eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bankowość mobilna ciągle w niszy?

Bankowość mobilna ciągle w niszy?

2016-02-16 12:00

Przeczytaj także: Banki i sieci komórkowe łączą siły w walce o klienta


Zaskoczeniem może być fakt, że bank banków czyli Narodowy Bank Polski sprawujący kontrolę nad bankowością w Polsce wciąż nie ma strony mobilnej, która pozwalałaby na łatwy dostęp do informacji za pomocą smartfona. Szkoda, ponieważ metodyka RWD, czyli dostępność aplikacji przez zwykłe przeglądarki na urządzeniach mobilnych, jest już dostępna powszechnie, nie wymaga specjalnych zabezpieczeń ponieważ chodzi wyłącznie o dostęp do informacji publikowanych publicznie na stronach NBP.

Nowe możliwości dla aplikacji bankowych daje również niedawno wprowadzony system BLIK w ramach Polskiego Standardu Płatności. Pozwala on na wypłacanie pieniędzy z bankomatu oraz płacenie w sklepach, na stacjach benzynowych smartfonem bez potrzeby noszenia karty bankomatowej, czy kredytowej. Klienci nadal rzadko korzystają z tej funkcjonalności z obawy o bezpieczeństwo transakcji, ale trend jest wzrostowy i z czasem ma szansę zastąpić tradycyjne karty.

Dlaczego banki rozwijają aplikacje mobilne, dostęp mobilny do banku?


  • automatyzacja - to mniejsze koszty dla banku - mniej obsługi klienta
  • wygoda obecnych klientów
  • wizerunek nowoczesnego banku
  • pozyskiwanie nowych klientów - promocja dostępności banku

Jakie technologie dominują w bankowości mobilnej w Polsce:


  • natywna aplikacja mobilna - stosuje ją większość banków, a jej zaletą jest dostęp do wybranych funkcji telefonu: np. aparatu, GPS, technologii NFC, biometrii etc. PINy przesyłane są za pomocą bezpiecznego SMSa. Dostępne są również niektóre funkcje w trybie offline. Z reguły jednak aplikacje takie tworzy się na najpopularniejsze systemy i wersje systemów, a więc nie każdy użytkownik smartfona będzie mógł z niej skorzystać.
  • lite - strony lite. Oba rozwiązania dostępne są z poziomu zwykłej przeglądarki internetowej i niezależne od systemu operacyjnego. Serwisy lite to uproszczona, pozbawiona „ciężkich” grafik wersja zwykłej bankowości internetowej.
  • RWD - architektura RWD (Responsive Web Design), to technika projektowania stron, aby dostosowywały sposób wyświetlania treści do rozdzielczości i wielkości urządzenia. Ta technologia sprawdza się w przypadku, gdy istnieje już bankowość internetowa poprzez stronę www.
  • hybrydowa - jest to połączenie cech aplikacji natywnej i serwisu lite. Taka bankowość mobilna uruchamiana jest ikonką z pulpitu telefonu, ale w jej wnętrzu osadzony jest serwis internetowy w wersji lite.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: