eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 08/2016

Europa: wydarzenia tygodnia 08/2016

2016-02-27 21:51

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 07/2016

  • Wg Federalnego Urzędu Statystycznego wzrost gospodarczy w Niemczech wyniósł w 2015 roku był na poziomie 1,7 proc. i wg prognoz podobnie będzie także w roku bieżącym. Niemcy miały też w zeszłym roku największą nadwyżkę budżetową od czasu zjednoczenia (łączna nadwyżka w budżetach rządu federalnego, rządów krajów związkowych i władz lokalnych wyniosła 19,4 mld euro; w 2014 roku było to 8,9 mld euro). Ubiegłoroczna nadwyżka budżetowa to 0,6 proc. niemieckiego PKB (w 2014 było to 0,3 proc. PKB). Niemcy to jedyny kraj mający nadwyżkę budżetową. Pozostałe kraje miały w 2016 r. deficyt budżetowy.
  • Stany Zjednoczone i Unia Europejska będą zmierzały do zakończenia negocjacji w sprawie porozumienia o wolnym handlu (TTIP) jeszcze w 2016 roku. Według polityków jest ono niezbędne w obliczu rosnącego znaczenia Azji i innych regionów. Według ekspertów to porozumienie może być ostatnią próbą stwarzającą szansę na utrzymanie wiodącej roli Europy i Ameryki w globalnej gospodarce.
  • UE planuje wzmóc walkę z oszustwami podatkowymi. W tym celu Komisja Europejska planuje zmianę zasad podbierania podatku VAT podczas transakcji transgranicznych. Według unijnych ekspertów luka VAT w skali UE wynosi 170 mld euro.
  • Trwają prace związane z realizacją unijnego planu rozwojowego związanego z tzw. Funduszem Junkera. Ma przyczynić się do pobudzenia unijnych inwestycji , a jego łączna wartość wynosi 315 miliardów euro. Bruksela poinformowała, że dotąd: przyjęto 45 projektów, zawarto ponad 100 porozumień z krajowymi bankami i ponad 100 tysięcy małych i średnich firm, które mają dostęp do tego finansowania.
  • Według Europejskiego Banku Centralnego (EBC) grudniowa (2015) nadwyżka na rachunku obrotów bieżących eurolandu wyniosła 25,5 mld euro wobec 26,9 mld euro w listopadzie.
  • Według ekspertów kompromis zawarty w trakcie ostatniego szczytu przywódców unijnych nie usunął niebezpieczeństwa Brexitu, a świadczy o tym spadek kursu funta w bieżącym tygodniu. Uważają oni, że wynik referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej będzie miał realne konsekwencje ekonomiczne.
  • Według urzędu statystycznego Insee Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł w IV kwartale 2015 r. o 0,3 proc. kw/kw (w III kw. Wzrost ten wyniósł 0,3 proc. ).
  • Według brytyjskiego urzędu statystycznego PKB Wlk. Brytanii w IV kw. wzrósł o 0,5 proc. kw/kw, o 1,9 proc. r/r.
  • Francja liczy na możliwość odzyskania 1,6 mld euro zaległych podatków od Google. Amerykański koncern jest oskarżany o wykorzystywanie agresywnych technik optymalizacji podatku.
  • Szwajcarski bank UBS został oskarżony przez belgijską prokuraturę "o pranie pieniędzy oraz uczestnictwo w związku przestępczym, a także o współudział w poważnych i zorganizowanych oszustwach podatkowych". Prokuratura twierdzi, że UBS wyszukiwał w Belgii klientów z zamiarem dopomagania im w uchylaniu się przed podatkami.
  • Europol szacuje, że przemytnicy zarobili na przemycie migrantów w 2015 roku od 3 do 6 mld euro.
  • Port lotniczy w Londynie London City Airport przejmie od Global Infrastructure Partners (GIP) za 2 mld funtów konsorcjum kanadyjskich funduszy emerytalnych i Wren House Infrastructure Management, który należy do Kuwait Investment Authority. W pokonanym polu został właściciel chińskich linii lotniczych HNA and Cheung Kong Infrastructure Holdings, która również konkurowała o to lotnisko. W 2010 r. lotnisko w Londynie obsłużyło 2,8 mln pasażerów, a w 2014 r. było już ich 3,7 mln.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WIRUS ZIKA ZAGRAŻA EUROPIE?

W ostatnich dniach Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wirus Zika rozprzestrzeni się na wszystkie kraje Ameryki, oprócz Kanady i Chile. Istnieje także ryzyko, wirus przedostanie się do Europy wraz z podróżującymi wracającymi z regionów, gdzie panuje epidemia. Pierwsze przypadki osób z pozytywnym testem na obecność wirusa Zika zanotowano w Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

- Zarażenie wirusem Zika może być szczególnie niebezpieczne jak twierdzą naukowcy dla kobiet w ciąży. Wirus ten powoduje małogłowie u dzieci. Pojawiają się też przypadki śmierci z powodu paraliżu i coraz częściej lekarze wiążą to z wirusem Zika – mówi Justyna Niebutkowska, PR & Marketing Specialist Europ Assistance Polska.

Wirus jest roznoszony przez komary z gatunku Aedes aegypti, które przenoszą również dengę i żółtą gorączkę. Bardzo często zarażenie przebiega bezobjawowo, u części osób występują objawy podobne do malarii (bóle głowy, mięśni, gorączka, bóle i obrzęki stawów, wysypka). Symptomy pojawiają się zazwyczaj do dwóch tygodni od zakażenia i nie trwaj dłużej niż tydzień. Ponieważ objawy odpowiadają również zwykłym chorobom wirusowym, ciężko je prawidłowo zdiagnozować i połączyć z ukąszeniem komara.

Na chorobę wywoływaną Zika nie ma lekarstwa, walczy się jedynie z objawami choroby, np. poprzez zbicie gorączki, czy dolegliwości bólowych itp. Nie istnieje również szczepionka przeciwko temu wirusowi.

Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Naukowcy posiadają coraz więcej dowodów na to, że zakażenie wirusem Zika powoduje pojawienie się mikrocefalii (małogłowie) u dzieci. Najwięcej takich przypadków zaobserwowano w Brazylii, gdzie od października ub.r. wykryto 3,9 tys. przypadków małogłowia u niemowląt.

- Wirus może być groźny także dla mieszkańców Europy. Komary oczywiście tu nie przylecą, natomiast okazuje się, że przywożą je turyści. Pojawiły się pierwsze przypadki zarażenia wirusem Zika w Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Słyszeliśmy, że taki przypadek został wykryty także w Rosji – dodaje Justyna Niebutkowska.

Objawy i prewencja

Wszystkim osobom podróżującym w rejony występowania wirusa zaleca ostrożność i rekomenduje następujące środki zapobiegawcze:

Jeżeli to możliwe należy ograniczyć w najbliższym czasie wyjazdy w rejony występowania wirusa Ziko. Szczególnie niewskazane jest to dla kobiet w ciąży lub starających się o dziecko.

Unikanie ukąszenia komarów poprzez:
- stosowanie moskitier i innych osłon uniemożliwiających przedostanie się komarów do wnętrza budynków,
- używanie preparatów na komary i owady,
- noszenie odpowiedniego ubrania – długie spodnie, długie rękawy, czapka i kryjące stopę buty.

Jeśli pomimo zastosowania środków ostrożności zaobserwujemy poniższe objawy, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem:
- umiarkowana gorączka
- bóle głowy
- plamista lub grudkowa wysypka
- bóle mięśni i stawów, głównie tych mniejszych, np. rąk czy stóp
- obrzęki stawów
- zapalenie spojówek

Rekomenduje się, aby osoby wybierające się do Ameryki Południowej przed każdym wyjazdem sprawdziły informacji dotyczących bezpieczeństwa, które znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Polak za granicą”.

Wirus Zika po raz pierwszy wykryto w latach 40 w Ugandzie. Od tego czasu rozprzestrzenił się na środkową i zachodnią część Afryki, a także na część Azji i region Pacyfiku. W ciągu dwóch ostatnich lat odnotowano jego obecność w niektórych krajach Ameryki Południowej i Środkowej (Brazylia, Kolumbia, Surinam, Meksyk, Salwador, Gwatemala, Paragwaj oraz Wenezuela), a także w Stanach Zjednoczonych.

Justyna Niebutkowska, PR & Marketing Specialist Europ Assistance Polska.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: