eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany finansowe Polaków 2016

Plany finansowe Polaków 2016

2016-02-05 12:50

Plany finansowe Polaków 2016

Plany finansowe Polaków 2016 © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Niemal 17% Polaków zamierza w bieżącym roku założyć lokatę bankową, 14,5% planuje oszczędzanie z myślą o emeryturze, a nieco ponad 5% nosi się z zamiarem zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego. Jednak znacznie ponad połowa z nas (59,8%) nie ma zamiaru podejmować żadnych działań w dziedzinie finansów. To tylko niektóre z wniosków płynących z raportu Deutsche Bank „Portret finansowy Polaków 2015. Plany na rok 2016”.

Przeczytaj także: Plany finansowe Polaków 2015

Jeśli spojrzeć na wskaźniki ekonomiczne, o szybko można dojść do przekonania, że kondycja polskiej gospodarki ma się dobrze. Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrost polskiego PKB ma sięgnąć 3,4 proc., co być może nie zadowoli malkontentów, ale i tak będzie jednym z najlepszych wyników, jaki uda się osiągnąć w państwach Unii Europejskiej. Dobra sytuacja ma również panować na rynku pracy - przewidywany wskaźnik bezrobocia ma nie przekraczać 10 proc. Okazuje się jednak, że te optymistyczne dane nie wystarczają, aby przekonac Polaków do aktywnego inwestowania w przyszłość.

Sondaż zrealizowany przez IBRIS na zlecenie Deutsche Banku pokazuje, że aż sześciu na dziesięciu Polaków (59,8 proc.) nie podejmie w tym roku żadnych czynności związanych z finansami. Jest to o niemal 10 pp. więcej niż przed rokiem, kiedy brak takich planów deklarowało 50,4 proc. badanych.
- To niezbyt optymistyczne dane, pokazujące, że przybywa Polaków, którzy nie chcą lub nie potrafią przewidzieć jakie decyzje będą musieli podjąć w sferze swoich własnych finansów. Tymczasem nawet najbardziej ogólny plan jest lepszy niż jego brak, bo pozwala nam zapanować nad wydatkami i świadomie kumulować kapitał na przyszłość – wyjaśnia Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank.

Brak planów finansowych częściej deklarują kobiety, niż mężczyźni (64 vs 56 proc.). Najczęściej taką odpowiedź wybierają przede wszystkim osoby starsze po 55. roku życia (76 proc.) i najmłodsi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy (71 proc.).

fot. mat. prasowe

Plany finansowe Polaków 2016

Głównym celem na bieżący rok jest oszczędzanie pieniędzy.


Wśród tych respondentów, którzy jednak planują podjęcie czynności finansowych, najczęściej wzmacnianą czynnością jest oszczędzanie – na lokatach terminowych lub na emeryturę. Tą skłonność do oszczędzania nie dziwi prof. Małgorzaty Bombol z SGH.
- Nikt nie ma wątpliwości, że kondycja finansowa polskich gospodarstw domowych ulega od 10 lat systematycznemu polepszeniu. Jak wynika chociażby z Diagnozy Społecznej 2015, nierówności dochodowe utrzymują się na podobnym poziomie od kilku lat, rośnie odsetek Polaków, którzy dobrze i bardzo dobrze radzą sobie z sytuacją finansową. Blisko jednej piątej starcza na wszystko, a co dziesiąty jeszcze dodatkowo oszczędza ¬– mówi prof. Bombol.

W badaniu Deutsche Bank zamiar powiększania swoich oszczędności w 2016 deklaruje niespełna 17 proc. badanych (rok wcześniej prawie 20 proc.), odkładanie na emeryturę w ramach planów regularnego oszczędzania 14,5 proc. (rok wcześniej 15,6 proc.). Warto przy tej okazji wspomnieć, że 78,3 proc. Polaków nie oszczędza na emerytury, poza odprowadzaniem obowiązkowych składek.

Zdecydowanie mniej spośród nas planuje jakiekolwiek czynności związane z inwestowaniem. Co ciekawe, w tegorocznym badaniu numerem jeden pośród różnego rodzaju aktywów w jakie planujemy zainwestować swoje środki okazały się tzw. inwestycje alternatywne (m.in. w sztukę, wino, grunty). Plany z nimi związane zadeklarowało 7,1 proc. ankietowanych i był to największy udział wskazań spośród wszystkich instrumentów inwestycyjnych.
– To bardzo zaskakujący wynik, biorąc pod uwagę z jednej strony naszą wysoką awersję do ryzyka – co przejawia się w zdecydowanej preferencji dla najprostszych produktów oszczędnościowych, a z drugiej wyraźnie ilustrowaną przez nasze badania niską wiedzę na temat inwestycji. Inwestycje alternatywne to ryzykowny wybór dla początkujących inwestorów, dla których zdecydowanie lepszym pomysłem byłoby skorzystanie np. z oferty funduszy inwestycyjnych – komentuje Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank.

W jednostki funduszy ma zamiar w przyszłym roku zainwestować 3,4 proc. badanych, a w akcje spółek giełdowych 2,8 proc. Ponad 5 proc. respondentów ma w planach w nadchodzącym roku zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, a 2,7 proc. gotówkowego. Warto odnotować, że tylko 1,3 proc. chce otworzyć rachunek bankowy. To ponad trzy razy mniej niż rok wcześniej.
Przeczytaj także: Plany finansowe Polaków 2014 Plany finansowe Polaków 2014

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: