eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 1/2006 (02-08.01.2006)

Tydzień 1/2006 (02-08.01.2006)

2006-01-08 18:33

Przeczytaj także: Tydzień 52/2005 (26-31.12.2005)

  • Inflacja w Unii w grudniu wyniosła 2,2% (w listopadzie była na poziomie 2,3%)
  • W III kwartale francuska gospodarka rozwijała sie w tempie 0,7% kw/kw, a inwestycje wzrosły w tempie 1,8% kw/kw. Szacuje się że wzrost gospodarczy w 2005 roku wyniesie 1,5% r/r. Prognozy mówią, że w 2006 roku wzrost ten wyniesie 2-2,5% r/r. Przewiduje się, że tegoroczny deficyt spadnie poniżej 3%PKB (mówi sie o 2,9% PKB).
  • Fiat wraca na rosyjski rynek. Będzie montował samochody osobowe Palio, Albea, a w przyszłości Doblo. Partnerem Fiata będzie koncern stalowy Siewierstal montujący obecnie samochody terenowe UAZ. Siewierstal ma kontrolny pakiet włoskiego koncernu metalurgicznego Lucchini.
  • Po raz ósmy w ciągu trzech ostatnich kwartałów zmalało bezrobocie w Niemczech. Obecnie jest na poziomie 11,2%.
  • Wzrosło bezrobocie w Austrii. Obecnie wynosi 8,7% (wg norm krajowych) i 5,3% wg norm unijnych.
  • Czeskie prognozy mówią, że tegoroczny wzrost gospodarczy będzie na poziomie 4,6%, inflacja nie przekroczy 3%, a bezrobocie spadnie z 8,6% do 7%.
  • Obecnie Rosja wydobywa 9,65 mln bd ropy. Wzrosło ono od 1999 roku o ok. 50%. Eksport wynosi 4,56 mln bd.
  • Francja w 75% zaspokaja swoje potrzeby na energię elektryczną z elektrowni atomowych. Poinformowała też, że do 2007 roku zakończy prace nad reaktorem atomowym IV generacji.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GAZOWY SPÓR ROSJI Z UKRAINĄ, CZYLI O CO TU CHODZI?

Nie ulega watpliwości, że po zakończeniu okresu, który ukształtowała zwycięska koalicja po II wojnie światowej, teraz w świecie dominują argumenty gospodarcze, one też wykorzystywane są do wywierania nacisków politycznych. Doskonale do tego celu nadają się surowce energetyczne. Obiektywnie oceniając sytuację, zwycięstwo Juszczenki potraktowano w Moskwie jako wyzwanie wymagające zrównoważenia. Teraz nadarzyła sie okazja. Szczególnie chciano przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi na Ukrainie pokazać, że Kijów musi liczyć sie z silniejszym partnerem i Juszczenko przecenia swoje możliwości w Europie. Jest to jednak inny temat i nie będziemy go rozważąć mimo, że w tej rozgrywce ma on spore znaczenie.

Jest jednak faktem, że ceny po których Ukraina kupuje z Rosji gaz wynoszą dotąd 50 USD/1000 m sześciennych gazu, a wkrótce Unia będzie kupowała go po 255 USD. Rzeczywiście Rosja zaproponowała podwyżkę tych cen do 230 USD. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że dotychczasowa cena wynikała z kosztów tranzytu gazu przez Ukrainę, które wyceniano na 2,2% za każde 100km, co umożliwiało Ukrainie brać na własne potrzeby ok. 15% przesyłanego gazu z przeznaczeniem na własne potrzeby. Te reguły nie przewidywały obecnej sytuacji na światowych rynkach energetycznych, która charakteryzuje sie szybkim wzrostem cen. Rachunki wskazują, że nie jest to korzystne dla Gazpromu, który ze wzrostem cen gazu jednak traci spore kwoty. Ten w pewnym sensie "barterowy" system rozliczeń chce Rosja zmienić. Gdyby jednak utrzymać światowe standardy opłat za transport i przyjąć też europejskie ceny gazu (a jaki interes ma Rosja w sprzedaży gazu Ukrainie po cenie czterokrotnie niższej niż Polsce ?), to Kijów ta zmiana rozliczeń kosztowalaby 4,5 mld USD, na co Ukrainy nie jest stać. Rosjanie dążą do rozszerzenia na Ukrainę rozwiazania organizacyjnego obowiązujacego w Polsce (rurociągiem jamalskim rzadzi spółka polsko-rosyjska) i na Białorusi (am jest też spółka rosyjsko-białoruska). Unia nie podjęła się mediacji w tym sporze w jej nagorętszym okresie. Duży wpływ na taką postawę mieli politycy Niemiec i Francji. Bruksela cały czas nalegała na kontynuację dwustronnych negocjacji.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: