jako troll może zostać błędnie zaklasyfikowany nawet co piąty użytkownik. W przyszłości jego skuteczność może być jednak zdecydowanie większa.
Przeczytaj także: Analiza danych podbija rynek Analiza danych podbija rynek

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: