eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Sektor MSP wobec bezpieczeństwa IT. Główne trendy i zagrożenia

Sektor MSP wobec bezpieczeństwa IT. Główne trendy i zagrożenia

2016-03-04 11:58

Sektor MSP wobec bezpieczeństwa IT. Główne trendy i zagrożenia

Sektor MSP wobec bezpieczeństwa IT © Haz - Fotolia.com

Jest już kolejna odsłona raportu Orange Insights. Tym razem jego autorzy postanowili wziąć pod lupę kwestie związane z bezpieczeństwem informatycznym w małych i średnich przedsiębiorstwach. Opracowanie pozwala zapoznać się z najważniejszymi tendencjami i zagrożeniami, które pojawiają się w tym sektorze.

Przeczytaj także: Cyberbezpieczeństwo MŚP kuleje. Atak kosztuje nawet 1 mln zł

NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI


  • Ponad połowa badanych przedsiębiorstw (51 proc.) utrzymuje, że bezpieczeństwo IT to najważniejszy obszar, od którego zależy ciągłość ich działania.
  • Niemal co piąty badany (23 proc.) przyznaje, że poziom zagrożenia informatycznego niemal nieustannie rośnie.
  • Zdaniem 23 proc. badanych, najistotniejszą tendencją w budowaniu bezpieczeństwa IT jest konieczność zapewnienia ciągłości funkcjonowania systemów.
  • 1/3 firm (31 proc.) uważa, że największym zagrożeniem bezpieczeństwa jest działalność cyberprzestępcza. Na drugim biegunie znajduje się mobilność, w której nie widzi zagrożenia aż 61 proc. ankietowanych.

Orange Insights, to druga już edycja cyklu opracowań, których podstawą są badania zrealizowane w śróprzez ICAN Research na zlecenie Orange Polska - wśród działających w Polsce przedsiębiorców. Najnowszy raport obejmuje wyniki badania małych i średnich firm, zatrudniających poniżej 250 pracowników. Jego tematem jest postrzeganie bezpieczeństwa informatyzacji w przedsiębiorstwach przez ich przedstawicieli (właścicieli, pracowników - specjalistów IT oraz współpracujących z firmami freelancerów IT). Wyniki następnych raportów dotyczących IT będą udostępniane przez Orange w kolejnych miesiącach.

fot. Haz - Fotolia.com

Sektor MSP wobec bezpieczeństwa IT

Ponad połowa badanych przedsiębiorstw (51 proc.) utrzymuje, że bezpieczeństwo IT to najważniejszy obszar, od którego zależy ciągłość ich działania.


Znaczenie bezpieczeństwa IT


Dla połowy małych i średnich firm (51 proc.) bezpieczeństwo informatyczne jest kluczowe dla zachowania ciągłości działania. Respondenci pytani o główne skojarzenie związane z bezpieczeństwem prowadzenia biznesu najczęściej wymieniają bezpieczeństwo finansowe – 18 proc., a następnie bezpieczeństwo IT – 12 proc. wskazań.

Główne zagrożenia dla małych i średnich firm


Co czwarty ankietowany (23 proc.) zauważa dynamiczny wzrost ilości zagrożeń w sferze IT. Wśród największych zagrożeń dla bezpieczeństwa danych i systemów informatycznych badani wymieniają kolejno:
  • Cyberprzestępczość – 31 proc. wskazań.
  • Problemy z transmisją danych przez internet – 26 proc.
  • Nieuczciwość pracowników oraz awarie serwerów, komputerów i łączy – po 25 proc.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że mimo rosnącego zagrożenia cyberatakami na urządzenia mobilne, małe i średnie firmy nie traktują zagrożeń związanych z korzystaniem z laptopów, telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów tak poważnie, jak zagrożeń wynikających z korzystania ze zwykłego, stacjonarnego komputera. Mobilność nie jest postrzegana jako zagrożenie przez ponad połowę badanych firm – aż 61 proc. To niepokojący wniosek wskazujący na niewystarczającą świadomość rzeczywistych zagrożeń.
Cyberprzestępczość to jedno z największych zagrożeń dla małych i średnich firm. Tymczasem wiele z nich uważa, że są bezpieczne, bo w ich opinii cyberprzestępcy skupiają się wyłącznie na największych podmiotach, które obracają największymi pieniędzmi. Firmy z takim nastawieniem są łatwiejszym celem dla przestępców. Jak wskazuje badanie Orange Insights, w ciągu ostatniego roku aż 13 proc. małych i średnich firm było celem ataków hakerskich - komentuje wyniki badania Artur Stankiewicz, Dyrektor Segmentu Klientów SME i SOHO.

Biorąc pod uwagę, że takie firmy stanowią zdecydowaną większość przedsiębiorstw w Polsce, skala ataków jest ogromna i idzie w tysiące. Prawie połowę z nich, 49 proc. stanowią włamania na strony www, serwery i pocztę. Już co czwarty atak ma charakter szantażu finansowego, a 15 proc. ataków generują złośliwe wirusy i trojany.
Bardzo niepokojącym zjawiskiem wśród małych i średnich firm jest niedostrzeganie i bagatelizowanie zagrożeń czyhających na użytkowników urządzeń mobilnych. Przecież na nich też pracujemy, zapisujemy ważne dokumenty, kontakty, korespondencję, a nawet dokonujemy nimi płatności. Ataki na tego typu urządzenia mogą narazić przedsiębiorców na dotkliwe straty finansowe lub wizerunkowe. To poważne zagrożenie, które nie powinno być lekceważone zwłaszcza, że rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo IT nie są kosztowne. Na rynku jest wiele ofert skierowanych do firm z sektora SME, wśród nich jest także oferta Orange Polska, którą można elastycznie dostosowywać do indywidulanych potrzeb i możliwości danego biznesu – dodał Stankiewicz.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: