eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 21/2016

Polska: wydarzenia tygodnia 21/2016

2016-05-29 11:30

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 20/2016

 • W ramach programu 500 plus złożono ponad 2,44 mln wniosków, a na wypłatę tych świadczeń wydano ponad 1,3 mld zł.
 • Bank Światowy przestrzega, że kondycja polskich finansów publicznych może ulec pogorszeniu, jeśli rząd zrealizuje swoje obietnice obniżenia wieku emerytalnego, a kwota wolna od podatku będzie podniesiona. Zdaniem tej prestiżowej instytucji wysokie tempo wzrostu gospodarczego (ok. 3,5 proc. rocznie) będzie się utrzymywać do końca 2018 roku.
 • W specjalne strefy ekonomiczne od początku działania do końca 2015 r. zainwestowano ok. 111,7 mld zł. W 2015 roku inwestycje w SSE wzrosły o ponad 9,7 mld zł, tj. o 9,5 proc. więcej licząc r/r.
 • Powtarzają się informacje, że w planowanych zmianach systemowych rząd zamierza połączyć OFE w jeden duży fundusz emerytalny pod zarządem instytucji kontrolowanej przez Skarb Państwa (np. PZU). Integracji miałyby podlegać aktywa wszystkich 12 OFE, a ich łączna wartość przekracza obecnie 140 mld zł.
 • Prezydent zobowiązał się do przygotowania tzw. "ustawy frankowej". Problemem jest zachowanie odpowiedniej "dbałości o interes publiczny". Wg oficjalnych danych ok. 96,6% - tj. 877 tysięcy osób - terminowo spłaca swój kredyt hipotecznych we frankach szwajcarskich. Pod I kw. 2016 r. liczba czynnych kredytów we frankach wynosiła 534,9 tys., a łączna liczba kredytobiorców frankowych wynosiła 907,6 tys. osób. Przeterminowany kredyt we frankach miało 3,4 proc. osób. Według Biura Informacji Kredytowej (BIK) na koniec marca br. wartość czynnych kredytów mieszkaniowych w CHF wyniosła 136,8 mld zł. Problem wywiązania się z prezydenckiego zobowiązania jest trudny. Potwierdza to wypowiedź jednego z prezydenckich doradców wg którego " banki powinny dobrowolnie przekształcić kredyty hipoteczne we frankach w złotówkowe według kursu uzgodnionego z klientami"...
 • W ramach systemowych zmian z dniem 1 stycznia 2018 roku zostanie powołana do życia Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności. Powstanie ona z połączenia szeregu istniejących do tej pory instytucji nadzorujących wytwarzanie i rynkowy obrót produktami spożywczymi. Do tej nowej instytucji zostaną włączone także Inspekcja Handlowa, Sanepid i Służba Weterynaryjna.
 • Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec kwietnia 2016 r. wyniosła 9,5 proc. Warto wiedzieć, że w kwietniu 2015 r. stopa bezrobocia była na poziomie 11,1 proc..
 • Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza uzyskać w tym roku wpływy z dywidend na poziomie ok. 4,5 mld zł.
 • W pierwszych dniach czerwca ustawę o ograniczeniu budowy elektrowni wiatrowych w Polsce będzie rozpatrywał Senat. Jeśli nie wniesie poprawek, a prezydent podpisze ustawę, to w opinii ekspertów nowe prawo ograniczy budowę nowych wiatraków. Wprowadza ono ograniczenie co do odległości od domów, która nie może być mniejsza niż 10-krotność wysokości instalacji. To ograniczenie czyni, że odległość od zabudowań wyniesie 1,5 do 2 kilometrów. Zdaniem ekspertów doprowadzi to do zahamowania rozwoju energetyki wiatrowej.
 • Rozważana jest nowego badawczego reaktora jądrowego (reaktora wysokotemperaturowego -HTGR) przy Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Podpisano w tej sprawie list intencyjny z brytyjskim konsorcjum.
 • W kończącym się tygodniu notowania ropy Brent na londyńskiej giełdzie po raz pierwszy raz w tym roku przekroczyły poziom 50 USD/baryłkę. W czwartek za baryłkę ropy płacono nawet 50,51 USD. Należy liczyć się z systematycznym wzrostem cen paliw na polskim rynku...
 • Według ekspertów w Polsce pracuje ok 400 tysięcy obywateli Ukrainy. Zapowiedzieli oni powołanie własnego związku zawodowego.
 • W dalszym ciągu w zawieszeniu jest kontrakt na dostawę wielozadaniowych śmigłowców dla polskiej armii. Jest szansa na jego powtórzenie. Jeśli przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiej armii zostałby powtórzony, to PZL-Świdnik zapowiedział ponowne zaoferowanie swojej konstrukcji AW149. Wg dyrekcji firmy skutkiem przyznania im takiego kontraktu byłoby 5800 nowych miejsc pracy w regionie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

MOCNY RYNEK PRACY

GUS opublikował dobre dane z polskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 9,5%. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że pod koniec roku wskaźnik ten spadnie poniżej 9%. Kondycja rodzimego rynku pracy jest jednym z bardziej pozytywnych sygnałów płynących z naszej gospodarki. Prawdopodobnie również po słabym pierwszym kwartale w kolejnych już będziemy mogli obserwować wyższe tempo wzrostu gospodarczego. Przyhamowanie dynamiki na początku br. może być związane rozliczeniem środków unijnych, które przypadło na czwarty kwartał ub.r. w związku z czym wiele projektów zostało przesunięta na ten okres.

Niestety łyżką dziegciu jest obecny klimat panujący w naszym kraju. Zawirowania wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz przede wszystkim możliwe problemy z kształtem budżetu państwa, a dokładnie z przekroczeniem deficytu, co nam grozi w 2017 roku. Podkreśla to również analityk agencji ratingowej Fitch Armaud Louis. Wprawdzie zasugerował, że podczas lipcowego przeglądu Fitch nie zmieni swojej oceny, ale agencja będzie bacznie obserwować poziom deficytu w 2017 roku, gdyż jest to jedno z kluczowych ryzyk w najbliższym czasie.

Polski złoty od wczoraj odrabia straty. W mniejszym stopniu jest to związane z dobrymi danymi z rynku pracy, a w większym z poprawą nastrojów na rynkach globalnych. Wczoraj poznaliśmy cotygodniowe zapasy ropy wg API ((American Petroleum Institute), które spadły o ponad 5 mln baryłek. Odczyty spowodowały silny ruch wzrostowy cen ropy, co też poprawiło nastroje na rynkach akcji. Ponadto wczoraj poznaliśmy bardzo dobre dane dotyczące sprzedaży nowych domów w Stanach Zjednoczonych. Na fali tych dobrych informacji indeks S&P 500 urósł prawie 1,4%.

W najbliższym czasie powinniśmy obserwować stabilizację notowań EUR/PLN oraz CHF/PLN. Z kolei na parze z dolarem amerykańskim może dojść do ponownego ataku poziomu oporu w okolicach 3,97; gdyby EUR/USD ruszył w stronę 1,11; co jest obecnie bardzo prawdopodobnym scenariuszem.

Jutro i pojutrze publikowane będą ważne dane ze Stanów Zjednoczonych, zamówienia na dobra trwałe oraz rewizja PKB za pierwszy kwartał br. Dobre odczyty wzmocnią przekonanie, że w najbliższym czasie dojdzie do podwyżki stóp procentowych zza oceanem i tym samym powinny spowodować aprecjację amerykańskiej waluty.

Bartosz Zawadzki, Szef Działu Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: