eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 33/2015

Świat: wydarzenia tygodnia 33/2015

2015-08-15 20:48

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 32/2015

  • Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podniosła prognozę globalnego popytu na ropę w 2015 r. do 1,6 mln baryłek dziennie (to o 0,2 mln baryłek więcej niż w poprzedniej prognozie). To ma być konsekwencja spodziewanego wzrostu gospodarczego i spadku cen ropy. Nie jest wykluczone, że zostanie zwołane specjalne posiedzenie przedstawicieli producentów ropy z OPEC, bo surowiec jest coraz tańszy. Od początku 2015 r. ropa w USA staniała o 18 proc.
  • Kirgistan jest już pełnoprawnym członkiem Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej do której należy obecnie 5 poradzieckich republik: Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Armenia. Jednak kraj ten na okres przejściowy zachował narodowe stawki podatku na ponad 160 importowanych towarów. Euroazjatycka Unia Gospodarcza została powołana w maju 2014 roku na bazie istniejącej Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Według założeń obowiązuje w niej swobodny przepływ kapitału, siły roboczej, towarów i usług. To rosyjska alternatywa dla Unii Europejskiej.
  • Wg rządowego urzędu statystycznego sprzedaż detaliczna w Chinach w lipcu wzrosła o 10,5 proc. r/r. W VI sprzedaż wzrosła o 10,6 proc.. Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w lipcu o 6,0 proc. r/r (po wzroście w VI o 6,8 proc. r/r).
  • Nowy Kanał Sueski został otwarty kilkanaście dni temu. Teraz ogłoszono, że kanał będzie miał swoją strefę ekonomiczną. Ma ona przyciągnąć inwestorów i pobudzić gospodarkę kraju. Strefa wokół kanału będzie miała powierzchnię 460 km kw. Ma ona przyczynić się głównie do rozwoju międzynarodowego huba przemysłowego i logistycznego, który przyciągnie zagraniczne inwestycje. Wg prognoz strefa ekonomiczna będzie w stanie zapewnić w przyszłości ok. jednej trzeciej wpływów gospodarczych kraju. Nowy Kanał Sueski, który biegnie równolegle do powstałego 145 lat temu pierwszego kanału. Wpływy Egiptu z eksploatacji obecnego Kanału Sueskiego wynoszą około 5 mld USD rocznie, a nowy kanał mają zwiększyć te dochody do 15 mld USD w roku 2023. To nowe połączenie skróci czas podróży między Morzami Śródziemnym i Czerwonym z około 22 do 11 godzin. Gospodarka Egiptu jest w bardzo złej kondycji, bezrobocie wynosi około 13 proc...
  • Niemiecki przemysł przez lata systematycznie zwiększał swoje kontakty handlowe z Chinami. Kłopoty chińskiej gospodarki uderzyły też w przemysł niemiecki. Przykładem są obecne problemy Volkswagena, który po raz pierwszy od dziesięciu lat nie tylko nie zwiększy zbytu, to prawdziwe załamanie. W czerwcu koncern sprzedał w Chinach o 22 procent mniej samochodów niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Podobne kłopoty ma jego spółka-córka Audi (tu spadek wyniósł 5,8 proc. r/r)
  • Władze Szwajcarii zniosły sankcje gospodarcze przeciwko Iranowi. To konsekwencje zawarcia 14 lipca porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego między Teheranem a sześcioma mocarstwami.
  • Wg amerykańskiego Departamentu Pracy stopa bezrobocia (poza rolnictwem) w USA wyniosła w lipcu br. roku 5,3% (podobnie jak w poprzednim miesiącu).
  • Władze Rosji poinformowały o dodaniu do listy państw objętych embargiem spożywczym kolejnych pięć krajów: Albanię, Czarnogórę, Liechtenstein i Islandię, a także Ukrainę, co do której decyzję na razie odroczono.
  • MFW i Rosstat (rosyjska Służba Statystyki Państwowej) ostrzegły, że recesja w Rosji pogłębia się. Gospodarka skurczyła się w drugim kwartale tego roku o 4,6 proc. r/r.
  • Chińska waluta przez kilka dni traciła na wartości, także urzędowo została w niewielkim stopniu zdewaluowana. Jednak chiński bank centralny oświadczył, że nie ma podstaw do dalszej deprecjacji juana.
  • Według firm IDC oraz Gartner chińska firma informatyczna Lenovo Group jest największym na świecie producentem komputerów osobistych. Jednak ostatnio koncern przezywa kłopoty. Zysk netto firmy spadł w II kwartale o 51 proc. r/r i wyniósł 105 milionów dolarów, a przychody w tym okresie wyniosły 10,7 mld USD i były słabsze niż prognozowane 11,5 mld USD. Władze koncernu podjęły decyzję o redukcji zatrudnienia o 3,2 tys. osób niezwiązanych z produkcją (koncern zatrudnia 60 tys. pracowników.)
  • Julian Assange zaoferował 100 tys. euro temu, kto dostarczy kopię ściśle tajnej umowy handlowej między UE i USA. Jego zdaniem jest ona zagrożeniem dla przyszłości europejskiej demokracji. Pieniądze na ten cel są zbierane w sieci internetowej. Inicjatywę poparli ludzie kultury i politycy.
  • Japonia poinformowała, że po raz pierwszy po katastrofie w siłowni jądrowej Fukushima I w 2011 r. w elektrowni atomowej na japońskiej wyspie Kiusiu włączono reaktor atomowy.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NAJNOWSZA TOYOTA PRIUS C W ELITARNEJ KLASIE TOP SAFETY PICK AMERYKAŃSKIEGO INSTYTUTU IIHS

Subkompaktowa Toyota Prius C 2015 znalazła się w elitarnym klubie Top Safety Pick amerykańskiego Insurance Institute for Highway Safety. Model uzyskał najwyższe noty w czterech stosowanych od dawna testach bezpieczeństwa oraz drugą najwyższą notę w nowym restrykcyjnym teście zderzenia jedną czwartą długości przodu auta (small overlap front)...

Mała hybryda Toyoty została w tym roku odświeżona, a zmiany objęły przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa. Wzmocniono strukturę przodu nadwozia i przedziału pasażerskiego oraz wydłużono kurtyny powietrzne. Dzięki ulepszeniom zasięg zniszczeń spowodowanych przez zderzenie w teście small overlap front okazał się o 3 cale krótszy niż w teście przeprowadzonym przed wprowadzeniem zmian w konstrukcji auta. Tegoroczne badanie IIHS potwierdziło, że Prius C należy do najbezpieczniejszych samochodów na amerykańskim rynku.

Prius C od lat uzyskiwał najwyższe noty w czterech podstawowych crash testach IIHS. Są to: zderzenie dużą powierzchnią przodu auta, uderzenie w bok auta, wytrzymałość dachu oraz bezpieczeństwo fotela i ochrona głowy. W 2012 roku instytut wprowadził dodatkowy, piąty test, który sprawdza skutki zderzenia jedną czwartą długości przodu auta (small overlap front). Testowany pojazd porusza się z prędkością 64 km/h. Sprawdzian ten jest w najwyższym stopniu uzasadniony, gdyż odzwierciedla bardzo częste wypadki, w których jadące z naprzeciwka samochody tylko zahaczają o siebie lub kiedy auto uderza w drzewo albo przydrożny słup.

Nowy test postawił przemysł motoryzacyjny przed ogromnym wyzwaniem, gdyż okazało się, że większość obecnych na rynku aut wychodzi z niego z fatalnym wynikiem. Dotyczyło to również samochodów uważanych za bardzo bezpieczne, które w dotychczas stosowanych testach IIHS wypadały rewelacyjnie. Wówczas producenci rozpoczęli intensywne prace uwzględniające wyniki nowej procedury badawczej IIHS. Kluczowe zadanie, jakie stawia przed projektantami small overlap front test, to zapobieganie zniekształceniom kabiny pasażerskiej w sytuacji, gdy siła uderzenia rozkłada się na mniejszej powierzchni i dodatkowo działa od boku, zatem w innym kierunku niż przy pełnym czołowym zderzeniu. Prius C uzyskał wystarczającą odporność w tym zakresie w tym roku, dołączając do takich modeli jak Prius liftback, Prius V (minivan), RAV4, Camry czy Highlander.

Prius C czeka jeszcze na wprowadzenie najnowszego pakietu systemów bezpieczeństwa czynnego. Gdy to nastąpi, auto będzie się kwalifikowało do specjalnej kategorii „Top Safety Pick+”. Obecnie w Polsce pakiet ten jest dostępny pod nazwą Toyota Safety Sense w najnowszych modelach Auris, Avensis i Aygo. W przyszłym roku trafi do kolejnych modeli, m.in. nowego RAV4, nowego Priusa oraz debiutującego zupełnie nowego hybrydowego cross-overa C-HR.

W tym roku w grupie „Top Safety Pick+” znalazło się 5 modeli Toyoty: Prius liftback, Prius V (Prius +), Camry, Highlander, Sienna. Do kategorii „Top Safety Pick” IIHS zaliczył Priusa C, Avalona i RAV4.

Do wyróżnionych przez IIHS hybryd innych marek należą Honda Fit, Chevrolet Volt, Ford C-Max Hybrid, Lexus CT 200h, Lexus RC i Lexus NX.

newsrm

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: