eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarstwa domowe w 2015 roku

Gospodarstwa domowe w 2015 roku

2016-05-31 09:55

Przeczytaj także: Gospodarstwa domowe w 2016 roku


Sytuacja materialna gospodarstwa domowego w dużym stopniu różnicuje poziom wyposażenia gospodarstw domowych w przedmioty trwałego użytkowania.

Gospodarstwa najbogatsze (V grupa kwintylowa) były znacznie lepiej wyposażone niż gospodarstwa najuboższe (I grupa kwintylowa). Warto jednak zwrócić uwagę, że w porównaniu do poprzedniego roku różnice te wyraźnie zmniejszyły się dla większości kategorii.

Pod względem wyposażenia w sprzęt nowej generacji lepiej wypadają gospodarstwa domowe zamieszkujące miasta niż gospodarstwa domowe wiejskie. Na wsi jednak zdecydowanie większy odsetek gospodarstw domowych posiadał samochód osobowy, motocykl, skuter, motorower lub rower co jest związane z rzadszą siecią komunikacji publicznej i większymi odległościami do pokonania. Gospodarstwa wiejskie częściej również wyposażone były w zamrażarki i kuchenki mikrofalowe.

W przypadku wyposażenia gospodarstw domowych w smartfon, komputer z dostępem do Internetu, zmywarkę do naczyń, kuchenkę mikrofalową oraz motocykl, skuter, motorower dynamika wzrostu była większa na wsi niż w mieście.

Wystąpiły także znaczące różnice w wyposażeniu gospodarstw domowych w dobra trwałego użytkowania w poszczególnych województwach. Od kilku już lat liderami w wyposażeniu w komputer z dostępem do Internetu są województwa: mazowieckie, pomorskie, śląskie i małopolskie (75-77%). Tuż za nimi znalazły się kolejno województwa lubuskie, podkarpackie, wielkopolskie i dolnośląskie (72-74%). Natomiast najwyższą dynamikę wzrostu wyposażenia w komputer z dostępem do Internetu zaobserwowano w województwach: łódzkim, dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim i podkarpackim ( wzrost w zakresie od 3,4-5,6%).

Najczęściej samochód osobowy posiadały gospodarstwa domowe z województw: podkarpackiego i wielkopolskiego (68-72%), nieco rzadziej lubelskiego, mazowieckiego i łódzkiego (65-66%). Natomiast największą dynamikę wzrostu wyposażenia w samochód odnotowano w województwach: łódzkim, dolnośląskim, podlaskim, zachodniopomorskim i śląskim.

Poziom wyposażenia w sprzęt audiowizualny i multimedialny oraz samochód różni się w zależności od typu biologicznego gospodarstwa. Gospodarstwa małżeństw z dziećmi na utrzymaniu były zdecydowanie lepiej wyposażone pod tym względem niż gospodarstwa bez dzieci na utrzymaniu. Przykładowo komputer z dostępem do Internetu posiadało 93,6% gospodarstw domowych małżeństw z 3 lub większą liczbą dzieci wobec 63,0% gospodarstw małżeństw bez dzieci. Aż 80,7% małżeństw z 3 lub większą liczbą dzieci i tylko 69,8% gospodarstw domowych bez dzieci na utrzymaniu posiadało samochód.

Gospodarstwa domowe bez osób niepełnosprawnych były znacznie lepiej wyposażone w przedmioty trwałego użytkowania, a szczególnie w urządzenia zaawansowane technologicznie, niż gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi.

Komputer z dostępem do Internetu posiadało 75,4% gospodarstw domowych bez osób niepełnosprawnych i 63,2% gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi.
Samochód osobowy posiadało 65,2% gospodarstw domowych bez osób niepełnosprawnych i 53,6% gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi.

Warunki mieszkaniowe


Przeciętne gospodarstwo domowe w 2015 roku zajmowało mieszkanie o powierzchni 76,7 m2, składające się z 2,9 pokoi (w 2014 r. odpowiednio 75,8 m2, 2,9 pokoi). Na jedną osobę w gospodarstwie przypadało średnio 27,4 m2 powierzchni użytkowej oraz 1 pokój (w 2014 r. – 27,0 m2).

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: