eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów w III kw. 2015

Rynek pracy specjalistów w III kw. 2015

2015-10-15 12:26

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów w VIII 2015


Inżynierowie i specjaliści IT – stale poszukiwani


W III kwartale popyt na profesjonalistów z zakresu inżynierii wzrósł o 14% (rok do roku). Najwięcej ofert pracodawcy skierowali do monterów/serwisantów, elektroników/elektryków oraz ekspertów ds. konstrukcji/technologii; także na tych specjalistów najbardziej wzrosło zapotrzebowanie w minionym kwartale.
O 14% wzrosło również zapotrzebowanie na ekspertów IT. Najwięcej ogłoszeń skierowano do osób zajmujących się rozwojem oprogramowania, wśród nich najbardziej zwiększyło się zapotrzebowanie na ekspertów zajmujących się architekturą (28% wzrostu rok do roku) oraz analizą biznesową (19% wzrostu rok do roku). Najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na ekspertów zajmujących się administracją IT (32% wzrost rok do roku), wśród nich poszukiwano głównie profesjonalistów specjalizujących się w administrowaniu systemami oraz specjalistów wsparcia technicznego/helpdesku. Także eksperci specjalizujący się e-commerce i nowych mediach nie mogli narzekać na brak zainteresowania ze strony pracodawców. Wzrost, rok do roku, wyniósł w tym obszarze 7%, a najwięcej ofert skierowano do specjalistów zajmujących się tworzeniem stron www oraz odpowiedzialnych za technologie internetowe.

Gdzie najłatwiej było o pracę w III kwartale 2015 r.?


Najwięcej ofert pracy pochodziło z województwa mazowieckiego – nieco ponad jedna piąta wszystkich ogłoszeń z III kwartału 2015r.; kolejne pod względem liczby opublikowanych ofert pracy województwa to: województwo dolnośląskie (10,4% udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń), małopolskie (9,7% udziału w całości), śląskie (8,9% udział w całości) oraz województwo wielkopolskie (8,5% udziału w całości).

fot. mat. prasowe

Wielkość firm oferujących pracę

Najwięcej ofert pracy wygenerowały oczywiście największe przedsiębiorstwa


Największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników zanotowano w województwach: małopolskim (20,6% wzrostu rok do roku), kujawsko-pomorskim – wzrost o 17%, mazowieckim – wzrost o 15,7% oraz dolnośląskim – wzrost o 14,6%.

W III kwartale 2015 r. najwięcej ogłoszeń o pracę opublikowali pracodawcy z firm zatrudniających powyżej 250 pracowników – ich oferty pracy stanowiły niemal 30% wszystkich ogłoszeń o pracę z tego okresu. W porównaniu kwartalnym największy wzrost zapotrzebowania na pracowników zgłosiły firmy najmniejsze –wyniósł on 6,2%. Porównanie danych rok do roku pokazuje, że wszystkie firmy, niezależnie od wielkości, miały w III kwartale 2015 r. większe zapotrzebowanie na pracowników niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

fot. mat. prasowe

Z jakich województw pochodziły oferty pracy?

Mazowsze, Dolny Śląsk oraz Małopolska to regiony generujące największą ilość ofert pracy.


Komentarz Przemysława Gacka, prezesa zarządu Grupy Pracuj S.A.:


Regularny wzrost liczby ofert pracy publikowanych w serwisie Pracuj.pl potwierdza kontynuację ożywania na rynku pracy. W III kwartale 2015 na Pracuj.pl opublikowano o 12,45% więcej ofert pracy porównując rok do roku, a całkowita liczba ofert pracy już trzeci kwartał z rzędu przekroczyła 100 tys.

Wzrost liczby ofert pracy, wraz z najniższym od 7 lat wskaźnikiem stopy bezrobocia, sprawia, że w niektórych obszarach coraz częściej słyszy się o rynku pracownika. Do specjalistów IT (jedna z najczęściej poszukiwanych grup zawodowych w naszym serwisie, z 14% wzrostem zapotrzebowania rok do roku), dołączają kolejne specjalizacje, jak wykwalifikowani managerowie sprzedaży czy inżynierowie.

Analiza liczby publikowanych ofert pracy to zawsze dobry listek lakmusowy polskiej gospodarki. Cieszy więc 16,5% wzrost liczby ofert pracy z branży budownictwo, która powoli wychodzi z kryzysu. Warto zwrócić również uwagę na 16,5% wzrost publikowanych ofert pracy z branży transport i logistyka. Ożywieniu w tej branży sprzyjają spadające ceny ropy oraz ożywienie w branży przemysł, która również zgłosiła o 10% więcej ofert pracy niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Większą aktywność w przemyśle potwierdzają również dane GUS – nowe zamówienia w przemyśle w sierpniu wzrosły o 7,6 proc. r/r.

Analogicznie do zamówień z branż dynamicznie wrasta zapotrzebowanie na pracowników logistyki, produkcyjnych, budownictwa, inżynierów. Jednak, jak co kwartał, najczęściej poszukiwani specjaliści to osoby odpowiedzialne za handel i sprzedaż, obsługę klienta, finanse i IT.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: