eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakie ubezpieczenia wybierają mikroprzedsiębiorcy? Najczęściej obowiązkowe

Jakie ubezpieczenia wybierają mikroprzedsiębiorcy? Najczęściej obowiązkowe

2015-10-22 00:30

Jakie ubezpieczenia wybierają mikroprzedsiębiorcy? Najczęściej obowiązkowe

Jakie ubezpieczenia wybierają mikroprzedsiębiorcy? © ra2 studio - Fotolia.com

Ponad 25 % właścicieli mikrofirm nie korzysta z żadnych usług ubezpieczeniowych. Dlaczego przedsiębiorcy tak rzadko decydują się na zakup polisy, która w razie nieprzewidzianych zdarzeń może uratować firmę od upadłości? Na to pytanie odpowiada Damian Andruszkiewicz, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Przeczytaj także: Umowa ubezpieczenia i jej znaczenie dla przedsiębiorców

Dlaczego mikrofirmy nie są zainteresowane ubezpieczeniem?


Świadomość o konieczności posiadania ubezpieczenia jest wśród właścicieli mikrofirm wciąż niewysoka. Ubezpieczonych jest obecnie 74,8% przedsiębiorstw. Dla porównania warto dodać, że w przypadku pozostałych firm należących do sektora MSP, współczynnik ten jest znacznie wyższy. Z usług ubezpieczeniowych korzysta 95,3% małych firm i aż 99% średnich. Czym spowodowane są powyższe różnice? W zeszłym roku sporządziliśmy ankietę, w której pytaliśmy klientów o przyczyny braku polis ubezpieczeniowych. Okazało się, że 64% ankietowanych nie ubezpiecza się, ponieważ nie dysponują majątkiem ruchomym i trwałym. Wśród wymienianych powodów pojawiły się również kwestie związane z faktem, że polisy są nieobowiązkowe i, zdaniem ankietowanych, zbyt drogie.

Jakie ubezpieczenie wybierają mikroprzedsiębiorcy?


Jeśli mikroprzedsiębiorcy decydują się zakup ubezpieczenia, przede wszystkim wybierają polisę komunikacyjną OC – z prostej przyczyny – jest ona obowiązkowa. Dość często korzystają także z ochrony przed kradzieżą z włamaniem i rabunkiem oraz zabezpieczeniem mienia i budynku od ognia innych żywiołów. Statystyki przedstawiają się następująco:
 • Ubezpieczenie komunikacyjne OCposiada 86 % przedsiębiorców
 • Ubezpieczenie mienia od ognia – 58 %
 • Ubezpieczenie mienia od kradzieży i rabunku – 57 %
 • Ubezpieczenie budynku od ognia i innych żywiołów – 48 %
 • Ubezpieczenie autocasco – 45 %
 • Ubezpieczenie szyb i witryn – 28 %
 • Ubezpieczenie OC – 25 %
 • Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego – 15 %
 • Ubezpieczenie OC zawodowe – 15 %
 • Ubezpieczenie na życie – 10 %
 • Ubezpieczenie wartości pieniężnej – 10 %
 • Ubezpieczenie zdrowotne – 3 %

OC działalności wciąż mało popularne


Jak wykazują powyższe dane, na liście najpopularniejszych ubezpieczeń brakuje ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności. Posiada je zaledwie 25% mikroprzedsiębiorców. Ponadto zainteresowanie tą polisą spadło o 2% w stosunku do zeszłego roku. Dla każdego właściciela firmy OC powinno być jednym z najistotniejszych, gdyż polega ono na ochronie przedsiębiorcy przed konsekwencjami zdarzeń, które mogą wyrządzić szkodę osobom trzecim w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przedsiębiorcy wciąż koncentrują się na zabezpieczeniu mienia czy drobnego sprzętu elektronicznego i niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy, z wysokości szkód jakie mogą wynikać np. z wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Zasądzane odszkodowania bywają tak wysokie, że mogą przyczynić się nawet do upadku firmy.

fot. ra2 studio - Fotolia.com

Jakie ubezpieczenia wybierają mikroprzedsiębiorcy?

Okazuje się, że mikroprzedsiębiorcy podchodzą do kwestii ubezpieczeniowych z dość dużą niefrasobliwością.


Czego najbardziej obawiają się mikroprzedsiębiorcy?


Sposób myślenia przedsiębiorców potwierdzają także dane mówiące o tym, jakich zagrożeń obawiają się najbardziej. Wśród wymienianych odpowiedzi pojawiały się kolejno: pożar, powódź, zalanie, kradzież, wandalizm, wyrządzenie szkody osobie trzeciej, przerwa w funkcjonowaniu działalności spowodowana awarią, choroba i śmierć właściciela. Jak widać, spowodowanie szkody osobie trzeciej pojawia się dopiero pod koniec listy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: